Dotacje na efektywność energetyczną budynków w kolejnym województwie
Zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej to cel, na który można pozyskać dofinansowanie w Świętokrzyskiem. W puli jest niemal 100 mln zł.
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego jako Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie nr FESW.02.01-IZ.00-001/24 w ramach Działania 2.1 „Efektywność energetyczna – dotacje” Priorytet 2 Fundusze Europejskie dla środowiska, programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 – typ projektów: Budynki użyteczności publicznej.
Projekt ma na celu zmniejszenia zapotrzebowania budynków na energię. W odniesieniu do każdego z budynków objętych zakresem wsparcia ma to być osiągnięcie co najmniej 30-proc. poprawy efektywności energetycznej (mierzonej oszczędnością energii pierwotnej w stosunku do stanu przed realizacją) oraz zmniejszenie emisji CO2.
Dla kogo dofinansowanie?
W ramach działania 2.1 „Efektywność energetyczna – dotacje” wsparcie będą mogły otrzymać:
- jednostki samorządu terytorialnego (JST) oraz jednostki organizacyjne działające w imieniu JST,
- podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych JST,
- publiczne zakłady opieki zdrowotnej,
- kościoły i związki wyznaniowe,
- organizacje pozarządowe działające non- profit,
- partnerstwa publiczno-prywatne,
- szkoły i inne placówki systemu oświaty,
- przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego,
- instytucje kultury.
W ramach naboru dofinansowanie mogą otrzymać projekty dotyczące poprawy efektywności energetycznej/kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej, z uwzględnieniem zapisów Linii demarkacyjnej, Umowy partnerstwa, Programu FEŚ 2021-2027 i SZOP FEŚ 2021-2027.
Będą to w szczególności budynki których właścicielem jest samorząd terytorialny oraz podległe mu organy i jednostki organizacyjne oraz jednostki zarządzane przez JST, m.in.: szkoły, przedszkola, świetlice wiejskie, szpitale. O dofinansowanie mogą się ubiegać także projekty obejmujące poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej niezwiązanej z administracją rządową, w tym np. budynki parafii, w których świadczone są usługi publiczne. Wnioskować można także o wsparcie na poprawę efektywności energetycznej budynków instytucji organizacji pozarządowych (NGO), w których świadczone są usługi publiczne.
W ramach naboru nie będą wpierane inwestycje w budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Nie będą także realizowane inwestycje infrastrukturalne placówek świadczących całodobową opiekę długoterminową w instytucjonalnych formach, takich jak: dom pomocy społecznej (o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej), zakład opiekuńczo-leczniczy i zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy (o których mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), hospicja.
Na co dofinansowanie?
Dofinansowanie można otrzymać na usprawnienia w budynkach, które obejmą:
- Obligatoryjnie w każdym budynku objętym projektem: modernizację energetyczną przegród (docieplenie m. in. ścian, stropów, dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej), z uwzględnieniem konieczności spełniania obowiązujących norm dotyczących wymaganej izolacyjności cieplnej i innych wymagań związanych z oszczędnością energii (w tym współczynniki przenikania ciepła przez przegrody).
- Fakultatywnie w budynkach objętych projektem (jako element kompleksowego projektu):
− modernizację systemów grzewczych (c.o.) wraz z wymianą źródła ciepła, wentylacyjnych oraz chłodzących, a także przyłączenie do sieci ciepłowniczej (bez możliwości realizacji zakresu polegającego jedynie na wymianie źródeł ciepła w budynkach objętych projektem), z uwzględnieniem zapisów Linii demarkacyjnej, FEŚ 2021-2027;
− modernizację systemów ciepłej wody użytkowej (c.w.u.);
− zastosowanie technologii odzysku ciepła;
− instalację odnawialnych źródeł energii (OZE) na potrzeby termomodernizowanych budynków (w tym m.in. instalacje PV, pompy ciepła), przy czym moc instalacji nie może być większa niż moc pozwalająca zaspokoić potrzeby własne budynku;
− wdrożenie technologii wodorowych (wodór odnawialny);
− zastosowanie systemów zarządzania i magazynowania energii;
− wymianę oświetlenia na energooszczędne.
Jaka jest pula środków w naborze?
Na nabór przeznaczono 23 300 000 euro (99 952 340 zł). W kwocie tej zabezpieczono środki na procedurę odwoławczą w wysokości 10 proc. alokacji, czyli 2 330 000 euro (9 995 234 zł).
Maksymalna wartość dofinansowania projektu wynosi 85 proc. wydatków kwalifikowalnych.
Jak i do kiedy składać wniosek?
Wnioski o dofinansowanie projektów należy składać jedynie w formie elektronicznej, przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego CST2021 (aplikacja WOD2021) w terminie 22 listopada 2024 r.
Więcej informacji o naborze znajduje się tutaj >>>
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.