Zarządzanie energią w firmie – poznaj rozwiązania iONTEC

Zarządzanie energią w firmie – poznaj rozwiązania iONTEC
Solfinity

Współczesne przedsiębiorstwa stoją przed wyzwaniem optymalizacji zużycia energii – zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. Rosnące ceny energii i potrzeba zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych zmuszają firmy do wprowadzenia bardziej zrównoważonych rozwiązań takich jak systemy fotowoltaiczne, nowoczesne systemy ogrzewania, odzysku ciepła, kogeneracji, a także magazyny energii.

Z uwagi na potrzebę stabilizacji sieci elektroenergetycznej od strony 0peratorów sieci dystrybucyjnych (OSD) lub operatora sieci przesyłowej (OSP), generowanie zakłóceń lub obciążanie sieci zarówno mocą w kierunku jej produkcji, jak i poboru obciążany jest odbiorca energii. Właśnie z tego powodu coraz bardziej popularne są systemy magazynowania energii, a wraz z nimi systemy zarządzania energią (EMS – Energy Management System), które pozwalają na monitorowanie, kontrolowanie oraz optymalizację zużycia energii w przedsiębiorstwie.

Dlaczego zarządzanie energią jest istotne?

Magazyn energii bez zaprogramowanej strategii działania i bez połączenia go z innymi systemami w przedsiębiorstwie nie będzie w stanie podejmować sam żadnych działań. Zwykle producenci magazynów energii pozwalają na wprowadzenie prostych ustawień typu harmonogram ładowania/rozładowania na konkretne dni i godziny, natomiast w dobie aktualnych potrzeb przedsiębiorstw to zdecydowanie za mało.

Zbieranie danych z wielu systemów, raportowanie ESG, zdalny serwis, akwizycja danych, a także uzależnienie pracy magazynu energii od aktualnych cen za energię elektryczną bądź świadczenie usług elastyczności dla OSD.

Potrzeba tutaj systemu, który połączy sygnały z: instalacji fotowoltaicznej, wiatrowej, ogrzewania, chłodzenia, liczników energii, magazynu energii, ładowarek do aut elektrycznych oraz zapewni komunikację z OSD (która jest wymagana przez obecne regulacje prawne, o których za chwilę).

Wytyczne NC RFG i IRiESD

Jednostki wytwórcze oraz magazyny energii przyłączone do sieci elektroenergetycznej muszą spełniać szereg norm i wymagań, aby mogły być zgodnie z prawem eksploatowane i były zaakceptowane przez OSD. Przede wszystkim chodzi o dyrektywę Unii Europejskiej NC RFG, a także Instrukcję Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjne (IRiESD). To w oparciu o te wytyczne, a także o Warunki Przyłączeniowe (od lokalnego OSD) są projektowane takie systemy.

Same jednostki wytwarzania energii muszą posiadać certyfikat zgodności z NC RFG i lokalnymi przepisami, ale dodatkowo jednostki wytwórcze muszą posiadać certyfikowany sterownik tzw. regulator (z ang. Power Plant Controller – PPC). Jeśli jednostek wytwarzania jest więcej niż jedna regulator musi skoordynować ich pracę ze sobą, a także systemem telemechaniki (automatyki zabezpieczającej stację transformatorową), aby spełnić ww. wytyczne.

EMS w mikrosieci przedsiębiorstwa

Odpowiedzią na tak wysokie wymagania są systemy EMS od sprawdzonych dostawców z dużym doświadczeniem w branży magazynów energii.

Solfinity, od 2006 r. obecna na rynku PV, jest polską firmą zajmującą się dystrybucją magazynów energii oraz komponentów do instalacji fotowoltaicznych, a także własnych systemów zarządzania energią iONTEC.

iONTEC Control to zaawansowany system zarządzania energią (EMS), który został zaprojektowany, aby zoptymalizować wykorzystanie energii w przedsiębiorstwach i budynkach. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu przepływem energii pomaga minimalizować koszty energii oraz zwiększać efektywność energetyczną. Sterownik będący sercem systemu iONTEC Control posiada certyfikację jako regulator NC RFG i znajduję się na białej liście PTPiREE.

Schemat systemu zarządzania energią (EMS)
Fot. Solfinity

Kluczowe funkcje

Wśród wielu funkcji iONTEC Control kluczową jest zarządzanie przepływem energii: EMS umożliwia kontrolowanie przepływu energii w całej infrastrukturze, dostosowując się do dynamicznych potrzeb przedsiębiorstwa lub budynku. Posiada również funkcję zero-export: ogranicza moc wprowadzaną do sieci, co pomaga w minimalizowaniu kosztów i stabilizowaniu sieci energetycznej, co jest często wymagane przez Operatorów Sieci OSD.

Natomiast dzięki możliwości kontroli ładowania/rozładowania baterii i ustawienia różnych scenariuszy zarządzania, sterownik pozwala na:

  • Autokonsumpcję: maksymalizację konsumpcji energii pochodzącej z własnych odnawialnych źródeł energii (OZE).
  • Cyberbezpieczeństwo w systemach automatyki przemysłowej – sterownik z certyfikatem IEC 62443.
  • Peak Shaving: przesunięcie zużycia energii w czasie, aby uniknąć opłat za przekroczenie mocy umownej.
  • Time of Use: konfigurowanie kalendarza pracy baterii, aby dostosować się do taryf energetycznych lub innych wymagań.
  • Integrację z cenami dynamicznymi: Towarowej Giełdy Energii – rynku dnia następnego.
  • Zasilanie rezerwowe: zapewnienie awaryjnego zasilania dla kluczowych odbiorników.

Natomiast sterownik SCADA umożliwia nadzór nad rozpływem energii w przedsiębiorstwie, użytkownicy mają dostęp m.in. do pełnej wizualizacji mikrosieci oraz analizy danych w celu optymalizacji działania czy zdalnej diagnostyki i serwisu.

Cyberbezpieczeństwo

W dniu 16 stycznia 2023 r. weszła w życia dyrektywa NIS 2 Parlamentu UE. NIS 2 obejmuje szereg wymagań związanych z bezpieczeństwem systemów IT, które obejmie dużą grupę przedsiębiorstw i organizacji zarówno kwestii technicznych, jak i związanych z dostosowaniem procedur postępowania w przypadku incydentów bezpieczeństwa i ich raportowania. Obecnie w Polsce czekamy na odpowiednią ustawę, która będzie implementacją Unijnej Dyrektywy.

Część techniczna NIS 2 pokrywa się z wymaganiami normy EN-62443 dotyczącej cyberbezpieczeństwa w systemach automatyki przemysłowej.

Skontaktuj się z Solfinity!

Eksperci Solfinity chętnie wesprą w zaprojektowaniu oraz wdrożeniu systemu w państwa przedsiębiorstwie lub instytucji.

mgr inż. Damian Wilczek damian.wilczek@solfinity.pl

mgr inż. Krzysztof Bukała krzysztof.bukala@solfinity.pl

Dział projektowy – projekty@solfinity.pl

 

Solfinity – materiał sponsorowany