Polenergia dostarczy zieloną energię spółce budowlanej

Polenergia dostarczy zieloną energię spółce budowlanej
fot. Polenergia

Na podstawie podpisanej umowy zakupu energii elektrycznej (PPA) jeden z liderów branży budowlanej zasili swoje projekty energią z OZE. Będzie ona pochodzić z należących do Polenergii farm fotowoltaicznych i farmy wiatrowej. 

Polenergia Sprzedaż, spółka należąca do największej polskiej prywatnej grupy energetycznej, zapewni dostawy zielonej energii dla Strabagu. Obie firmy zawarły w tym celu umowę PPA (Power Purchase Agreement). Kontrakt obejmuje też doradztwo energetyczne i wsparcie w zakresie optymalizacji zużycia energii.

Strabag realizuje strategię zrównoważonego rozwoju, której elementem jest zawarta umowa PPA (nie podano wolumenu dostaw objętego umową ani czasu jej obowiązywania). Firma dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla w swoich projektach budowlanych.

REKLAMA

Umowa Polenergii z tak renomowanym partnerem to najlepszy dowód na to, że branża budowlana podchodzi bardzo odpowiedzialnie do kwestii ochrony środowiska i naturalnych zasobów. Coraz większa liczba dużych przedsiębiorstw dostrzega szereg korzyści wynikających z zakupu energii pochodzącej z OZE. Energia z farm wiatrowych i fotowoltaicznych należących do Polenergii pozwala na realizację projektów budowlanych ze znacząco niższym śladem węglowym. Współpraca z największą polską prywatną grupą energetyczną oznacza także realne oszczędności, które rosną wraz z rosnącą efektywnością energetyczną całej firmy – mówi Ireneusz Sawicki, prezes zarządu Polenergii Sprzedaż.

Te źródła OZE wyprodukują energię dla Strabagu

Dostawy zielonej energii dla Strabagu zapewni kilka należących do Grupy Polenergia odnawialnych źródeł energii. Jednym z nich jest farma wiatrowa Rajgród o mocy 25,3 MW. Kolejne to zespół farm totowoltaicznych Sulechów o łącznej mocy około 30 MW, a także farma PV Buk o mocy 6,4 MW.

Strabag podaje, że w swoich projektach budowlanych aktywnie wykorzystuje nowoczesne technologie, stosuje proekologiczne materiały budowlane i wdraża rozwiązania cyfrowe. Zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną w całym łańcuchu wartości do 2040 r. Jednym z elementów strategii firmy jest osiągnięcie do 2025 r. neutralności klimatycznej biur i administracji we wszystkich spółkach należących do Strabagu w Europie.

Przenośne moduły PV na budowach

Strabag inwestuje także w rozwój instalacji przenośnych modułów fotowoltaicznych montowanych na dachach kontenerów budowalnych. Jak zapewnia, stają się one normą w prowadzonych przez firmę inwestycjach. Takie rozwiązania pozwalają zaspokoić do 50 proc. zapotrzebowania na energię biur budowy w miejscach z trudnym dostępem do przyłączy, a także w innych lokalizacjach na placach budów.

REKLAMA

 

panele PV na dachach kontenerów budowlanych Strabagu
Źródło: Strabag

Drugim elementem strategii Strabagu jest właśnie zakup zielonej energii z farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych.

Zrównoważony rozwój to fundament naszej strategii. Współpraca z Polenergią w zakresie zakupu zielonej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych pozwoli nam przybliżyć się do pierwszego celu, którym jest osiągnięcie neutralności klimatycznej naszych biur. Dostawy zielonej energii pozwolą nam zaspokoić nasze zapotrzebowanie na energię w 50 proc. – wyjaśnia Peter Dirnberger, pełnomocnik ds. zrównoważonego rozwoju Strabagu w Polsce.

Do zmniejszenia emisji CO2 w działalności operacyjnej Strabagu w Polsce oprócz produkcji własnej energii z paneli PV na dachach kontenerów i na terenie wytwórni mas bitumicznych oraz dodatkowego zakupu zielonej energii w ramach PPA przyczyni się także rozbudowa floty samochodowej o pojazdy elektryczne. Niedawno firma informowała o podpisaniu z GreenWay Polska umowy na budowę infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w 32 lokalizacjach Strabagu w Polsce. Więcej na ten temat w artykule: GreenWay Polska wybuduje stacje ładowania dla Strabagu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.