Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu skierowany do konsultacji

Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu skierowany do konsultacji
Urszula Zielińska, Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych aktualizację Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. 

Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) to dokument, który ma wyznaczyć cele rozwoju polskiej energetyki na kolejne dekady. Taki dokument Polska musi – podobnie jak inne państwa Unii Europejskiej – wysłać do Brukseli. Pierwsza wersja polskiego KPEiK powstała w 2019 r. W piątek założenia opracowanej w resorcie klimatu nowej wersji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu przedstawiła wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.

– Rozpoczynamy oficjalne konsultacje Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. Jest to jest dokument, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie 8 miesięcy. Nazwaliśmy go „zielonym kompasem” dla polskiej transformacji, ponieważ jest przygotowany z myślą o ludziach i z myślą o zmianach w naszej gospodarce i energetyce. Walczymy z ubóstwem energetycznym, walczymy o czyste środowisko i ochronę klimatu – powiedziała Urszula Zielińska.

REKLAMA

Przygotowana przez MKiŚ aktualizacja projektu Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu przedstawia dwa scenariusze klimatyczno-energetyczne w perspektywie 2040 r.: scenariusz ambitnej transformacji (WAM) oraz scenariusz rynkowo-techniczny (WEM). Scenariusz WAM (with additional measures) oznacza przyspieszenie dotychczasowego tempa transformacji gospodarki i ma pozwolić na realizację części zobowiązań z pakietu Fit for 55. Natomiast scenariusz WEM ma przedstawiać prognozę transformacji w oparciu o aktualnie istniejące ramy prawne i inwestycyjne (with existing measures) i ma być zbliżony do scenariusza określonego przez resort klimatu jako „business as usual”.

Wyższy cel OZE

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że wdrożenie zaktualizowanego Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu przyniesie redukcję emisji gazów cieplarnianych w Polsce o 50,4 proc. w 2030 r. w porównaniu z emisjami z 1990 r. To o 5 pkt proc. mniej niż przyjęty w unijny cel na poziomie 55 proc. Jednocześnie resort klimatu przyjął cel udziału źródeł odnawialnych w finalnym zużyciu energii brutto w 2030 r. wynoszący 32,6 proc. To oznacza wyższą prognozę rozwoju OZE w porównaniu z pierwszą wersją KPEiK z 2019 r., w której przyjęto cel na poziomie 21–23% w 2030 r. W tym udział OZE w elektroenergetyce ma wzrosnąć do 56,1 proc., w ciepłownictwie i chłodnictwie ma osiągnąć poziom 35,4 proc., a w transporcie – 17,7 proc.

Autorzy nowej wersji KPEiK podkreślają, że o ile w sektorze elektroenergetycznym prognozy z 2019 r. wskazywały na możliwy udział OZE w finalnym zużyciu energii brutto w 2030 r. na poziomie 32%, to bieżące prognozy wskazują na ok. 56% w 2030 r. i blisko 70% w 2040 r. W największym stopniu przyczyniać się mają do tego elektrownie fotowoltaiczne (o mocy zainstalowanej ok. 29 GW w 2030 r. i 46,3 GW w 2040 r.), następnie elektrownie wiatrowe na lądzie (o mocy zainstalowanej ok. 19 GW w 2030 r. i 25,8 w 2040 r.) i wiatrowe na morzu (ok. 5,9 GW w 2030 r. i 17,9 GW w 2040 r.), które mają funkcjonować w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym od 2026 r. Resort klimatu podkreśla, że ważne będzie także zapewnienie warunków funkcjonowania biogazowni, biometanowni oraz magazynów energii elektrycznej i ciepła.

REKLAMA

 

 

Konsultacje nowej wersji Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 potrwają do 15 listopada 2024 r. Projekt KPEiK znajduje się na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska pod tym linkiem.

 

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.