Ruszają darmowe porady energetyczne. Kto może z nich skorzystać?
172 mln zł wynosi budżet na program darmowych porad dotyczących zwiększenia efektywności energetycznej m.in. dla gmin, przedsiębiorstw i mieszkańców. W ramach Projektu Doradztwa Energetycznego można nieodpłatnie skorzystać z usług regionalnego doradcy.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło nową edycję Projektu Doradztwa Energetycznego. Kompleksowe wsparcie w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz efektywnego zarządzania zasobami naturalnymi znane z poprzedniej edycji projektu rozszerzono o działania związane z adaptacją do zmian klimatu, w tym zarządzanie ryzykiem klęsk żywiołowych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie realizuje ten projekt we współpracy z 16 partnerami na terenie całego kraju (wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej). Projekt finansowany jest z Funduszy Europejskich z Programu FEnIKS 2021-2027.
Kto może skorzystać z darmowych porad?
Z doradztwa mogą skorzystać gminy, przedsiębiorstwa, sektor mieszkaniowy (spółdzielnie, wspólnoty, deweloperzy), a także mieszkańcy. Otrzymają oni nieodpłatną pomoc w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii oraz dostępnych źródeł wsparcia.
Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0. obejmuje także działania związane z adaptacją do zmian klimatu. Oferta tegorocznej edycji została bowiem rozszerzona o takie tematy jak: woda na terenach zurbanizowanych (systemy zaopatrzenia w wodę, zbiorniki retencyjne, wody opadowe, racjonalne gospodarowanie wodą), nadzwyczajne zagrożenia środowiska (m.in. powodzie i osuwiska), gospodarka obiegu zamkniętego, w tym gospodarka odpadami.
Projekt jest realizowany w całym kraju z wykorzystaniem sieci profesjonalnych doradców. Partnerami projektu jest 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Jak skorzystać z Projektu Doradztwa Energetycznego 2.0?
Aby uzyskać dostęp do darmowych porad i konsultacji, należy zgłosić się do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które są partnerami programu. Doradcy oferują wsparcie w zakresie:
- planowania inwestycji w OZE i termomodernizacji,
- uzyskiwania dofinansowań z programów Czyste Powietrze i Mój Prąd,
- rozwiązań dla zrównoważonego zarządzania energią i zasobami wodnymi.
Resort klimatu wylicza, że sieć profesjonalnych doradców wzrosła w porównaniu do poprzedniej edycji. W Projekcie Doradztwa Energetycznego 2.0 takich doradców jest 102, podczas gdy poprzednio było 98. Lista doradców dostępna jest tutaj>>>
Szkolenia na energetyków gminnych
W ramach projektu prowadzone są także szkolenia (np. energetyków gminnych), konferencje i ogólnodostępne webinaria. Dotyczą one m.in. pozyskiwania dofinansowań z programu Czyste Powietrze, Mój Prąd, a także dobrych praktyk i zagrożeń przy budowie budynków lub termomodernizacji, budowania społeczności energetycznych, oszczędzania energii, retencji i wykorzystania wód opadowych, wykorzystania OZE i magazynów energii.
Jak wylicza NFOŚiGW, w ramach poprzedniej edycji Projektu Doradztwa Energetycznego udzielono 363 tys. konsultacji i porad, w wyniku których wsparcie doradcze uzyskało ponad 5 tys. inwestycji w zakresie efektywności energetycznej i OZE. Przeszkolono także 2360 kandydatów na energetyka gminnego. Stworzono również internetową platformę wymiany doświadczeń.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Te pieniądze przeznaczyć na powodzian Natychmiast
Zmarnowane pieniądze na pogaduchy o niczym, kasa na utrzymanie etatów. Lepiej zwiększyć przepustowość programów MP i CzP , gdzie są realne inwestycje z KPO , gdzie realizacja środków z RPO w których gminy złożyły wnioski na miliardy. Nie przechodzi mi to przez gardło…. ale poprzednia ekipa realnie coś robiła w zakresie OZE zwłaszcza mikro a teraz tylko planują i opowiadają bzdury i zastanawiają się co zrobić jeśli nie zdążą wydać kasy z KPO i RPO ….. Trzeba zacząć i przyznawać samorządom środki na projekty parasolowe i granatowe dołożyć do MP i CzP uprościć zasady i poprawić rozliczanie i płatności…. postawa psa ogrodnika skończy się tym że oddamy kasę do Brukseli a Polskie firmy produkcyjne , dystrybucyjne i instalatorzy będą lawinowo znikać