REKLAMA
 
REKLAMA

Energia z wiatru zasili paczkomaty InPost

Energia z wiatru zasili paczkomaty InPost
Fot. Polenergia

Polenergia zawarła z firmą InPost wieloletnią umowę PPA (Power Purchase Agreement), która zapewni dostawy zielonej energii dla wszystkich paczkomatów InPost w Polsce.

InPost ma w Polsce niemal 24 tys. paczkomatów. Teraz zasili je zielona energia, którą zapewni największa polska prywatna grupa energetyczna na mocy wieloletniej umowy na energię z OZE.

Dzięki kontraktowi z Polenergią właściciel paczkomatów zapewni też znaczny udział odnawialnej energii dla swojej floty 1300 aut elektrycznych oraz oddziałów i sortowni.

REKLAMA

Piotr Maciołek, członek zarządu Polenergii, podkreślił, że umowa z InPostem to przełomowy kontrakt, który znacząco przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla i wzmocni działania firm w dążeniu do zrównoważonego rozwoju.

Cieszy nas, że zaufała nam tak ceniona i rozpoznawalna na europejskim rynku marka. Łączy nas nie tylko kontrakt na zieloną energię, ale także wspólne wartości. InPost dołącza do grona partnerów biznesowych Polenergii, dla których dekarbonizacja i zeroemisyjność są absolutnym priorytetem – mówi Piotr Maciołek.

Umowa PPA pomoże także w realizacji nowych inwestycji w odnawialne źródła energii.

Farma wiatrowa napędzi paczkomaty

Polenergia zapewni InPostowi stałe dostawy energii wytworzonej w OZE na mocy umowy PPA. Energia ma gwarancje pochodzenia. Źródłem jej wytwarzania będzie farma wiatrowa Polenergii.

Farma wiatrowa Dębsk, która wyprodukuje energię dla InPostu, jest – jak podaje Polenergia – największą lądową inwestycją OZE w historii spółki. Jest to także jedna z największych farm wiatrowych w Polsce – szacowana roczna produkcja z elektrowni sięga 366 GWh. Odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad 183 tys. gospodarstw domowych. Na instalację składa się 55 turbin Vestas V110.

InPost chce być zeroemisyjny

Umowa podpisana z Polenergią to dla InPostu kolejny etap w dążeniu do korzystania w 100 proc. z zeroemisyjnej energii elektrycznej. Zakontraktowany umową PPA wolumen pozwoli na zazielenienie energii zużywanej we wszystkich paczkomatach w Polsce, a także znacznej części energii wykorzystywanej przez samochody elektryczne, oddziały i sortownie. Łącznie pozwoli to na redukcję emisji CO2e o prawie 125 tys. ton.

Dzięki tej zielonej energii od 2025 r. funkcjonowanie sieci paczkomatów w Polsce ma być zeroemisyjne.

REKLAMA

Jak wyjaśnia Izabela Karolczyk-Szafrańska, Chief Marketing & ESG Officer Grupy InPost, także realizowana w ostatnich latach inwestycja firmy w elektryczną flotę ma przynieść oczekiwane redukcje. Podkreśla jednak, że nie byłoby to możliwe, gdyby do zasilania aut używano energii z konwencjonalnych źródeł.

Dzięki temu projektowi zmniejszymy emisje CO2 Grupy InPost, ale także średnią emisję dostawy przesyłki, co jest kluczowe dla naszych klientów i partnerów biznesowych. Już w 2023 r. wszystkie urządzenia Paczkomat® były zasilane energią zazielenioną dzięki zakupowi i umorzeniu gwarancji pochodzenia, co daje pewność, że pochodziła ona z odnawialnych źródeł energii – wiatru i słońca – mówi Izabela Karolczyk-Szafrańska.

InPost jako jeden z pierwszych na polskim rynku przystąpił do inicjatywy SBTi – zamierza osiągnąć poziom NET-ZERO do 2040 r. Na koniec drugiego kwartału 2024 r. Grupa Inpost miała w Wielkiej Brytania, Francji, Polsce, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Luksemburgu i Holandii ponad 73 tys. punktów out-of-home, w tym ponad 40 tys. nowoczesnych urządzeń Paczkomat®. Tylko w 2023 r. firma obsłużyła 892 mln przesyłek.

Umowy PPA Polenergii

Umowy typu PPA na zakup zielonej energii wytworzonej w 100 proc. w OZE są przeznaczone dla przedsiębiorstw, które planują zdywersyfikować swoje źródła energii oraz zmniejszyć swój ślad węglowy.

Polenergia podpisała już wiele takich umów. Od początku roku dostarcza energię na potrzeby sieci nośników reklamowych należących do Clear Channel Poland. Zawarty z firmą kontrakt smart cPPA także zakłada dostawy z farmy wiatrowej Dębsk.

Na mocy umowy PPA Polenergia dostarczy zieloną energię także jednemu z liderów branży budowlanej. Strabag zasili swoje projekty energią pochodzącą z należących do Polenergii farm fotowoltaicznych i farmy wiatrowej. Więcej o tym w artykule: Polenergia dostarczy zieloną energię spółce budowlanej.

Polenergia poinformowała także o podpisaniu kontraktu PPA z firmą działającą w branży powierzchni dekoracyjnych. Długoterminowa umowa cPPA (corporate Power Purchase Agreement) przewiduje 10-letnie dostawy energii ze źródeł odnawialnych. Trafi ona do Grupy Schattdecor, światowego lidera branży powierzchni dekoracyjnych. Zielona energia zostanie wyprodukowana przez należące do Polenergii instalacje OZE: farmę wiatrową Grabowo o mocy 44 MW i farmę fotowoltaiczną Strzelino o mocy 45 MWp.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA