Pierwszy klaster energii w Polsce z umową dystrybucji

Pierwszy klaster energii w Polsce z umową dystrybucji
Energa-Operator

Pierwszy klaster energii w Polsce, który spełnia wymogi znowelizowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii, może rozpocząć dostarczanie tańszej energii należącym do niego odbiorcom. Jest to możliwe dzięki zawartej właśnie pierwszej tego typu umowie z operatorem sieci dystrybucyjnej.

Ciechanowski Klaster Energii powstał w sierpniu 2023 r. W marcu br. uzyskał wpis do rejestru klastrów energii prowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Był to jednocześnie pierwszy klaster, który został wpisany do tego rejestru. Tym samym Ciechanowski Klaster Energii potwierdził, że spełnia wymogi nałożone na klastry energii przez ostatnią nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Teraz Ciechanowski Klaster Energii wykonał kolejny ważny krok w celu urzeczywistnienia idei klastrów energii i rozpoczęcia dostaw czystej i taniej energii do zrzeszonych w nim odbiorców. Klaster zawarł pierwszą tego typu umowę na dystrybucję energii elektrycznej. Umowa została podpisana z operatorem sieci dystrybucyjnej Energą-Operatorem.

REKLAMA

– Podpisanie umowy z klastrem w Ciechanowie oznacza rozpoczęcie jego praktycznej działalności. Jako spółka społecznie odpowiedzialna cieszymy się, że możemy w ten sposób wspierać społeczności lokalne i przyczyniać się do zielonych zmian na rynku energii. Rozwój jego nowych uczestników, takich jak klastry i spółdzielnie energetyczne czy prosumenci wirtualni, jest istotnym ogniwem transformacji energetycznej Polski – komentuje Karolina Lipińska, wiceprezeska zarządu Energi-Operatora SA.

Jak działa Ciechanowski Klaster Energii?

Członkami Ciechanowskiego Klastra Energii są Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o. oraz gmina miejska Ciechanów. Podmiotem reprezentującym klaster jest Prezydent Miasta Ciechanów, natomiast koordynatorem klastra jest Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o.

Jak zapewniają twórcy klastra, ich celem jest stworzenie lokalnego modelu samowystarczalności energetycznej. W Ciechanowskim Klastrze Energii znajduje się 478 punktów poboru energii należących do Energi-Operatora. Są wśród nich zarówno budynki administracji publicznej, jak i oświetlenie drogowe, kamery miejskie, hala targowa, przepompowania czy miejska fontanna. Klaster ma także przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności terenów inwestycyjnych w Ciechanowie.

Aby umożliwić działalność klastra, Energa-Operator zamontowała u wchodzących w jego skład odbiorców inteligentne liczniki. Takie urządzenia obecnie ma już 82 proc. odbiorców na terenie ciechanowskiego klastra.

Produkcję energii elektrycznej i cieplnej w ciechanowskim klastrze zapewniają m.in.:

  • elektrociepłownia biomasowa o mocy cieplnej 9,5 MW, w której ciepło pochodzi ze spalania biomasy w kotle parowym zasilającym jednocześnie turbinę parową;
  • ciepłownia centralna wyposażona w stacjonarne kotły przemysłowe o łączonej zainstalowanej mocy cieplnej 71,1 MW;
  • kogeneracja gazowa o łączonej mocy cieplnej 3,54 MW;
  • agregaty kogeneracyjne w zabudowie kontenerowej oparte na silnikach gazowych o łącznej moc elektrycznej 2,99 MW;
  • turbina parowa o łącznej mocy elektrycznej 1,1 MW.

Oprócz tych źródeł w eksploatacji są elektrownie fotowoltaiczne.

Wymogi ustawy o OZE

Zgodnie z ustawą o OZE łączna moc zainstalowana źródeł w klastrze ma wynosić przynajmniej 150 MWe i 300 MWt; konieczna jest także produkcja przynajmniej 400 mln m3 biogazu. Ponadto ustawa nakłada na klastry energii warunek posiadania magazynu energii o mocy stanowiącej przynajmniej 2 proc. łącznej mocy zainstalowanej w źródłach wytwórczych w klastrze. Z informacji przekazanych przez Energę-Operatora wynika, że na razie ciechanowski klaster ma magazyn energii o niewielkiej mocy 5,12 kW.

Dodatkowe wymogi nałożone na klastry energii przez ustawę o OZE to także produkcja w ramach klastra przynajmniej 30 proc. energii z OZE oraz konsumpcja energii przez odbiorców w klastrze pokrywana energią wytworzoną w klastrze przynajmniej w 40 proc. w rozliczeniu rocznym.

REKLAMA

Energia w klastrze zwolniona z opłat

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński podkreśla, że uruchomienie klastra przyczyni się do optymalizacji kosztów, jakie ponosi miasto i działające w nim podmioty.

– Dzięki realizacji wartych prawie 80 mln zł inwestycji w system energetyczny odchodzimy od wykorzystania węgla w produkcji ciepła, mamy zapewnione niezawodność dostaw i dywersyfikację źródeł energii. Do tego zaczęliśmy produkcję energii elektrycznej. Bezpieczeństwo energetyczne Ciechanowa weszło zatem na zupełnie nowy poziom – komentuje prezydent Ciechanowa.

Przewagą klastrów na rynku energetycznym, która ma zachęcić do rozwijania takich inicjatyw, mają być dostawy energii po kosztach pomniejszonych o brak dodatkowych opłat, które odbiorcy energii muszą ponosić, zużywając energię zapewnianą przez inne podmioty.

Zwolnienie z opłat i tańsza dystrybucja

Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE uwzględnia preferencje w zakresie energii odnawialnej wytworzonej przez członków klastra i wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej, a następnie pobranej z tej sieci w celu jej zużycia przez strony porozumienia klastra energii dla danej godziny okresu rozliczeniowego. W tym zakresie zaproponowano zwolnienie z opłaty OZE, opłaty kogeneracyjnej, akcyzy oraz obowiązków związanych ze świadectwami pochodzenia i świadectwami efektywności energetycznej.

Energa-Operator zwraca ponadto uwagę, że klastry energii jako beneficjenci specjalnego systemu wsparcia mogą uzyskać rabaty na dystrybucję energii elektrycznej. W zależności od spełnionych warunków rabat może wynieść maksymalnie 75 proc. opłat dystrybucyjnych. Wielkość rabatu ma być uzależniona od poziomu pokrycia zużycia własnego w klastrze energią wytworzoną z odnawialnych źródeł energii.

Nie tylko klastry energii

Energa-Operator podkreśla, że wspiera rozwój nie tylko klastrów energii, ale także innego typu lokalnych podmiotów energetycznych. Poza klastrem w Ciechanowie spółka dystrybucyjna z Pomorza obsługuje także dwie spółdzielnie energetyczne zlokalizowane w Ustroniu Morskim i gminach powiatu elbląskiego.

– Start funkcjonowania Ciechanowskiego Klastra Energii byłby niemożliwy, gdyby nie praca zespołu Departamentu Dystrybucji w Centrali Energa-Operator i Departamentu Usług Dystrybucyjnych w płockim oddziale Energa-Operator. Nasi eksperci opracowali model współpracy w celu zapewnienia danych pomiarowych wobec członków Klastra, który jako pierwszy zadebiutował w nowej formule na polskim rynku energii elektrycznej. Twórcy tych rozwiązań wpisali się na karty historii polskiej energetyki, modelując i wdrażając działania operacyjne i rozwiązania w systemach informatycznych do obsługi klastra energii elektrycznej – komentuje Ewa Sikora, dyrektor Pionu Usług Dystrybucyjnych Energi-Operatora.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.