Sejm uchwalił nowe przepisy dla prosumentów. Jak głosowali posłowie?

Sejm uchwalił nowe przepisy dla prosumentów. Jak głosowali posłowie?
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Skupia się ona na zmianach w rozliczeniach prosumentów objętych net-billingiem. Przeciwko nowym przepisom głosowali posłowie tylko jednej partii.

W piątek 8 listopada Sejm uchwalił kolejną nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zawiera ona przede wszystkim zmiany wyczekiwane przez prosumentów objętych net-billingiem, którzy liczą na poprawę korzyści finansowych wynikających z oddawania nadwyżek energii do sieci.

Nowe przepisy dla odnawialnych źródeł energii poparła zdecydowana większość posłów. Za przygotowaną przez rząd nowelizacją ustawy o OZE głosowało 426 posłów, przeciw było 15, a od głosu wstrzymało się 5.

REKLAMA

Tylko jedna partia przeciw

Przeciw nowym przepisom dla odnawialnych źródeł energii zagłosowało 14 posłów Konfederacji. Poparł je jeden przedstawiciel tej partii (Michał Połuboczek), a jeden z obecnych na sali sejmowej posłów Konfederacji wstrzymał się od głosu (Grzegorz Płeczek).

Poza posłami Konfederacji przeciwko nowym przepisom zagłosował jeszcze tylko jeden poseł – Jan Warzecha z Prawa i Sprawiedliwości, a od głosu wstrzymało się jeszcze 4 posłów PiS (wprowadzenie net-billingu zostało przygotowane ponad dwa lata temu przez rząd tworzony przez PiS i uchwalone w Sejmie, w którym większość miała ta partia).

Wszyscy pozostali uczestniczący w głosowaniu posłowie poparli zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii.

Wyższy depozyt prosumencki

Nowe przepisy mają poprawić sytuację prosumentów objętych net-billingiem, a więc tych, którzy zgłosili przyłączenie do sieci po 31 marca 2022 r., ale także prosumentów działających wcześniej w systemie net-meteringu (opustów), którzy później zdecydowali się przejść na nowy system.

Ma temu służyć zawarte w nowelizacji ustawy o OZE zwiększenie wartości energii oddawanej do sieci od dnia wejścia w życie nowych przepisów o współczynnik 1,23. Zwiększenie wartości depozytu prosumenckiego dotyczącego danego miesiąca kalendarzowego o współczynnik korekcyjny 1,23 i jego przyporządkowanie do konta prosumenckiego ma następować w kolejnym miesiącu kalendarzowym.

Starsi prosumenci, którzy zdecydowali się przejść z rozliczeń w net-meteringu na net-billing, otrzymają prawo do rozliczeń po cenie RCE z uwzględnieniem współczynnika 1,23 i możliwość zwrotu do 30-proc. depozytu – od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożyli oświadczenie o zmianie sposobu rozliczeń.

Wybór między ceną RCE i RCEm

Kolejna zmiana w net-billingu to możliwość wyboru między rozliczeniami po stosowanej ostatnio cenie RCE za energię wprowadzoną do sieci a stosowaną do 1 lipca br. średnią miesięczną ceną energii RCEm. Prosumenci objęci net-billingiem, którzy zgłosili przyłączenie do sieci przed tą datą, będą mogli wybrać rozliczenia po cenie RCE lub RCEm. Nowi prosumenci będą obejmowani wyłącznie rozliczeniami po cenie RCE.

Do korzystania z ceny RCE ma zachęcić możliwość zwiększenia wartości zwrotu niewykorzystanych środków za wprowadzoną do sieci energię w okresie kolejnych 12 miesięcy do 30 proc. Jeżeli prosument zdecyduje się stosować cenę RCEm, to wysokość zwrotu jego nadpłaty nie ulegnie podwyższeniu i jak dotychczas będzie wynosić do 20 proc. wartości energii wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty (zwrot do 20 proc. ma obejmować też pozostałych prosumentów w net-billingu).

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że wprowadzane zmiany w net-billingu, polegające m.in. na zwiększeniu wartości depozytu prosumenckiego, nie będą miały wpływu na portfele pozostałych odbiorców energii.

Mniej korekt ceny RCEm

Dodatkowa nowość w ustawie o odnawialnych źródłach energii ma dotyczyć korekty wartości miesięcznej ceny RCEm w kolejnych miesiącach. Zmiana progu korekty z 0,1 proc. do 2 proc. ma skutkować zmniejszeniem koniecznych weryfikacji rozliczeń, a co za tym idzie – zmniejszeniem kosztów rozliczania prosumentów objętych net-billingiem.

Zmiany dla 500 tys. prosumentów

Przepisy zawarte w nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii zostały opracowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

REKLAMA

Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska podczas sejmowej debaty nad nowymi przepisami poinformowała, że wprowadzane zmiany powinny objąć blisko 500 tys. prosumentów korzystających z net-billingu. To mniej więcej 1/3 prosumentów w Polsce. Pozostali, którzy zgłosili przyłączenie swoich mikroinstalacji przed 1 kwietnia 2022 r., mogą nadal korzystać z rozliczeń w systemie net-meteringu (opustów), o ile nie zdecydują się na przejście na rozliczenia w net-billingu.

– Przywracamy opłacalność instalacji prosumentów. Zysk dla nich wzrośnie o 1/4 – zadeklarowała w piątek w sejmie minister klimatu i środowiska.

Nowości nie tylko dla prosumentów

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o OZE zawiera także inne zmiany. Wprowadzone zostaną ulgi w zakresie zużycia energii elektrycznej dla przedsiębiorstw energochłonnych do poziomu nawet 85 proc. Poszerzona zostanie też lista sektorów, które zostaną objęte ulgami. Wzrośnie ona o 53, a łącznie sektorów objętych ulgami będzie 116.

Minister Hennig-Kloska podkreśliła w piątek w sejmie, że wprowadzane ulgi mają maksymalny poziom, który dopuszczają regulacje unijne.

Szybsze inwestycje w OZE

Nowe przepisy mają ponadto skrócić czas procedur administracyjnych dla nowych inwestycji w odnawialne źródła energii.

– To niezwykle ważne, aby administracja w tych strategicznych dla Polski projektach działała szybciej. W związku z tym rząd podjął decyzję, aby pójść tym torem, którym idzie dzisiaj Europa, skracając takie decyzje jak pozwolenie na budowę, wpis do rejestru wytwórców energii dla małej instalacji czy uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii – wyliczała Paulina Hennig-Kloska.

Nowe przepisy uwzględniają skrócenie terminów w procedurach niezbędnych do instalowania w budynkach m.in. pomp ciepła czy fotowoltaiki oraz ewentualnie współpracujących z nią magazynów energii. Termin wydania warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej ma zostać skrócony ze 120 lub 150 dni (w zależności od grupy przyłączeniowej) do 45 dni, a wydanie pozwolenia na budowę ma zajmować nie dłużej niż 30 dni (dotychczas 65 dni).
.

.
Nowe regulacje wprowadzają także zmiany w zakresie systemu wsparcia dla małych biogazowni rolniczych i elektrowni wodnych.

- To ważne, aby przywracać efektywność polskich przedsiębiorstw rolnych. Robimy to, wdrażając przepisy unijne. Przywracamy możliwość, aby prezes URE mógł dedykować wsparcie dla tych małych instalacji, ważnych z punktu widzenia wydajności polskich producentów rolnych - powiedziała szefowa resortu klimatu.

W sejmowej debacie poprzedzającej głosowanie nowelizacji ustawy o OZE poza Pauliną Hennig-Kloską głos zabrał jedynie poseł Janusz Kowalski z PiS. Wytknął on rządowi, że w wyniku procedowanych zmian podatkowych wyraźnie może wzrosnąć opodatkowanie biogazowni. Zaprzeczyła temu Paulina Hennig-Kloska. W odpowiedzi na wystąpienie Janusza Kowalskiego zapewniła, że opodatkowanie biogazowni nie zostanie zwiększone.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.