Polskie zakłady producenta przekładni lotniczych zasilane zieloną energią
Zawarta korporacyjna umowa zakupu energii (cPPA) konsoliduje wielu klientów w ramach jednego kontraktu. Przewiduje ona dostawy energii z farmy wiatrowej i farmy fotowoltaicznej należących do jednego z najaktywniejszych deweloperów na polskim rynku OZE.
Deweloper i producent energii Qair Polska dostarczy energię ze źródeł odnawialnych zakładom produkcyjnym firmy Safran. Umowa cPPA (corporate Power Purchase Agreement) zawarta została na okres 12 lat, od 2024 do 2036 r.
Energia odnawialna trafi do zakładów w Polsce: Safran Transmission Systems Poland, Safran Aircraft Engines Poland oraz Aero Gearbox International Poland. Kontrahenci podkreślają innowacyjną strukturę umowy, w której wielu klientów konsoliduje się w ramach jednego kontraktu.
Dostarczana energia pochodzi z należącej do Qair farmy wiatrowej w Stawiszynie w Wielkopolsce oraz farmy fotowoltaicznej w Stoszowicach na Dolnym Śląsku. Źródła te mają wytwarzać prawie 20 GWh energii rocznie, co da łącznie 233 GWh w całym okresie trwania umowy. Dodatkowo kontrakt zapewnia pakiet gwarancji pochodzenia energii.
Safran dekarbonizuje działalność
Grupa będąca odbiorcą energii w ramach umowy cPPA wskazuje, że kontrakt jest elementem przyjętej przez Safran strategii dekarbonizacji. Zakłada ona redukcję emisji gazów cieplarnianych w zakładach i procesach produkcyjnych o 30 proc. do 2025 r. oraz o 50 proc. do 2030 r. (w porównaniu z rokiem 2018).
– Safran angażuje się w obniżanie emisji dwutlenku węgla w kontekście rosnącej aktywności. Wszystkie nasze zakłady na całym świecie przyczyniają się do tego celu, a nowa umowa korporacyjnego zakupu energii odnawialnej w Polsce stanowi ważny krok w redukcji naszych emisji w Polsce – mówi Michel Denneulin, wiceprezes Safran Aircraft Engines i członek zarządu Safran Aircraft Engines Poland.
Dzięki zawartym porozumieniom zakłady Safran w Polsce są obecnie zasilane w prawie 75 proc. energią odnawialną. Umowa z Qair gwarantuje dostawy minimalnego wolumenu energii odnawialnej po stałej cenie, co daje odporność na wahania cen, a dostawcy energii zapewnia długoterminową umowę zakupu.
– Współpraca z Grupą Safran to kolejne porozumienie potwierdzające skuteczność naszej strategii wspierania klientów korporacyjnych w zmianie ich polityki energetycznej. Jednocześnie otwieramy się na nową branżę o strategicznym znaczeniu – Safran jest światowym liderem w produkcji na potrzeby przemysłu lotniczego i obronnego – podkreśla Krzysztof Wojtysiak, prezes Qair Polska.
Technologie dla sektora lotniczego
Safran to międzynarodowa grupa zaawansowanych technologii działająca w sektorze lotniczym (napędy, osprzęt i wyposażenie), obronnym i kosmicznym. Grupa ma zasięg globalny, zatrudnia 92 tys. pracowników. W 2023 r. osiągnęła przychód w wysokości 23,2 mld euro. W Polsce Safran działa od ponad 20 lat, obecnie daje pracę ponad 1,5 tys. osób w 6 lokalizacjach.
Safran Transmission Systems Poland specjalizuje się w produkcji przekładni lotniczych do samolotów komercyjnych: Boeing 737Max i A320neo. Prowadzi zakład w Sędziszowie Małopolskim, który działa od 2001 r. Z kolei Safran Aircraft Engines Poland produkuje łopatki turbin do silników LEAP-1A i LEAP-1B w zakładzie w Sędziszowie Małopolskim uruchomionym w 2017 r.
Kolejny kontrahent zawartej umowy cPPA – Aero Gearbox International Poland – to spółka joint venture 50/50 między Safran Transmission Systems a Rolls-Royce. Produkuje systemy przekładni (ADT) do silników Trent 7000 (dla samolotów Airbus A330-NEO), Pearl 700 (dla Gulfstream G700) oraz Trent XWB (dla samolotów Airbus A350 XWB).
Ponad 4TWh zakontraktowanej energii w ciągu roku
Qair jest niezależnym producentem energii ze źródeł odnawialnych. Działa w sektorach energetyki wiatrowej na morzu i lądzie, fotowoltaiki, magazynowania energii, energii wodnej, pływowej, wodoru odnawialnego i pozyskiwania energii z odpadów. Grupa Qair rozwija portfel projektów o mocy ponad 34 GW w 20 krajach Europy, Ameryki Łacińskiej i Afryki; ma ponad 1 GW mocy operacyjnej.
W Polsce firma działa od 2015 r. Obecnie jej inwestycje nad Wisłą w fazie operacyjnej mają łączną moc 500 MW. Jesienią br. Qair uruchomił jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce.
W maju br. spółka otrzymała tytuł cPPA Leader in Poland 2023 podczas konferencji Re-Source Poland „Zielona Energia dla Biznesu”. Było to wyróżnienie za zakontraktowanie ponad 4 TWh zielonej energii w 2023 r. Wśród zawartych przez Qair umów cPPA znajdują się m.in. kontrakty z: siecią Decathlon, spółką Żabka Polska, firmą Vibracoustic Polska.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.