Ponad miliard złotych dofinansowania na efektywność energetyczną i OZE dla firm
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął nabór wniosków o dofinansowanie na działania związane z poprawą efektywności energetycznej i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach. W puli jest ponad 1,3 mld zł.
Trwa przyjmowanie wniosków o dofinansowanie projektów w ramach programu priorytetowego „Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych”.
Program ma na celu ograniczenie zużycia energii końcowej oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych dzięki inwestycjom w poprawę efektywności energetycznej oraz w odnawialne źródła energii w przedsiębiorstwach.
Dla kogo dofinansowanie?
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) informuje, że do naboru mogą przystąpić duże przedsiębiorstwa, tj. przedsiębiorstwa, które nie spełniają kryteriów określonych w załączniku I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu.
Na co dofinansowanie?
Dofinansowanie będzie przyznawane na:
1. Przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej:
- polegające m.in. na budowie, rozbudowie lub modernizacji istniejących instalacji przemysłowo‑produkcyjnych, urządzeń przemysłowych i instalacji elektroenergetycznych mających na celu poprawę ich efektywności energetycznej;
- zwiększające udział wykorzystywania nisko- lub zeroemisyjnych paliw w procesach wytwarzania, z zachowaniem najwyższych standardów emisyjnych, polegające na zastąpieniu niskoefektywnych energetycznie źródeł ciepła wykorzystujących paliwa (stałe, ciekłe, gazowe) lub energię elektryczną źródłami odznaczającymi się wyższą efektywnością energetyczną;
- polegające na termomodernizacji budynków i obiektów wykorzystywanych w procesach przemysłowych.
Aby otrzymać dofinansowanie, oszczędność energii końcowej wynikająca ze zrealizowania inwestycji musi wynieść w ciągu roku w przedsiębiorstwie co najmniej 125 toe/rok lub oszczędność energii końcowej w odniesieniu do jednostki produktu w zakresie realizowanego projektu (np. w zakładzie produkcyjnym objętym projektem) musi wynieść nie mniej niż 10 proc.
2. Przedsięwzięcia dotyczące budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych na potrzeby własne:
- odnawialnych źródeł energii (OZE) w przedsiębiorstwach, w tym turbin wiatrowych, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, systemów geotermalnych, pomp ciepła, magazynów energii w przedsiębiorstwach w powiązaniu z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, tj. magazynów energii zintegrowanych z jednostką wytwórczą OZE realizowaną równolegle w projekcie;
- budowy/modernizacji własnych (wewnętrznych) niskoemisyjnych źródeł energii, z uwzględnieniem wysokosprawnej kogeneracji.
Dla tego zakresu przedsięwzięć przyjmuje się, że wyprodukowana energia z OZE lub niskoemisyjnych źródeł (w tym wysokosprawnej kogeneracji) zastąpi energię pochodzenia konwencjonalnego, skutkując oszczędnością energii końcowej. Realizacja inwestycji musi wpłynąć na oszczędność energii końcowej w ciągu roku w przedsiębiorstwie o co najmniej 125 toe/rok lub oszczędność energii końcowej w odniesieniu do jednostki produktu w zakładzie produkcyjnym objętym projektem nie mniej niż 10 proc.
Do dofinansowania kwalifikują się jednostki wytwórcze, z których minimum 70 proc. wytworzonej energii elektrycznej/ciepła/chłodu zużywane jest na potrzeby własne wnioskodawcy.
Gdzie i do kiedy można składać wnioski?
Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym, do wyczerpania puli środków. Wnioski należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD). O zachowaniu terminu złożenia wniosku decyduje data jego wysłania przez GWD na skrzynkę podawczą NFOŚiGW znajdującą się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
Wnioski należy składać do 31 października 2024 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
Jaka jest pula środków w naborze?
Na nabór w programie „Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych” przeznaczono dokładnie 1 340 190 000 zł. Pieniądze pochodzą z KPO. Dofinansowanie udzielane jest w formie pożyczki preferencyjnej do 90 proc. kosztów kwalifikowanych
Więcej informacji w ogłoszeniu o naborze znajduje się na stronie NFOŚiGW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.