REKLAMA
 
REKLAMA

Orlen zainwestuje miliardy w modernizację sieci dystrybucji energii

Orlen zainwestuje miliardy w modernizację sieci dystrybucji energii
Fot. EBI

Grupa Orlen wdroży strategiczny program inwestycyjny w zakresie sieci dystrybucji energii. Ma on pozwolić na poprawę bezpieczeństwa i zwiększenie efektywności dostaw energii elektrycznej na obszarze północnej i środkowej Polski. Finansowanie programu zapewni Europejski Bank Inwestycyjny. 

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał Grupie Orlen 3,5 mld zł na rozwój sieci w latach 2024-2025, m.in. na przyłącza OZE, modernizację i inwestycje w inteligentną sieć. Finansowanie na warunkach preferencyjnych względem oferowanych przez komercyjne banki pozwoli znacząco przyspieszyć realizację planów koncernu w tym zakresie.

Wartość pierwszej podpisanej przez EBI i Orlen umowy wyniosła 900 mln zł. Program zrealizuje Energa Operator, której większościowym właścicielem jest Orlen.

REKLAMA

Umowa przewiduje wykorzystanie funduszy w transzach w ciągu trzech lat od daty podpisania umowy. Na spłatę zobowiązań Energa Operator ma maksymalnie 15 lat od dnia ich uruchomienia.

Dodatkowe 4,8 GW w OZE

Program inwestycyjny spółki zakłada przyłączenie nowych odbiorców i umożliwienie włączenia do sieci dodatkowych 4,8 GW OZE, modernizację sieci dystrybucyjnej, a także budowę i modernizację aktywów dystrybucyjnych. W ramach inwestycji w elementy inteligentnej sieci przewidziano rozwój inteligentnych systemów pomiarowych (smart metering).

Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu, podkreśla, że kluczem do osiągnięcia neutralności emisyjnej jest nie tylko zmiana źródeł wytwarzania, ale także poprawa efektywności operacyjnej. Tu niezbędne są rozwój rozproszonych źródeł, bilansowanie podaży i popytu oraz magazynowanie energii. Ponieważ efektywne zarządzanie energią ma szansę stać się jedną z ważnych przewag konkurencyjnych polskiej i europejskiej gospodarki, istotne znaczenie mają duże programy inwestycyjne modernizujące sieć. Kapitał pozyskany z EBI umożliwi realizację tych wyzwań przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa energetycznego.

Magdalena Bartoś, wiceprezes Orlenu ds. finansowych, podkreśla, że pozyskane od EBI finansowanie nie tylko pozwoli na realizację planowanych inwestycji, ale także zwiększy bezpieczeństwo finansowe grupy dzięki długoterminowemu okresowi udostępnionych środków po atrakcyjnym koszcie.

Miliardy finansowania od EBI

Umowa pomiędzy EBI i największym polskim koncernem energetycznym zawarta została w ramach REPowerEU. To program Unii Europejskiej, który ma na celu zwiększenie autonomii strategicznej UE poprzez dywersyfikację dostaw energii i przyspieszenie zielonej transformacji. Do 2027 r. na wsparcie celów REPowerEU EBI przeznaczy 45 mld euro w pożyczkach i finansowaniu kapitałowym.

REKLAMA

W 2023 r. Polska otrzymała niemal 5,1 mld euro finansowania od Grupy EBI. Ponad połowa z tej kwoty przeznaczona została na wsparcie projektów przyjaznych dla klimatu. W zeszłym roku finansowanie EBI w Polsce w ramach REPowerEU wzrosło o 80 proc. r/r, sięgając 1,78 mld euro. Wśród umów zawartych w tym zakresie w bieżącym roku znajduje się m.in. finansowanie modernizacji układów zasilania sieci kolejowej. Kolejne porozumienia mają być zawarte w najbliższych miesiącach.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

tech.mgr.CK40+ 14-11-2024 17:22

Podobno wg. przepisów budowlanych nie można montować na dachu wentylacji włączanej czujnikiem temperatury, aby wyciągała nagrzane powietrze spod paneli fotovoltaicznych. Dlaczego nie można w ten sposób zwiększać o parę % efektywności tych instalacji i dodatkowo pożytkować nagrzanego powietrza w suszarniach pelletu, owoców,warzyw, wędlin? Nawet jeśli byłby kanał wentylacyjny solidnie zamocowany i miał aerodynamiczny kształt chroniący przed silnym wiatrem? … Ps. Jakieś badania , certyfikaty byłyby droższe i czasochlonniejsze od takiej instalacji … Czy naprawdę musi być aż taki docisk przepisami? Nie wystarczy że ktoś podpisze wzięcia odpowiedzialności za ewentualne szkody ?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady