REKLAMA
 
REKLAMA

Belgia zbuduje wyspę energetyczną

Belgia zbuduje wyspę energetyczną
fot. EBI

Projekt o nazwie Princess Elisabeth Island (Wyspa Księżniczki Elżbiety) otrzymał duży kredyt od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Docelowo będzie to wyspa energetyczna o kluczowym znaczeniu dla transformacji energetycznej Belgii.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przekaże 650 mln euro na projekt realizowany przez firmę Elia Transmission Belgium (ETB) z Grupy Elia. Środki te zostaną przeznaczone na realizację pierwszego etapu projektu Wyspy Księżnej Elżbiety.

Jak wskazuje EBI, belgijska wyspa energetyczna ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej w Belgii i Europie. Pomoże bowiem w przekazywaniu dużego wolumenu energii wiatrowej z farm na Morzu Północnym na stały ląd.

REKLAMA

Wysoko cenimy wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które potwierdza nasze europejskie ambicje i stanowi kolejny kamień milowy w naszej strategii dywersyfikacji finansowania. Nasza sprawdzona wiedza specjalistyczna i pionierskie prace nad stworzeniem sztucznej wyspy energetycznej wzmacniają innowacyjność i konkurencyjność Europy w globalnej transformacji energetycznej. Ta pożyczka zapewni nam stabilne, długoterminowe finansowanie na korzystnych warunkach – z korzyścią dla belgijskich konsumentów – skomentowała Catherine Vandenborre, tymczasowa dyrektor generalna Grupy Elia.

Wyspa energetyczna u wybrzeży Belgii

Projekt Princess Elisabeth Island realizowany ma być w latach 2024–2027. Wyspa znajdzie się w odległości około 45 km od belgijskiego wybrzeża, w strefie morskich farm wiatrowych Princess Elisabeth Zone.

 

Schemat pokazujący lokalizację belgijskiej wyspy energetycznej
Lokalizacja belgijskiej wyspy energetycznej. Źródło: EBI

 

Projekt pomoże włączyć 3,5 GW dodatkowej mocy z morskich farm wiatrowych do belgijskiej sieci elektroenergetycznej. Wytwarzany przez nie wolumen energii odpowiadać ma zapotrzebowaniu ponad 3 mln gospodarstw domowych.

REKLAMA

Ponadto wyspa energetyczna ma służyć jako miejsce lokalizacji interkonektorów łączących Belgię z Wielką Brytanią i innymi krajami. Deweloper zaznacza też, że będzie wspierał różnorodność biologiczną regionu i morza w miejscu realizacji projektu.

Projekt na Wyspie Księżniczki Elżbiety jest kamieniem węgielnym zwiększania bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Belgii i Europy. Inicjatywa ta nie tylko wzmacnia infrastrukturę energetyczną Belgii, ale także wspiera istotne połączenia międzysystemowe z krajami sąsiadującymi, promując w ten sposób współpracę regionalną. Inwestując w ten projekt, EBI i Elia pogłębiają europejski rynek energii i torują drogę do zrównoważonej, bezpieczniejszej i bardziej odpornej przyszłości energetycznej dla wszystkich obywateli Europy – powiedział Robert de Groot, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Wyjątkowa infrastruktura

Jak informuje EBI, Wyspa Księżniczki Elżbiety będzie pierwszą na świecie sztuczną wyspą energetyczną, na której znajdzie się zarówno infrastruktura wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC), jak i prądu przemiennego (HVAC). Infrastruktura HVDC na wyspie połączy kable eksportowe farm wiatrowych Princess Elisabeth Zone i posłuży jako węzeł dla przyszłych interkonektorów.

Obecnie w Vlissingen w Holandii trwa budowa pierwszego z kesonów, które będą elementami fundamentów wyspy. Niedługo ma on zostać zatopiony w morzu i wypełniony piaskiem, co pozwoli na dalsze formowanie fundamentów.

Umowę finansowania projektu w zeszłym tygodniu podpisali przedstawiciele EBI i Grupy Elia. Jest ona jednym z pięciu największych operatorów sieci przesyłowej w Europie. Dostarcza energię do 30 mln odbiorców, działając poprzez spółki zależne w Belgii (Elia) oraz w północnych i wschodnich Niemczech (50Hertz). Oprócz usług operatora systemu przesyłowego świadczy także usługi doradcze klientom międzynarodowym za pośrednictwem swojej spółki zależnej Elia Grid International.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Dobre wieści!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady