Dotacje UE na efektywność energetyczną i OZE w przedsiębiorstwach

Dotacje UE na efektywność energetyczną i OZE w przedsiębiorstwach
Fot. toeytoey2530, Getty Images

Fundusze Europejskie wspierają szeroko polski biznes w dążeniu do poprawy efektywności energetycznej i zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE). Obecnie dostępnych jest szereg instrumentów, które oferują pomoc w realizacji tych celów poprzez wsparcie finansowe w postaci bezzwrotnych dotacji czy preferencyjnych pożyczek. Sprawdź, z jakich programów może skorzystać Twoja firma i przyłącz się do zielonej rewolucji.

Kredyt Ekologiczny – flagowy program wspierający efektywność energetyczną firm

Kredyt Ekologiczny
Fot. AdnreyPopov, Getty Images

Kredyt Ekologiczny adresowany jest do przedsiębiorstw z całej Polski, które chcą poprawić efektywność energetyczną prowadzonej działalności poprzez modernizację posiadanej infrastruktury, w tym budynków oraz parku maszynowego. O wsparcie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie oraz duże przedsiębiorstwa zatrudniające nie więcej niż 3 tys. pracowników. Wnioskujące przedsiębiorstwo musi posiadać zdolność kredytową – do wniosku należy dołączyć promesę kredytu ekologicznego lub warunkową umowę kredytu ekologicznego z banku kredytującego. W rzeczonym instrumencie bezzwrotne wsparcie wypłacane jest bowiem w formie premii ekologicznej, która spłaca kapitał zaciągniętego kredytu na realizację inwestycji – w części odpowiadającej otrzymanemu dofinansowaniu.

Inwestycje kwalifikujące się do dofinansowania w ramach programu Kredyt Ekologiczny obejmują przede wszystkim:

  • termomodernizację budynków, w tym docieplanie ścian i dachu czy wymianę okien i drzwi, z możliwością uzyskania do 80% dotacji od poniesionych kosztów netto,
  • wymianę maszyn na bardziej energooszczędne, z możliwością uzyskania do 70% dotacji od poniesionych kosztów netto,
  • zakup i montaż odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak fotowoltaika i pompy ciepła, z możliwością uzyskania do 65% dotacji od poniesionych kosztów netto.

Projekt może obejmować jedno lub wszystkie wymienione typy przedsięwzięć. Ważne jest, aby osiągnąć wymaganą oszczędność energii pierwotnej na poziomie co najmniej 30% – w odniesieniu do obszaru podlegającego zakresowi projektu. Warto też podkreślić, że wszelkie zamierzenia inwestycyjne muszą wynikać z audytów energetycznych, a minimalna wartość inwestycji wynosi 2 mln zł. Wnioski o Kredyt Ekologiczny można składać do 31 stycznia 2025 r.

Wsparcie z NFOŚiGW na poprawę efektywności energetycznej i OZE

Farma fotowoltaiczna
Fot. yangna, Getty Images Signature

Pomoc finansowa na przedsięwzięcia dotyczące wykorzystania OZE i poprawiające efektywność energetyczną oferowana jest również przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

W ramach instrumentu Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w średnich przedsiębiorstwach przedsiębiorcy posiadający status firmy średniej mogą ubiegać się o preferencyjną pożyczkę finansującą 85% kosztów netto projektu z oprocentowaniem 0% i opcją umorzenia nawet do 49% kapitału. Zakres działań, które można objąć preferencyjnym finansowaniem, jest bardzo podobny do Kredytu Ekologicznego – środki można przeznaczyć na modernizację energetyczną budynków zakładowych (z instalacjami OZE i magazynami energii), podniesienie efektywności energetycznej procesów produkcyjnych czy wymianę oświetlenia na bardziej energooszczędne. Podobnie również jak w Kredycie Ekologicznym, zakres planowanych modernizacji musi wynikać z audytów energetycznych. Szczególną przewagą ww. instrumentu jest możliwość finansowania inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej procesów technologicznych przy znacząco niższym progu wejścia, wynoszącym 10% oszczędności energii. Wnioski do NFOŚiGW w ramach ww. programu można składać do 12 grudnia br.

NFOŚiGW prowadzi także aktualnie nabór wniosków w ramach instrumentu Rozwój OZE, który oferuje preferencyjne wsparcie finansowe na inwestycje dotyczące instalacji OZE w obszarze budowy lub przebudowy instalacji wytwarzania biometanu oraz budowy lub rozbudowy instalacji wytwarzania energii elektrycznej i/lub ciepła z biogazu. Preferencyjna forma finansowania obejmuje możliwość uzyskania dotacji w wysokości do 39,06% kosztów netto inwestycji i/lub preferencyjnej pożyczki z oprocentowaniem 0% w wysokości co najmniej 40,65% kosztów netto inwestycji, przy czym 20,29% kosztów musi zostać pokryte z pożyczki z NFOŚiGW udzielanej na warunkach rynkowych. Z oferowanego wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorstwa każdej wielkości – zarówno MŚP, jak i duże. Nabór wniosków trwa do 12 grudnia br.

Wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego na budowę magazynów energii

Magazyny energii
Fot. Kittipong Jirasukhanont, PhonlamaiPhoto’s Images

Polska otrzyma 4 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego na realizację programu pn. Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej. Program oferować będzie wsparcie finansowe na budowę magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh, wraz z budową przyłącza do sieci i wdrożeniem systemu zarządzania. Magazyn energii będzie mógł być zintegrowany z już istniejącą instalacją OZE. Pomoc przyjmie formę bezzwrotnych dotacji, które będą mogły pokryć nawet do 65% kosztów netto inwestycji. Możliwe będzie również finansowanie przedsięwzięcia w całości w formie preferencyjnej pożyczki: WIBOR 3M + 50pb, nie mniej niż 1,5% (w skali roku), z okresem finansowania do 20 lat. Z rzeczonego programu będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa każdej wielkości, bez ograniczeń co do statusu. Instrument jest obecnie na etapie konsultacji społecznych, a jego uruchomienie planowane jest na początek 2025 r.

Pozyskaj finansowanie ze wsparciem ekspertów

Ponieważ proces inwentaryzacji obszarów o największym zużyciu energii w przedsiębiorstwie, wytypowanie modernizacji o najwyższym potencjale energetycznym i ekonomicznym oraz sam proces aplikowania o środki mogą stanowić nie lada wyzwanie, warto powierzyć to zadanie doświadczonym ekspertom, którzy zajmą się wszystkim od A do Z, tak jak robi to ECDF Dotacje.

ECDF Dotacje od 2003 r. skutecznie pozyskuje i rozlicza dotacje na terenie całej Polski. Zapewniamy kompleksowe wsparcie z udziałem własnych, profesjonalnych audytorów energetycznych. Pozyskaliśmy już ponad 1900 dotacji na kwotę przekraczającą 3,35 miliarda PLN. Zapraszamy do kontaktu z Doradcami. Konsultacja jest bezpłatna.

 

ECDF Dotacje – materiał sponsorowany