Nadwyżki energii odnawialnej zasilą produkcję bitcoinów

Nadwyżki energii odnawialnej zasilą produkcję bitcoinów
Deutsche Telekom

Deutsche Telekom uruchomił projekt, w którym sprawdzi biznesowy sens wykorzystania nadmiaru energii odnawialnej do produkcji kryptowalut.

Niemiecki operator telekomunikacyjny we współpracy z firmą Bankhaus Metzler uruchomiły zasilanie kopalni bitcoinów nadwyżkami energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Deutsche Telekom dzięki projektowi sprawdzi, na ile korzystne w warunkach niemieckiego systemu energetycznego może być wykorzystywanie nadwyżek energii z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych do zasilania kopalni bitcoinów.

Infrastruktura do produkcji bitcoinów, która będzie zasilana nadwyżkami zielonej energii, znajduje się w mieście Backnang w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Projekt jest realizowany na terenie przedsiębiorstwa Riva GmbH Engineering zajmującego się produkcją metalowych i szklanych fasad.

REKLAMA

Produkcja bitcoinów będzie zasilana niewykorzystaną w procesach produkcyjnych energią wytwarzaną przez system fotowoltaiczny znajdujący się na terenie zakładu niemieckiej firmy.

Sposób na stabilizowanie sieci

Niemcy podkreślają, że zasilanie nadwyżkami energii produkcji bitcoinów może być jednym z zastosowań sprzyjających stabilizowaniu systemów elektroenergetycznych charakteryzujących się dużym udziałem energii odnawialnej. Deutsche Telekom zaznacza, że podobne pilotaże zrealizowano już z powodzeniem między innymi w USA i Finlandii.

REKLAMA

W przyszłości kopalnie kryptowalut będą zasilane energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, która w przeciwnym razie pozostałaby niewykorzystana ze względu na brak możliwości dostawy do sieci energetycznych i/lub brak możliwości magazynowania – zapewnia niemiecki operator telekomunikacyjny.

W planach Deutsche Telekom jest także wykorzystanie nadwyżek energii odnawialnej do zasilania procesów w obszarze blockchain. Telekom zarządza już infrastrukturą potrzebną do realizacji usług dla różnych zdecentralizowanych protokołów Web3, takich jak Chainlink, Fetch.ai czy Polygon.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.