Polenergia pozyskała środki z obligacji na morskie farmy wiatrowe
Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce po raz pierwszy w swojej historii wyemitowała i przydzieliła Zielone Obligacje. Ich łączna wartość to 750 mln zł.
Środki z emisji Zielonych Obligacji wpłynęły już na rachunek spółki. Obligacje przydzielono łącznie 57 inwestorom, liczba ta uwzględnia również subfundusze.
5-letnie zielone obligacje zapewnią środki na dalszy rozwój inwestycji prowadzonych przez Polenergię. Większość pozyskanych funduszy Polenergia przeznaczy na budowę morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 – największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce.
Polenergia rozwija je wspólnie z norweską firmą Equinor w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości 22-37 km od linii brzegowej. Farmy o łącznej mocy 1440 MW uzyskały niedawno komplet pozwoleń na budowę. Ostateczna decyzja inwestycyjna (FID) dla obu projektów powinna nastąpić w pierwszym kwartale 2025 r.
Po zakończeniu inwestycji farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 mają produkować rocznie ilość energii potrzebną do zasilenia 2 mln gospodarstw domowych. Pierwsza energia ma popłynąć do sieci w 2027 r. Komercyjny etap użytkowania farm wiatrowych zaplanowano od 2028 r.
Oferta dla inwestorów kwalifikowanych
Zielone Obligacje Polenergii wyemitowano na podstawie Green Bond Framework, zaopiniowanego pozytywnie przez specjalizującą się w tym obszarze agencję ratingową Sustainalitycs. Bezprospektową ofertę publiczną na rynku krajowym skierowano wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych.
– Spektakularny sukces Zielonych Obligacji Polenergii to bardzo wyraźne potwierdzenie, że rynek wspiera obrany przez nas biznesowy kierunek, a także chce, za pośrednictwem naszej Grupy, aktywnie uczestniczyć w polskiej transformacji energetycznej i dynamicznym rozwoju kolejnych zielonych aktywów. Inwestycje Polenergii w OZE mają gigantyczny potencjał. Najlepszym tego dowodem jest przekroczenie kwoty 1 miliarda złotych w zapisach na nasze Zielone Obligacje i decyzja Polenergii o podniesieniu kwoty emisji z 500 do 750 mlz zł. Ogromne zaufanie ze strony inwestorów bardzo cieszy. W naszej ocenie pozyskaliśmy finansowanie na atrakcyjnych warunkach, a dzięki emisji jesteśmy o krok bliżej od realizacji naszych kluczowych projektów na morzu. Ich znaczenie dla polskiej gospodarki jest absolutnie strategiczne – mówi Adam Purwin, Członek Zarządu Polenergia S.A.
Oprocentowanie wyemitowanych Zielonych Obligacji jest zmienne i jest równe stawce WIBOR 6M, powiększonej o 2,7 punktu procentowego. Planowana data wykupu Obligacji Serii A przypada na 16 października 2029 r.
Funkcje współorganizatorów programu emisji i dealerów obligacji serii A pełnią Bank Pekao, mBank i Santander Bank Polska. Agentem emisji jest Santander Bank Polska – Biuro Maklerskie. Obligacje będą notowane w Alternatywnym Systemie Obrotu na rynku Catalyst GPW.
Rozwój projektów OZE
Środki z zielonych obligacji Polenergia przeznaczy także na rozwój projektów wiatrowych i fotowoltaicznych na lądzie, rozwój projektu wodorowego H2Silesia oraz rozwój projektu H2HUB Nowa Sarzyna, który właśnie uzyskał pozwolenie na budowę instalacji do produkcji i nalewu zielonego wodoru.
Celem Grupy jest także dalsze rozwijanie morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1 o planowanej mocy do 1560 MW. MFW Bałtyk 1 jest przygotowywana do udziału w aukcji w 2025 r. Polenergia i Equinor złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej projektu. Więcej o tym w artykule: Morska farma wiatrowa Polenergii zostanie zgłoszona do aukcji.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.