Ceny energii w Polsce. Jak wypadamy na tle innych państw UE?

Ceny energii w Polsce. Jak wypadamy na tle innych państw UE?
Komisja Europejska

Komisja Europejska opublikowała raport pokazujący ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w krajach Unii Europejskiej w drugim kwartale 2024 r. W tym czasie Polska miała jedne z niższych detalicznych cen energii – mimo że hurtowe ceny w tym okresie w naszym kraju należały do najwyższych w Europie.

Komisja Europejska przedstawiła raport dotyczący unijnego rynku energii elektrycznej za drugi kwartał 2024 r. Wynika z niego, że w tym okresie gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej płaciły za energię średnio 239 euro/MWh. W całym pierwszym półroczu br. cena detaliczna dla gospodarstw domowych wyniosła 243 euro/MWh i była niższa o 10 proc. w porównaniu do średniej ceny z pierwszej połowy zeszłego roku.

W porównaniu ze strukturą średniej ceny z drugiego kwartału 2023 r. wzrósł udział opłat sieciowych (+5 pkt. proc.), zmalał natomiast komponent energii (-8 pkt proc.).

REKLAMA

 

Średnie detaliczne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Europie w II kwartale 2024 r. Źródło: Komisja Europejska.
Średnie detaliczne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Europie w drugim kwartale 2024. Źródło: Komisja Europejska

Kraje z najwyższym spadkiem i wzrostem cen energii

W drugim kwartale 2024 r. detaliczne ceny energii w ujęciu rocznym spadły najbardziej w Austrii (- 122 euro/MWh), we Włoszech (-115 euro/MWh) i Irlandii (-98 euro/MWh). Natomiast najbardziej cena detaliczna dla gospodarstw domowych wzrosła w Danii (+69 euro/MWh), Portugalii (+41 euro/MWh) i Francji (+34 euro/MWh).

W raporcie Komisji znajdziemy średnie ceny detaliczne (wraz z ich strukturą) dla gospodarstw domowych w europejskich stolicach w drugim kwartale 2024 r.:

Średnie ceny energii elektrycznej w europejskich stolicach w II kwartale 2024 r. i zmiana względem II kwartału 2023 r.
Średnie ceny energii elektrycznej w europejskich stolicach w drugim kwartale 2024 i zmiana względem drugiego kwartału 2023 (struktura kosztów: kolor niebieski – energia, różowy – opłaty dystrybucyjne, pomarańczowy – podatek VAT, zielony – pozostałe podatki). Źródło: Komisja Europejska

Komisja Europejska podkreśla, że spadek średnich cen energii dla gospodarstw domowych w Europie w drugim kwartale br. wynikał głównie z taniejącej energii na rynku hurtowym.

Ceny energii w hurcie coraz niższe

Na ogólną detaliczną cenę energii w drugim kwartale 2024 r. na terenie Unii Europejskiej składały się kolejno: energia (52 proc.), opłaty sieciowe (27 proc.), VAT (15 proc.) i pozostałe podatki (6 proc.).

REKLAMA

Średnia hurtowa cena energii na europejskich giełdach w drugim kwartale 2024 r. wynosiła 60 euro/MWh i była niższa od średniej ceny z pierwszego kwartału br. o 33 proc., a także o 53 proc. w porównaniu do ceny z drugiego kwartału zeszłego roku.

Najwyższy spadek średniej hurtowej ceny energii w ujęciu rocznym odnotowały Francja (-66 proc.), Portugalia (-59 proc.) oraz Hiszpania (-58 proc.). Najniższe spadki nastąpiły na Łotwie (-6 proc.) i w Estonii (-2 proc.).

W drugim kwartale 2024 r. Polska miała jedną z najwyższych średnich hurtowych cen energii (91 euro/MWh). Drożej było tylko w Irlandii (101 euro/MWh) i we Włoszech (95 euro/MWh). Najtańszą energię w hurcie miały natomiast: uwzględniona w raporcie Turcja (22 euro/MWh), a także Francja (31 euro/MWh), Szwecja i Hiszpania (po 33 euro/MWh).

 

Średnie hurtowe ceny energii elektrycznej w Europie w II kwartale 2024 r. Źródło: Komisja Eurpoejska
Średnie hurtowe ceny energii elektrycznej w Europie w drugim kwartale 2024. Źródło: Komisja Europejska

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.