REKLAMA
 
REKLAMA

Trzeci klaster energii wpisany do rejestru URE

Trzeci klaster energii wpisany do rejestru URE
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od początku tego roku klastry energii powinny uzyskać wpis w rejestrze prowadzonym przez Prezesa URE. Bez tego nie będą mogły korzystać z przewidzianych dla nich preferencji. Urząd  Regulacji Energetyki poinformował właśnie, że w rejestrze znalazł się już trzeci wpis. 

Według obowiązujących od 1 stycznia 2024 r. zmian w ustawie o OZE klastry energii, które chcą być beneficjentem przeznaczonego dla nich systemu wsparcia, muszą uzyskać wpis w rejestrze prowadzonym przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). We wpisie do rejestru  klastrów energii należy zawrzeć informacje o koordynatorze klastra i jego członkach, obszarze działalności, a także punktach poboru energii, które mają się znaleźć w klastrze.

Niedawno URE poinformował, że prowadzony przez niego rejestr klastrów energii wzbogacił się o kolejny wpis. To już trzeci zarejestrowany podmiot. Jest nim Klaster Zielona Energia Turek. Członkami klastra są Gmina Miejska Turek oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które prowadzi działalność w tym mieście. Operatorem systemu dystrybucyjnego jest Energa-Operator.

REKLAMA

Przypomnijmy, że jako pierwszy trafił do rejestru w marcu br. Ciechanowski Klaster Energii, który tworzą Gmina Miejska Ciechanów oraz Elektrociepłownia Ciechanów. Z kolei w lipcu do rejestru wpisany został utworzony przez 10 podmiotów Klaster Energii w Gliwicach. O tym pisaliśmy w artykule: Drugi klaster energii w rejestrze URE.

Ostatnio Ciechanowski Klaster Energii podpisał pierwszą w kraju umowę dystrybucji zawartą między klastrem energii i operatorem systemu dystrybucyjnego.

Dlaczego warto wpisać klaster energii do rejestru?

URE podkreśla, że wpis do rejestru nie jest obowiązkowy, jednak umożliwia on skorzystanie przez klaster z przygotowanego systemu wsparcia. Dzięki niemu można uzyskać np. zwolnienie z opłaty OZE czy opłaty kogeneracyjnej.

REKLAMA

Niedawno URE informował, że wnioski o wpis złożyło kilkanaście klastrów, jednak złożona przez nie dokumentacja wymagała uzupełnienia. Więcej o tym w artykule: URE: Kilkunastu chętnych na wpis do rejestru klastrów energii.

Jednocześnie Prezes URE przypomina, że podmioty wpisane do rejestru klastrów energii będą musiały składać sprawozdania z działalności. Mają on one obejmować okres roczny. Po raz pierwszy sprawozdanie trzeba będzie złożyć w 2025 r.

Jak uzyskać wpis?

Wpis może uzyskać klaster energii funkcjonujący na obszarze powiatu lub maksymalnie pięciu sąsiadujących ze sobą gmin. Musi w nim uczestniczyć co najmniej jeden reprezentant samorządu terytorialnego.

W maju tego roku Prezes URE przygotował nowy wzór wniosku dla podmiotów, które chcą uzyskać wpis do rejestru. Obecny kształt wniosku jest – jak zapewnia URE – wynikiem kilku miesięcy doświadczeń funkcjonowania rejestru i licznych błędów w dokumentach składanych przez podmioty zainteresowane wpisem. Teraz procedura ma być łatwiejsza.

Aktualny wzór wniosku dla podmiotów, które chcą uzyskać wpis do rejestru klastrów energii, można znaleźć na stronie internetowej URE.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA