Wzrosną opłaty za zieloną energię na rachunkach

Wzrosną opłaty za zieloną energię na rachunkach
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Urząd Regulacji Energetyki ogłosił stawkę opłaty OZE, która będzie doliczana do rachunków odbiorców energii w 2025 r. W ostatnich latach stawka tej opłaty była zerowa. W przyszłym roku to się zmieni. 

Opłata OZE jest jedną z pozycji na rachunku za energię elektryczną wymienionych w części dystrybucyjnej. Celem jej wprowadzenia było wsparcie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz funkcjonowania mechanizmów, które pomagają w zapewnieniu odpowiedniego udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym.

Jak tłumaczy Urząd Regulacji Energetyki, wytwórcy energii odnawialnej, którzy uzyskali wsparcie w systemie aukcyjnym, otrzymują gwarancję uzyskania określonej ceny za wytworzoną, wprowadzoną do sieci i sprzedaną energię elektryczną z OZE – lub gwarancję odpowiedniej dopłaty do energii sprzedanej na rynku (prawo do dopłaty w ramach wyrównania tzw. ujemnego salda maja wytwórcy korzystający z systemu aukcyjnego i objęci kontraktami różnicowymi).

REKLAMA

Jeśli giełdowa cena energii elektrycznej w ramach indeksu TGeBase jest niższa niż wynikająca z poziomu udzielonego wsparcia w kontrakcie różnicowym, wtedy dysponent opłaty OZE, którym jest spółka Zarządca Rozliczeń SA, wypłaca wytwórcom należną im różnicę między ceną rynkową i ceną gwarantowaną w kontrakcie różnicowym (ujemne saldo). Właśnie na ten cel pobierana jest od wszystkich odbiorców energii opłata OZE.

Ujemne i dodatnie saldo

Ujemne saldo występuje w sytuacji, gdy cena energii w kontraktach TGeBase jest niższa niż ustalony poziom ceny wsparcia. Jeśli saldo jest ujemne, wytwórca otrzymuje odpowiednie wyrównanie. Przykładowo, jeśli cena, jaką zaoferował wytwórca na aukcji, wynosiła 420 zł/MWh, a cena TGeBase kształtuje się na poziomie 400 zł/MWh – to różnica 20 zł/MWh zostanie mu wyrównana przez Zarządcę Rozliczeń ze środków, które pochodzą z opłaty OZE.

Natomiast jeśli cena energii w ramach indeksu TGeBase jest wyższa niż ustalony poziom ceny wsparcia, wówczas występuje dodatnie saldo, które następnie jest rozliczane z ujemnym saldem należnym danemu wytwórcy. Dodatnie saldo występuje, gdy rynkowe ceny energii są wyższe od ceny zabezpieczonej przez wytwórcę w aukcji dla OZE.

Zasada ta jest stosowana w odniesieniu do wszystkich systemów wsparcia wynikających z ustawy o odnawialnych źródłach energii, a także z ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Opłata OZE w 2025 w górę

Opłata OZE jest doliczana do rachunków za energię od 1 lipca 2016 r. na mocy przepisów przyjętej rok wcześniej ustawy o odnawialnych źródłach energii. W ostatnich latach stawka tej opłaty była zerowa. Teraz jednak się to zmieni. W 2025 r. stawka opłaty OZE wyniesie 3,50 zł za każdą megawatogodzinę energii skonsumowanej przez odbiorcę.

REKLAMA

Stawki opłaty OZE w poprzednich latach i kolejnym:

  • 2016 (druga połowa roku): 2,51 zł/MWh,
  • 2017: 3,70 zł zł/MWh
  • 2018: 0,00 zł/MWh
  • 2019: 0,00 zł/MWh
  • 2020: 0,00 zł/MWh
  • 2021: 2,20 zł/MWh
  • 2022: 0,90 zł/MWh
  • 2023: 0,00 zł/MWh
  • 2024: 0,00 zł/MWh
  • 2025: 3,50 zł/MWh.

Co przesądziło o wzroście opłaty OZE?

Urząd Regulacji Energetyki tłumaczy, że kluczowymi czynnikami uwzględnionymi przy wyliczeniu stawki opłaty OZE na 2025 r. były:

  • potrzeba finansowania kolejnych mocy wytwórczych wykorzystujących odnawialne źródła energii;
  • wysoki poziom inflacji w latach 2022 i 2023 (odpowiednio 14,4 proc. i 11,4 proc.), wpływający na wysokość cen będących podstawą do rozliczenia ujemnego salda, które podlegają corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych z poprzedniego roku kalendarzowego;
  • kształtowanie się cen indeksu TGeBase i wynikające z tego ujemne saldo.

Regulator podkreśla, że w kolejnych latach z opłaty OZE będą też finansowane mechanizmy wsparcia producentów energii z morskich farm wiatrowych. Pierwsze tego rodzaju inwestycje w polskiej części Bałtyku powinny być gotowe w latach 2026-2027. Producenci energii z offshore będą mieć prawo do wyrównania ujemnego salda w ramach kontraktu różnicowego podobnie jak dotychczasowi producenci zielonej energii objęci mechanizmem aukcyjnym.
.

.
Z opłaty OZE ma być też finansowane wsparcie dla producentów biometanu w instalacjach odnawialnego źródła energii, który będzie wprowadzany do sieci gazowej. Opłata OZE będzie również źródłem środków dla planowanych do uruchomienia operacyjnych systemów wsparcia dla istniejących już odnawialnych źródeł energii.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.