Czwarty klaster energii w rejestrze URE
Prowadzony od początku tego roku przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) rejestr klastrów energii wzbogacił się o kolejny wpis. Do rejestru trafił czwarty klaster.
Od 1 stycznia br. Prezes URE prowadzi rejestr klastrów energii. Taki obowiązek nałożyła na niego znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii, wprowadzając jednocześnie nową definicję klastra energii.
Wpis do rejestru jest dobrowolny, jednak pozwoli klastrom na skorzystanie z systemu wsparcia. Przewiduje on np. zwolnienie z opłaty OZE i opłaty kogeneracyjnej (o szczegółach zmian w rozmowie z Gramwzielone.pl mówił Albert Gryszczuk, prezes Krajowej Izby Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii: Zmiany w prawie dla klastrów energii).
Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że do prowadzonego przez niego rejestru klastrów energii trafił czwarty wpis – Białostocki Klaster Energii-EKOOPER. Członkami klastra są Gmina Zabłudów, Politechnika Białostocka oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Operatorem systemu dystrybucyjnego jest spółka PGE Dystrybucja, a koordynatorem klastra – Fundacja Zdrowe Miasto.
Ostatnio Ciechanowski Klaster Energii podpisał pierwszą w kraju umowę dystrybucji zawartą między klastrem energii i operatorem systemu dystrybucyjnego.
Dlaczego warto wpisać klaster energii do rejestru?
URE podkreśla, że wpis do rejestru nie jest obowiązkowy, jednak umożliwia skorzystanie przez klaster z przygotowanego systemu wsparcia. Dzięki niemu można uzyskać np. zwolnienie z opłaty OZE i opłaty kogeneracyjnej.
Jednocześnie Prezes URE przypomina, że podmioty wpisane do rejestru klastrów energii będą musiały składać sprawozdania z działalności obejmujące okres roczny. Po raz pierwszy sprawozdanie trzeba będzie złożyć w 2025 r.
Jak uzyskać wpis?
Wpis może uzyskać klaster energii, który funkcjonuje na terenie powiatu lub maksymalnie pięciu sąsiadujących ze sobą gmin. Musi w nim uczestniczyć co najmniej jeden reprezentant samorządu terytorialnego.
We wpisie do rejestru klastrów energii należy zawrzeć informacje o koordynatorze klastra i jego członkach, obszarze działalności, a także punktach poboru energii, które mają się znaleźć w klastrze.
W maju tego roku Prezes URE przygotował nowy wzór wniosku dla podmiotów, które chcą uzyskać wpis do rejestru klastrów energii. Aktualny wzór jest dostępny na stronie internetowej URE.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.