Senat zgłosił poprawki do nowelizacji ustawy o OZE

Senat zgłosił poprawki do nowelizacji ustawy o OZE
Miłosz Motyka. Fot. Kancelaria Senatu RP

Senat rozpatrzył uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii zakładającej nowe zasady rozliczeń prosumentów i przyspieszenie procesów inwestycyjnych w OZE. Senatorowie jednomyślnie przyjęli nowe przepisy – z kilkoma poprawkami. Ich przyjęcie przez Sejm jest formalnością.

Sejm uchwalił najnowszą nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii 12 listopada br. Za nowymi przepisami dla OZE zagłosowała zdecydowana większość posłów obecnych na posiedzeniu Sejmu. Za przyjęciem nowelizacji było 426 członków Sejmu, 5 wstrzymało się od głosu, a 15 było przeciw (posłowie Konfederacji i jeden poseł PiS).

W tym tygodniu przepisami uchwalonymi przez posłów zajął się Senat. Senatorowie ostatecznie przyjęli nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, zgłaszając do niej 7 poprawek. Za nowymi przepisami dla OZE zagłosowało 91 senatorów. Żaden z obecnych na głosowaniu senatorów nie wstrzymał się od głosu i żaden nie był przeciw.

REKLAMA

Wszystkie uchwalone przez Senat poprawki mają charakter techniczny i doprecyzowują brzmienie przepisów uchwalonych wcześniej przez Sejm. Teraz posłowie będą głosować nad poprawkami uchwalonymi przez senatorów – co wydaje się formalnością – a następnie nowelizacja zostanie skierowana do podpisu prezydenta.

Rozliczenia prosumentów

Kluczowe w nowych przepisach są zasady rozliczeń prosumentów objętych net-billingiem. Nowelizacja ustawy o OZE uchwalona przez Sejm prosumentom objętym net-billingiem, którzy uruchomili działalność przed 1 lipca br., daje możliwość wyboru rozliczeń po średniej cenie miesięcznej RCEm lub po cenie RCE, uwzględniającej okresy niezbilansowania (obecnie ceny RCE zmieniają się co godzinę, a docelowo mają  się zmieniać co 15 minut).

Zachętą do pozostania przy cenie RCE dla takich prosumentów ma być większy zwrot niewykorzystanych w okresie roku środków z depozytu prosumenckiego. Prosumenci mający prawo powrotu do ceny RCEm, którzy zdecydują się na pozostanie przy cenie RCE, będą mogli otrzymać zwrot w wysokości 30 proc. niewykorzystanych środków z depozytu. Pozostali prosumenci w net-billingu dostaną maks. 20 proc. zwrotu.

Istotna zmiana to także zwiększenie wartości depozytu prosumenckiego, który powstaje poprzez oddawanie niewykorzystanych na miejscu nadwyżek energii w net-billingu. Po wejściu w życie nowych przepisów wartość energii oddawanej do sieci – w ramach rozliczeń po cenie RCEm lub RCE – będzie wyższa o 23 proc.

REKLAMA

Skrócenie procedur inwestycyjnych

Nowelizacja zakłada także skrócenie z 356–416 do 149 dni procedur w wypadku instalacji i projektów dla wybranych źródeł OZE. Ma to dotyczyć zwłaszcza: montowanych na dachach budynków paneli fotowoltaicznych, magazynów energii, pomp ciepła, urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE oraz remontu, odbudowy, przebudowy lub rozbudowy instalacji OZE.

Większe ulgi dla energochłonnych odbiorców

Nowelizacja ustawy o OZE dostosuje też polskie prawo do unijnych przepisów, m.in. w zakresie CEEAG (unijne wytyczne dotyczące pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska oraz cele związane z energią). Wprowadza też dwa poziomy ulg – dla przedsiębiorców w sektorach narażonych na szczególne ryzyko ucieczki emisji w wysokości 85 proc. obowiązku i dla firm w sektorach narażonych na ryzyko ucieczki emisji na poziomie 75 proc. Nowe przepisy wprowadzą też opłatę wyrównawczą, która będzie wnoszona przez odbiorców energochłonnych uprawnionych do ulg.

Czas na prezydenta

Charakter poprawek zgłoszonych do nowelizacji ustawy o OZE przez senatorów sprawia, że nie będą one miały większego znaczenia dla ostatecznego brzmienia nowych przepisów dla rynku odnawialnych źródeł energii. Po głosowaniu nad poprawkami w Sejmie nowe przepisy powinny trafić do Kancelarii Prezydenta RP. Nowe regulacje wejdą w życie po podpisaniu przez prezydenta i opublikowaniu w Dzienniku Ustaw RP.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.