Przepisy dla sektorów wodoru i elektromobilności uchwalone przez Sejm

Przepisy dla sektorów wodoru i elektromobilności uchwalone przez Sejm
fot. Kancelaria Premiera/Flickr

Sejm zajął się regulacjami istotnymi dla sektorów czystej energii. Wśród nich znalazły się nowelizacje ustaw Prawo energetyczne oraz ustawy o elektromobilności. W tej pierwszej wprowadzono zapisy istotne dla rozwoju krajowego rynku wodoru.

Podczas zakończonego w piątek posiedzenia Sejm uchwalił nowelizację Prawa energetycznego, która obejmuje przepisy dotyczące funkcjonowania i rozwoju rynku wodoru. Za przyjęciem ustawy głosowało 429 posłów, 17 wstrzymało się od głosu (w tym 16 posłów Konfederacji), a jeden był przeciw (Konrad Berkowicz z Konfederacji).

Nowelizacja Prawa energetycznego wprowadza przede wszystkim siatkę pojęć istotnych dla funkcjonowania w Polsce rynku wodoru.

REKLAMA

Konstytucja dla wodoru

Autorem przyjętych przepisów jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), które podkreślało, że zmiany w ustawie Prawo energetyczne stanowią część pakietu legislacyjnego zwanego „Konstytucją dla wodoru”. Ma ona zapewnić ramy regulacyjne dla rynku wodoru w Polsce.

Nowe przepisy uwzględniają między innymi wprowadzenie siatki pojęć koniecznych do rozwoju i funkcjonowania rynku wodoru w Polsce, stworzenie zasad certyfikacji i wyznaczania operatorów wodorowych, uregulowanie zasad koncesjonowania działalności związanej z magazynowaniem wodoru, wprowadzenie mechanizmów wsparcia dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w tym obszarze i propozycje uproszczeń dla inwestorów.

Wodór został włączony do kategorii paliw, a zatem będą się do niego odnosiły przepisy dotyczące paliw, w tym zasad sprzedaży. Doprecyzowano również definicję magazynowania energii odnoszącej się do innej postaci energii niż energia elektryczna oraz uregulowano prawa i obowiązki uczestników rynku wodoru oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w tym obszarze. Nowe przepisy umożliwią ponadto działanie operatora systemu przesyłowego wodorowego albo operatora systemu połączonego wodorowego w ramach jednego podmiotu wspólnie z operatorem systemu przesyłowego gazowego.

Więcej szczegółów na temat nowych przepisów dla powstającego w Polsce rynku wodoru w artykule: Wodór nisko- i zeroemisyjny doczeka się regulacji. Projekt nowelizacji przyjęty.

Obowiązkowe strefy czystego transportu

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm uchwalił również nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Za jej uchwaleniem głosowało 242 posłów, 202 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu (przeciw głosowało 182 posłów PiS, 17 Konfederacji i trzech z klubu Republikanie).

REKLAMA

Nowelizacja przewiduje, że w miastach o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu, jeśli przekroczony w nich będzie dopuszczalny poziom stężenia dwutlenku azotu (NO2) w powietrzu. Sytuacja taka jak dotąd miała dotyczyć Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Ponadto na mocy uchwalonych przepisów od 2026 r. miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły kupować wyłącznie autobusy zeroemisyjne. O szczegółach regulacji w tym zakresie pisaliśmy w artykule: Strefy czystego transportu na nowych zasadach. Cztery miasta na celowniku.

W uchwalonej przez Sejm nowelizacji znalazło się kilka poprawek względem jej projektu, zgłoszonych podczas drugiego czytania i pozytywnie zaopiniowanych przez sejmowe komisje. Jedna z nich zakłada, że dyrektor parku narodowego będzie mógł ustalić, że działalność edukacyjna parku i jego udostępnianie mogą się odbywać z wykorzystaniem pojazdów zeroemisyjnych.

Po głosowaniach w Sejmie teraz nowelizacje ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o elektromobilności będą przedmiotem prac w Senacie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.