REKLAMA
 
REKLAMA

Pionierska elektrociepłownia oparta na OZE powstała w Sokołowie Podlaskim

Pionierska elektrociepłownia oparta na OZE powstała w Sokołowie Podlaskim
Fot. ICEB

W Sokołowie Podlaskim w województwie mazowieckim powstała elektrociepłownia, w której udział OZE ma przekroczyć 95 proc. Instalacja łączy technologie biogazu, pomp ciepła i magazynowania energii i ma pracować zgodnie z modelem obiegu zamkniętego.

Sokołowska elektrociepłownia będzie zasilana energią wytworzoną w układzie silników kogeneracyjnych, pomp ciepła oraz kotła biogazowego. Paliwem dla kotła będzie biogaz pochodzenia rolniczego. W następnym etapie przewidziano produkowanie w instalacji dodatkowego biometanu z odpadów przemysłowych i komunalnych.

Burmistrz Sokołowa Podlaskiego Iwona Kublik przyznała, że choć instalacja nadal ma status projektu naukowo-badawczego, to faza rozruchu wykazała, że wyniki są dobre. Instalację latem wykorzystywano do podgrzewania ciepłej wody dla mieszkańców miasta i obsłużyła ona Sokołów Podlaski w 100 proc. Jak mówi burmistrz, obecnie wydajność nie pozwala na zasilanie całego miasta, jednak praca elektrociepłowni spowoduje duże korzyści związane z wysokim udziałem OZE.

REKLAMA

Niedawno obiekt został oficjalnie otwarty. Mieści się w Sokołowie Podlaskim przy ul. Piłsudskiego.

Zwycięzca konkursu NCBR

Prototypowa elektrociepłownia zasilana OZE powstała w Sokołowie Podlaskim w ramach projektu „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa”. Był on częścią projektu pn. „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Programu Inteligentny Rozwój z wykorzystaniem funduszy unijnych. Zakładał on budowę inteligentnego systemu elektrociepłowniczego, bazującego na modelu gospodarki obiegu zamkniętego.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrało elektrociepłownię w Sokołowie Podlaskim jako najlepszy projekt innowacyjnego rozwiązania w energetyce. Podkreśliło, że poziom rywalizacji był wysoki, a pozytywną ocenę uzyskało łącznie 10 zgłoszonych projektów. Budżet sokołowskiego projektu wyniósł ponad 59 mln zł.

Ciepło z biometanu

Miejska sieć ciepłownicza w Sokołowie Podlaskim będzie zasilana energią wytworzoną w układzie silników kogeneracyjnych, pomp ciepła i kotła biogazowego. Paliwem jest biometan pochodzenia rolniczego. W przyszłości biometan ma być również wytwarzany z odpadów przemysłowych i komunalnych.

Biometan produkuje biogazownia w Grochowie Szlacheckim. Jest on przesyłany 9-kilometrowym rurociągiem do elektrociepłowni w Sokołowie Podlaskim, gdzie zasila nowy system wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

 

Biogazownia w Grochowie Szlacheckim
Biogazownia w Grochowie Szlacheckim. Fot. ICEB

Biometan spalany jest w zespole kogeneracyjnym (silniku gazowym napędzającym generator z odzyskiem ciepła). Energia elektryczna i ciepło wytwarzane w zespole kogeneracyjnym są zaliczane do odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

System przygotowano również do zasilania wodorem oraz wytwarzania sprężonego biometanu (bioCNG), którym będzie można zasilać miejskie autobusy i maszyny rolnicze.

Jak podkreślają twórcy nowoczesnej ciepłowni, inwestycja spełnia normy nowej dyrektywy o efektywności energetycznej UE, które będą obowiązywać dopiero od 2050 r.

Kto stoi za projektem elektrociepłowni

Projekt elektrociepłowni dla Sokołowa Podlaskiego zaczął się od współpracy grupy partnerów pod przewodnictwem samorządu miejskiego. W 2017 r. powołał on Lokalny Klaster Energii „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa”.

W wyniku jego działalności powstało konsorcjum, w skład którego weszli: Biogas East – biogazownia rolnicza w Grochowie Szlacheckim, ECN z Warszawy – integrator inteligentnych systemów energetycznych, Energotechnika – przedsiębiorstwo specjalizujące się w projektowaniu i budowie centrów energetycznych zakładów przemysłowych oraz układów ciepłowniczych i kogeneracyjnych, Instytut Certyfikacji Emisji Budynków z Krakowa, który specjalizuje się w opracowaniu koncepcji systemów energetycznych służących do ogrzewania budynków oraz Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Komunalnych w Sokołowie Podlaskim – lokalne komunalne przedsiębiorstwo ciepłownicze, prowadzące jednocześnie gospodarkę wodno-ściekową i odpadami komunalnymi na terenie miasta.

Biogas East odpowiadał za projekt, budowę i eksploatację biogazowni rolniczej, ECN – za projekt i budowę sieci gazowniczej wraz ze stacją redukcyjno-pomiarową oraz wykonanie sieci SN 15 kV, wyprowadzenie mocy z CHP i implementację systemu SCADA. Energotechnika była odpowiedzialna za projekt, budowę i eksploatację stacji oczyszczania biogazu oraz systemu wytwarzania ciepła i energii elektrycznej składającego się z pomp ciepła, zespołu kogeneracyjnego i magazynu ciepła.

Z kolei Instytut Certyfikacji Emisji Budynków (ICEB) zapewnił wsparcie naukowe, opracowanie koncepcji projektowej systemu wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w tym układów pomiarowych. Zapewnił także weryfikujące, dynamiczne obliczenia symulacyjne, monitorowanie i raportowanie rezultatów pracy Demonstratora Technologii, opracowanie podstaw sterowania i regulacji oraz nadzór nad ruchem regulacyjnym.

Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Komunalnych udostępniło infrastrukturę do budowy i eksploatacji Demonstratora Technologii. Zapewniło także modernizację kotłowni gazowej, wybudowanie części sieci ciepłowniczej i wykonanie pompowni.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Czy z tego tytułu mieszkańcy Sokołowa będą mieli niższe czynsze lub opłaty za prąd?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady