Kto skorzystał ze stałej ceny zielonej energii od Taurona?
Ponad 76 tys. gospodarstw domowych i przedsiębiorstw przeszło na korzystanie z energii odnawialnej oferowanej przez Tauron ze stałą energii przez okres kilku lat. Tauron wyliczył, że od lipca br. klienci złożyli zamówienia na ponad 1,6 tys. GWh zielonej energii.
Oferta, którą Tauron uruchomił 21 czerwca br., umożliwia gospodarstwom domowym i firmom zakup energii z OZE w stałej cenie – odpowiednio na 9 i 5 lat. Jak podkreśla spółka, energia zakontraktowana w ramach tych umów pochodzi wyłącznie z odnawialnych źródeł Taurona.
Tauron zapewnia stałą cenę energii z OZE
Grupa oferuje niezmienną cenę energii dla odbiorców przez lata dzięki nowym inwestycjom w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. W drugiej połowie tego roku klienci zakontraktowali w ten sposób łącznie ponad 1,6 tys. GWh zielonej energii.
Mariusz Purat, prezes Taurona Sprzedaży, podkreślił, że niezmienne ceny energii na długi okres spółka może zagwarantować klientom dzięki inwestycjom w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.
Chcemy, aby jak najwięcej spośród prawie 6 mln naszych klientów korzystało z zielonej energii pochodzącej z naszych odnawialnych źródeł. Od uruchomienia oferty w czerwcu skorzystało z niej już ponad 76 tys. klientów indywidualnych i firm, kontraktując na lata łącznie ponad 1,6 TWh zielonej energii – wyliczył Purat.
Inwestycje Taurona w OZE
Łączna moc Taurona zainstalowana w odnawialnych źródłach energii wynosi już niemal 800 MW. Grupa eksploatuje 12 farm wiatrowych o łącznej mocy 506 MW.
Obecnie Tauron buduje farmy wiatrowe o łącznej mocy 164,9 MW, z czego 121,5 MW zostanie oddane do eksploatacji jeszcze w 2024 r.
Wśród inwestycji Taurona w energetykę wiatrową jest m.in. farma wiatrowa Sieradz, która ma zostać uruchomiona w 2025 r. Szerzej o tym w artykule: Tauron zbuduje kolejną farmę wiatrową.
Niedawno w gminie Karlino, w województwie zachodniopomorskim, koncern uruchomił farmę wiatrową Mierzyn o mocy 58,5 MW. Więcej na ten temat w artykule: Tauron oddał do eksploatacji dużą farmę wiatrową.
Państwowy koncern energetyczny aktywnie działa także na polu wielkoskalowych farm fotowoltaicznych. Firma buduje farmy PV o mocy 199 MW, m.in. farmę fotowoltaiczną w Bałkowie o mocy 54 MW, PV Proszówek o mocy 55 MW oraz PV Postomino o mocy 90 MW, która będzie dzielić przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo. Będzie to pierwszy projekt Taurona realizowany w formule cable pooling.
Elektrownia fotowoltaiczna Proszówek ma zostać oddana do użytku jeszcze w tym roku, a farma PV w Białkowie i PV Postomino – w 2025 r. W przygotowaniu jest także drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW. Jak podaje spółka, po rozbudowie będzie to jej największa farma fotowoltaiczna, a także jedna z największych w Polsce. Więcej na jej temat w artykule: Największa farma fotowoltaiczna Taurona już działa.
Ekologiczne faktury
W ramach nowej oferty Taurona klienci indywidualni otrzymują gwarancję stałej ceny prądu przez dziewięć lat trwania umowy, a firmy od pięciu do nawet 10 lat. Jak podkreśla spółka, energia kontraktowana w ten sposób pochodzi wyłącznie ze źródeł odnawialnych Taurona.
Klienci, którzy zdecydują się na nową ofertę będą korzystali z faktur w formie elektronicznej. Większość dokumentacji będzie docelowo przesyłana elektroniczne z wykorzystaniem technologii blockchain, która pomoże w znacznej redukcji ilości papieru w kontakcie z klientami. Stanowi ona bezpieczną alternatywę dla konwencjonalnych metod elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Szkoda, że brak jest informacji jak mogą regulować inne ceny. Tu moze być takie pole manewru, że i tak ogolą klienta. Podpisałem i czekam żeby się dowiedzieć jak bardzo dałem się nabrać. Czas pokaże.
No tak rozmawiałem z konsultantem cena energii jest gwarantowana na 9 lat ale reszta opłat a to prawie połowa rachunku już nie i tu tauron może podnosić opłaty np za dystrybucję niech zagwartują stała opłatę na wszytko wtedy to może mieć sens
To jeżeli jest w 100 % z oze to czemu jest w podobnej cenie jak w tym wypadku nie ponosi się kosztów ets1