Rząd szykuje dodatkowe aukcje na rynku mocy

Rząd szykuje dodatkowe aukcje na rynku mocy
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o rynku mocy. Jej celem jest wprowadzenie uzupełniających aukcji, które mają się odbywać do 2028 r.

Celem przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nowelizacji ustawy o rynku mocy jest wprowadzenie aukcji uzupełniających na rynku mocy w okresie od drugiej połowy 2025 r. do 2028 r. W toku aukcji uzupełniających kontraktowana będzie dodatkowa moc na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w ramach mechanizmu rynku mocy.

Limit 550 kg CO2/MWh od połowy 2025

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że mechanizm rynku mocy zapewnia możliwość wynagradzania uczestników rynku (jednostki wytwórcze, odpowiedź odbioru – DSR, magazyny energii) za ich pozostawanie w gotowości do dostarczania mocy i zapewnienie dostaw energii elektrycznej do systemu elektroenergetycznego w przypadku przewidywanych problemów z pokryciem zapotrzebowania na moc w systemie w czasie okresu przywołania na rynku mocy.

REKLAMA

Zgodnie z unijnymi regulacjami w ramach rynku mocy konieczne było dostosowanie polskiego rynku mocy do wprowadzonych limitów emisji CO2. Z tego powodu od połowy 2025 r. jednostki wytwórcze emitujące powyżej 550 kg CO2/MWh „nie będą posiadały zobowiązań ani nie będą otrzymywać płatności lub zobowiązań dotyczących przyszłych płatności w ramach mechanizmu zdolności wytwórczych”.

Resort klimatu przyznaje, że wprowadzenie limitu emisji CO2 na rynku mocy ograniczyło znacząco zakres podmiotów, które będą konkurować w ramach aukcji na rynku mocy. To zaś może prowadzić do braku pokrycia całego zapotrzebowania na moc.

Aby rozwiązać ten problem, autorzy projektu ustawy zaproponowali wprowadzenie dodatkowej aukcji uzupełniającej, w ramach której możliwy byłby udział jednostek wytwórczych emitujących powyżej 550 kg CO2/MWh i ich konkurowanie z pozostałymi podmiotami, które spełniają limit emisji 550 kg CO2/MWh (jednostki wytwórcze, magazyny energii, DSR). Ministerstwo podkreśla, że taką możliwość – w ograniczonym czasie i pod rygorystycznymi warunkami – dają unijne przepisy.

REKLAMA

Dodatkowe aukcje na rynku mocy

W najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o rynku mocy ministerstwo proponuje przeprowadzenie czterech aukcji uzupełniających na następujące okresy dostaw: połowa 2025 r. (aukcja półroczna), lata dostaw 2026, 2027 i 2028 (aukcje roczne). Aukcje uzupełniające mają być przeprowadzone po zakończeniu aukcji dodatkowych rynku mocy, tzn. będą przeprowadzone z krótszym niż rok wyprzedzeniem względem momentu rozpoczęcia trwania obowiązku mocowego (lead time).

Według autorów projektu nowelizacji przeprowadzenie aukcji uzupełniających ma zapewnić zwiększenie udziału dostawców zdolności wytwórczych spełniających limit emisji CO2. Jednostki niskoemisyjne bowiem mogą zarówno uczestniczyć w procesach pierwotnych rynku mocy (aukcja główna i dodatkowe) – bez konkurencji ze strony jednostek wysokoemisyjnych – jak i konkurować z nimi w aukcjach uzupełniających. Jednostki wytwórcze niespełniające limitu emisji CO2 mają otrzymać możliwość zawarcia kontraktów na nie więcej niż jeden rok dostaw.

Zgodnie z propozycją resortu klimatu do udziału w aukcjach uzupełniających mają być uprawnione:

  • istniejące jednostki wytwórcze,
  • istniejące jednostki wytwórcze zagraniczne, które wcześniej wygrały aukcję wstępną na dany okres dostaw, ale nie zawarły umowy mocowej,
  • jednostki DSR składające się z istniejących jednostek fizycznych,
  • jednostki DSR składające się z istniejących jednostek fizycznych zagranicznych – na zasadach jak jednostki wytwórcze zagraniczne,
  • jednostki DSR planowane.

Aby wziąć udział w aukcjach uzupełniających, dany podmiot będzie musiał przejść certyfikację ogólną dla danego roku dostaw oraz certyfikację do aukcji uzupełniającej, podczas której zadeklaruje swój udział w aukcji uzupełniającej.

Aukcje uzupełniające będą realizowane na zasadach analogicznych do dotychczasowych aukcji głównych i dodatkowych. Zostaną przeprowadzone w formule aukcji holenderskiej w rundach ze spadającą ceną, z ustaloną ceną maksymalną oraz jednolitą ceną zamknięcia aukcji.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.