REKLAMA
 
REKLAMA

NFOŚiGW ogłasza nową strategię działania

NFOŚiGW ogłasza nową strategię działania
fot. Gramwzielone.pl (C)

Ponad 142 mld zł na projekty proekologiczne przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ciągu 35 lat swojej działalności. W nowej strategii na lata 2025-2028 przyjął dziewięć priorytetów środowiskowych. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podsumowuje 35 lat swojego działania. Przypomina, że jego celem strategicznym jest wspieranie transformacji niskoemisyjnej, zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości środowiska w Polsce poprzez realizację inicjatyw prośrodowiskowych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to unikatowa instytucja, która 35 lat temu powstała ponad podziałami, by podnosić jakość środowiska. Wdrożono wtedy zasadę „zanieczyszczający płaci” i system ekokonwersji długu, co umożliwiło realizację projektów na rzecz środowiska – powiedział Krzysztof Bolesta, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

REKLAMA

Przedstawiciel MKiŚ dodał, że zadania NFOŚiGW są dziś wyznaczane przez cele Unii Europejskiej, do których należą neutralność klimatyczna, gospodarka obiegu zamkniętego i odbudowa zasobów przyrodniczych.

 

Wykres pokazujący źródła finansowania ochrony środowiska w Polsce
Źródła finansowania ochrony środowiska w Polsce. Źródło: Strategia Działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na lata 2025-2028

Od początku swojego istnienia NFOŚiGW przekazał na projekty ponad 142 mld zł. Środki z funduszy krajowych i zagranicznych wsparły proekologiczne inicjatywy przedsiębiorców, samorządów, administracji państwowej, uczelni, organizacji pozarządowych i osób prywatnych.

Wykres pokazujący Kierunki finansowania ochrony środowiska w latach 2021-2024 ze środków NFOŚiGW
Kierunki finansowania ochrony środowiska w latach 2021-2024 ze środków NFOŚiGW. Źródło: Strategia Działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na lata 2025-2028

Kluczowe obszary na lata 2025-20028

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentował nową strategię na najbliższe cztery lata. Jak podaje, bazuje na dziewięciu priorytetach środowiskowych.

Wspieramy projekty, które generują konkretne efekty ekologiczne. W naszej nowej strategii wskazaliśmy obszary kluczowe do osiągnięcia neutralności klimatycznej i wypełnienia prawodawstwa unijnego i krajowego w tym zakresie. Cztery priorytetowe filary to: transformacja energetyczna, ochrona powietrza, gospodarka obiegu zamkniętego i ochrona bioróżnorodności – wskazała Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW.

Priorytety środowiskowe w nowej strategii NFOŚiGW są następujące:

  1. transformacja energetyczna,
  2. poprawa jakości powietrza,
  3. gospodarka o obiegu zamkniętym,
  4. ochrona różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemów,
  5. adaptacja do zmian klimatu,
  6. innowacyjność środowiskowa,
  7. monitoring środowiska,
  8. ekspertyzy i prace naukowo-badawcze,
  9. edukacja ekologiczna.

Transformacja energetyczna i jakość powietrza na celowniku

W latach 2025-2028 NFOŚiGW zamierza szczególnie wspierać projekty z zakresu transformacji energetycznej i poprawy jakości powietrza. Jak podaje, na ten cel w 2025 r. planuje przeznaczyć ponad 80 proc. wydatków ze środków własnych. Taki trend utrzyma się też w kolejnych latach.

REKLAMA

Wśród zakładanych efektów Narodowy Fundusz wymienia ograniczenie wykorzystania surowców kopalnych, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) i podniesienie efektywności energetycznej. Ważnym obszarem będzie także wsparcie infrastruktury do magazynowania energii, w tym przydomowych magazynów energii.

Ponadto NFOŚiGW chce wspierać przedsięwzięcia przyczyniające się do wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), pozwalające m.in. na zapobieganie powstawania odpadów i ich bezpieczną utylizację, odzyskiwanie surowców oraz przywracanie wartości przyrodniczych i użytkowych terenom zniszczonym przez działalność człowieka.

Fundusz zaznacza, że należy też dofinansować zadania polegające na minimalizowaniu negatywnych skutków zmian klimatu oraz zwiększeniu odporności społeczeństwa, ekosystemów i gospodarki na te niekorzystne tendencje. Według NFOŚiGW jest to możliwe dzięki opracowaniu planów adaptacji do zmian klimatu oraz inwestycjom w rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury.

Pielęgnowanie ekosystemów i edukacja

Wśród ważnych zadań na najbliższe lata NFOŚiGW wymienia także zapewnienie trwałości i stabilności ekosystemów oraz zachowanie i odtwarzanie naturalnych siedlisk i gatunków. Dlatego wśród planowanych działań na rzecz ochrony różnorodności biologicznej przewiduje wsparcie sprawniejszego zarządzania obszarami chronionymi i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.

Fundusz zaznacza też potrzebę promowania zrównoważonego rozwój i troski o środowisko naturalne poprzez konsekwentną edukację ekologiczną. Jako jeden z istotnych elementów swojej działalności wskazuje wspieranie działalności naukowo-badawczej i eksperckiej w zakresie ochrony środowiska.

W czteroletniej strategii NFOŚiGW podkreślono potrzebę maksymalizacji efektu ekologicznego działań i wzrostu efektywności zarządzania środkami. Ma to nastąpić dzięki m.in. optymalizacji procesów operacyjnych i uproszczeniu procedur związanych z wnioskowaniem i udzielaniem dofinansowania. Nad całością wdrażania nowej strategii ma czuwać Komitet Monitorujący.

Efekty wsparcia NFOŚiGW

Narodowy Fundusz wylicza konkretne inwestycje i efekty ekologiczne, które udało się osiągnąć dzięki jego wsparciu. Są to:

  • oszczędność prawie 11 TWh energii rocznie,
  • ponad 5 TWh produkowanej rocznie zielonej energii,
  • redukcja emisji gazów cieplarnianych o 28 mln ton CO2,
  • 7,5 mln ton odpadów poddanych rocznie odzyskowi (w tym recyklingowi),
  • 89 tys. km zbudowanej i zmodernizowanej sieci kanalizacyjnej,
  • rozwój elektromobilności – ponad 600 autobusów elektrycznych i ponad 27 tys. samochodów elektrycznych na ulicach,
  • budowa 550 tys. przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych,
  • 450 tys. budynków prywatnych i publicznych poddanych termomodernizacji.

Dokument „Strategia Działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na lata 2025-2028” jest dostępny tutaj.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA