Mamy już 30 GW mocy w wietrze i fotowoltaice
Zainstalowana moc elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce właśnie przekroczyła 30 GW. W ciągu ostatnich 10 lat zwiększyła się o niemal 27 GW. To głównie zasługa fotowoltaiki, która mimo pewnego spowolnienia w segmencie prosumenckim nadal notuje wysokie tempo wzrostu zainstalowanych mocy.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podały, że na początku tego miesiąca zainstalowana moc elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce wzrosła do 30 479 MW. Oznacza to wzrost od początku roku o 3333 MW, a od 2014 r. – o 26 728 MW.
Tak duży wzrost zainstalowanych mocy odnawialnych źródeł energii w ostatnich latach w Polsce to przede wszystkim zasługa fotowoltaiki. Podana przez PSE moc elektrowni fotowoltaicznych w naszym kraju na 1 września br. wynosiła już 19 942 MW i obecnie powinna już przekraczać 20 GW.
Tymczasem jeszcze na koniec 2014 r. do krajowego systemu elektroenergetycznego były przyłączone elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy zaledwie 21 MW. Granica 10 GW została przekroczona w 2019 r.
W wolniejszym tempie w naszym kraju w ostatnich latach rosła zainstalowana moc w energetyce wiatrowej, na co istotny wpływ miały ograniczenia wynikające z uchwalonej w roku 2016 tzw. ustawy odległościowej. W efekcie tej regulacji w ostatnich latach w Polsce uruchamiane były głównie lądowe farmy wiatrowe, dla których uzyskano pozwolenia na budowę do 2016 r.
Dodatkową, negatywną konsekwencją ustawy odległościowej był brak możliwości wykorzystania w tych inwestycjach nowocześniejszych turbin o większych mocach, które w minionych latach pojawiały się w ofertach producentów. Mimo ograniczeń wynikających z ustawy odległościowej w ostatnich latach w naszym kraju powstały lądowe farmy wiatrowe o mocy kilku GW – głównie były one realizowane w ramach systemu aukcyjnego. Ich całkowita moc na początku tego miesiąca wynosiła już 10 537 MW.
W kolejnych latach wzrost mocy w lądowej energetyce wiatrowej w Polsce może być jednak znacznie wolniejszy na skutek wstrzymania realizacji nowych projektów po 2016 r. Nowe moce powinny jednak zacząć powstawać od około 2026 r. w energetyce wiatrowej na morzu.
Stagnacja w pozostałych źródłach OZE
Polskie Sieci Elektroenergetyczne nie podały informacji o zainstalowanej mocy innych źródeł odnawialnych. Dane na ten temat gromadzi natomiast Agencja Rynku Energii (ARE).
Z ostatniego raportu Agencja Rynku Energii wynika, że na koniec sierpnia br. całkowita zainstalowana moc OZE w Polsce wynosiła 31 552,5 MW i wzrosła w ciągu 12 miesięcy o niemal 4867 MW. W tym zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych na koniec sierpnia br. według ARE wynosiła 19 561,3 MW, co oznacza wzrost w ciągu 12 miesięcy prawie o 4250 MW. Z kolei moc elektrowni wiatrowych w zestawieniu ARE wynosiła w tym czasie 9692 i zwiększyła się w ciągu 12 miesięcy o niewiele ponad 586 MW.
Znacznie gorzej rozwijają się w Polsce pozostałe odnawialne źródła energii. Z ostatniego raportu ARE dowiadujemy się, że na koniec sierpnia w naszym kraju działały jeszcze elektrownie wodne o mocy 981,1 MW, elektrownie biomasowe o mocy 965,5 MW oraz biogazownie o mocy 307,2 MW. Moc tych źródeł w ostatnim roku wzrosła nieznacznie, a w przypadku elektrowni biomasowych ARE odnotowała nawet niewielki spadek.
Całkowita moc zainstalowana w polskiej elektroenergetyce na koniec sierpnia br. wynosiła 79 082,8 MW – w tym odnawialne źródła energii miały udział na poziomie 45 proc.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Mamy również bardzo bardzo ale to bardzo tani prąd elektryczny 🙈🤭.
Do @Zenek: tak, mamy bardzo drogi prąd z węgla.
„To głównie zasługa fotowoltaiki, która mimo pewnego spowolnienia w segmencie prosumenckim (…)”. To miło, że ktoś rzeź niewiniątek i zwinięcie się 95% rynku potrafi eufemistycznie nazwać „pewnym spowolnieniem” 😉 Nie wiem tylko czy właściciele i pracownicy praktycznie zlikwidowanego sektora też tak to odbierają?
Taaaa tylko że na g. 13 16X z tych 10 tys. MWw sieci jest całe 2700 a i słoneczko też nie dopisuje 19/9 tyś MW a co ceny energii z węgla to można ją radykalnie obniżyć kazać się KE wypchać z tymi jej ETDami czy innymi BATami
30Gw mocy to więcej niż wszystkie elektrownie cieplne (24GW) To ile w 2023 wyprodukowały energii te panele i wiatraki? 13Twh czyli nawet nie 10% rocznej produkcji
Ajajaj z tymi liczbami to pojechałeś że mamy 24 wszystkich elektrowni cieplnych w systemie niezły z ciebie energetyk 😂 a ja wiem że węglowych jest więcej bo pewnie 32 GW a gdzie reszta paliw kopalnych ale poszło i niech dezinformacja się szerzy bo kto tu może coś wiedzieć o energetyce a reszta będzie siedzieć cicho
No ja jeszcze bym dodał że produkcja jest podana dla tylko wiatraków i to z 2023 a moc zainstalowana jest zasugerowana dla wiatraków o i paneli razem to chyba jakiś z manipulant z urodzenia
30 GW nominalnie, nominalnie…