Ogromne zainteresowanie dotacją dla szkół. NFOŚiGW zamknął nabór
Choć wnioski w nowym programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miały być przyjmowane do końca grudnia br., to nabór już został zamknięty. Zaledwie kilka dni po jego uruchomieniu.
Na początku ubiegłego tygodnia – 14 października – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpoczął przyjmowanie wniosków w ramach programu „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Jego celem jest termomodernizacja około 250 budynków instytucji edukacyjnych – szkół i przedszkoli – i wymiana przestarzałych źródeł ciepła.
Według pierwotnych założeń nabór wniosków miał potrwać do 31 grudnia 2024 r., jednak już w miniony piątek (18 października) NFÓŚiGW ogłosił skrócenie tego terminu do 18 października 2024 r. godz. 15.00. Pozwalał na to regulamin naboru, a przyczyną decyzji było ogromne zainteresowanie dotacjami na termomodernizację dla szkół.
Budżet przekroczony dwukrotnie
Na realizację programu „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” przeznaczono środki w wysokości prawie 1,3 mld zł. Pochodzą one z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Jak poinformował NFOŚiGW, bardzo duże zainteresowaniem programem od razu po jego uruchomieniu spowodowało, że wartość inwestycji we wnioskach złożonych w pierwszych dniach prawie dwukrotnie przekroczyła alokację dostępną w ramach programu. Stąd decyzja o wcześniejszym zakończeniu naboru.
Będą kolejne edycje?
Jednocześnie NFOŚiGW informuje, że pracuje nad pozyskaniem kolejnych środków na realizację programów poprawiających efektywność energetyczną szkół.
Dofinansowanie w ramach programu udzielane jest na projekty termomodernizacji szkół i przedszkoli, w tym na wymianę lub modernizację źródła ciepła z uwzględnieniem zastosowania odnawialnych źródeł energii. Wsparcie otrzymają inwestycje realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Program jest efektem współpracy NFOŚiGW z Ministerstwem Klimatu i Środowiska we wdrażaniu komponentu B KPO „Zielona energia i zmniejszenie energochłonności”, reformy B1.1 „Czyste powietrze i efektywność energetyczna”, inwestycji B1.1.3 „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.