Photon Energy z większymi przychodami i mniejszą stratą netto
Grupa Photon Energy podsumowała trzy pierwsze kwartały 2024 r. Pomimo znaczącego wzrostu wyniku EBITDA spółka weryfikuje w dół roczne prognozy.
Raport finansowy dewelopera farm fotowoltaicznych Photon Energy za trzy pierwsze kwartały 2024 r. pokazuje, że przychody w tym czasie wyniosły 64,141 mln euro. Był to wzrost o 7,9 proc. względem analogicznego okresu rok wcześniej (r/r), kiedy zamknęły się kwotą 59,456 mln euro.
Jednocześnie w miesiącach od stycznia do września br. skonsolidowana EBITDA Photon Energy była ponad dwukrotnie wyższa w ujęciu r/r. Wyniosła 9,857 mln euro wobec 4,750 mln euro rok wcześniej. Producent energii podkreśla, że wynik taki udało się osiągnąć pomimo wyzwań rynkowych, z którymi mierzył się w pierwszych trzech kwartałach 2024 r.
Wynik netto Grupy Photon Energy za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku był na minusie. Strata netto wyniosła 7,068 mln euro – wobec straty 9,595 mln euro w analogicznym okresie rok wcześniej. W samym trzecim kwartale 2024 r. strata netto wyniosła 2,959 mln euro, podczas gdy w trzecim kwartale 2023 r. było to 2,150 mln euro (lekkie pogłębienie straty).
Obniżenie prognozy
Georg Hotar, CEO Photon Energy, podkreśla przede wszystkim znaczącą poprawę rentowności w raportowanym okresie.
– Wyniki finansowe za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku potwierdzają odbudowę naszego biznesu oraz jego zdolności do generowania atrakcyjnego wzrostu. Produkcja energii znacząco wzrosła dzięki rozbudowie mocy, co przełożyło się na wyższe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej. Nasze strategiczne ukierunkowanie na działalności o wyższej marży oraz balansowanie portfela produkcyjnego w kierunku stabilniejszego modelu przychodów zaowocowały istotną poprawą rentowności – mówi Georg Hotar.
W swoim komentarzu CEO Photon Energy wskazuje też na postępy operacyjne spółki.
– Zwiększyliśmy nasze moce wytwórcze energii i rozpoczęliśmy budowę nowych projektów fotowoltaicznych. Z sukcesem uruchomiliśmy naszą pierwszą elektrownię słoneczną na Węgrzech w ramach umowy PPA. Prowadzimy także zaawansowane negocjacje dotyczące kolejnej umowy PPA z renomowanym klientem. Jednocześnie przychody z budowy elektrowni dla klientów przemysłowych i komercyjnych rosną, wspierane przez rosnący popyt oraz pozytywne opinie od naszych dotychczasowych klientów – wylicza Georg Hotar.
– Jednak w związku z niedawnymi zmianami regulacyjnymi oraz prognozami na resztę roku zdecydowaliśmy o obniżeniu prognozy EBITDA na 2024 r. – dodaje CEO Photon Energy.
Zgodnie z prognozą opublikowaną 16 maja br. skonsolidowane przychody firmy notowanej Giełdzie Papierów Wartościowych za 2024 r. miały wynieść 90-100 mln euro, a EBITDA 16-18 mln euro. Szacunki dotyczące przychodów spółka podtrzymuje – przewiduje osiągnięcie około 90 mln euro. Skorygowana prognoza wartości EBITDA wynosi natomiast około 10 mln euro. Uwzględnia to wpływ zmian regulacyjnych na działalność wytwórczą i przychody z rynku mocy oraz niższy wynik z działalności EPC i sprzedaży technologii.
Ostatnie wydarzenia operacyjne
W raporcie spółki wskazano kluczowe zdarzenia i efekty działalności z pierwszych trzech kwartałów br. Są to:
- produkcja energii elektrycznej na poziomie 142,1 GWh od początku roku (+23,2 proc. r/r); w samym trzecim kwartale było to 55,3 GWh (+12,2 proc. r/r);
- uruchomienie nowych aktywów fotowoltaicznych o łącznej mocy 8,2 MWp w Rumunii w trzecim kwartale 2024 r., co zwiększyło portfel IPP do 141 MWp;
- sprzedaż dwóch działających elektrowni PV o łącznej mocy 14,5 MWp oraz hybrydowego projektu (fotowoltaika i magazyn energii) o mocy 8,2 MWp i pojemności 10,9 MWh w Australii; oczekiwane wpływy pieniężne netto wyniosą 5,7 mln euro w czwartym kwartale br.;
- uruchomienie elektrowni PV o mocy 658 kWp zbudowanej na terenie klienta – to pierwszy projekt obejmujący 20-letnią umowę na zakup energii (PPA);
- osiągnięcie statusu pierwszego agregatora energii zarejestrowanego przez Urząd Regulacji Energetyki w Polsce.
Niższa cena sprzedawanej energii
Photon Energy wylicza, że w okresie od stycznia do października 2024 r. przychody z wytwarzania energii elektrycznej osiągnęły 21,331 mln euro (+14,3 proc. r/r). Wzrost w tym segmencie wynikał z większej o 23,2 proc. r/r produkcji energii, częściowo zrekompensowanej przez niższe ceny sprzedaży energii elektrycznej. Wyniosły one 158 euro/MWh w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2024 r. – wobec 168 euro/MWh w analogicznym okresie poprzedniego roku (-5,7 proc.).
Wzrosły także pozostałe przychody spółki – z umów na rynku mocy i segmentu EPC. Wyniosły w raportowanym okresie 42,810 mln euro (+4,9 proc. r/r). Jeszcze wyraźniejszy był ten wzrost w ujęciu kwartalnym – w samym trzecim kwartale osiągnął 13,816 mln euro, czyli aż o 16 proc. więcej niż w trzecim kwartale 2023 r.
Grupa Photon Energy powstała w 2008 r. w Czechach. Od tego czasu zbudowała i uruchomiła elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 180 MWp, w swoim portfolio ma elektrownie o łącznej mocy 141 MWp. Obecnie rozwija projekty o sumarycznej mocy 1,0 GWp w Australii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i RPA. Świadczy też usługi technicznego utrzymania instalacji PV o mocy 890 MWp na całym świecie.
Poprzez swoją spółkę zależną Lerta Photon ma koncesje na obrót energią elektryczną w Polsce, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Serbii. Lerta jest trzecim co do wielkości dostawcą usług DSR dla polskiego operatora sieci przesyłowych z zakontraktowaną mocą 385 MW na 2024 r. Poprzez swoją wirtualną elektrownię (VPP) agreguje generatorów i konsumentów energii o łącznej mocy ponad 480 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.