KE prowadzi nabór wniosków dotyczących projektów wodorowych i sieciowych

KE prowadzi nabór wniosków dotyczących projektów wodorowych i sieciowych
Unsplash

Komisja Europejska rozpoczęła przyjmowanie wniosków dotyczących infrastruktury energetycznej oraz projektów wodorowych, które mogą stać się tzw. przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI) lub przedmiotem wzajemnego zainteresowania (PMI). Realizacja projektów o takich statusach wiąże się z konkretnymi korzyściami.

W ramach uprawnień wynikających z rozporządzenia w sprawie transeuropejskiej sieci energetycznej (TEN-E) Komisja Europejska zaprasza do składania wniosków obejmujących projekty w dwóch kategoriach: (1) energii elektrycznej, wodoru i elektrolizerów; (2) inteligentnych sieci elektroenergetycznych, inteligentnych sieci gazowych i CO2. Chodzi o inwestycje dotyczące infrastruktury energetycznej, które mogą uzyskać status PCI lub PMI.

PCI (Projects of Common Interest) to projekty infrastruktury energetycznej będące przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej. Oznacza to projekt niezbędny do realizacji priorytetowych korytarzy i obszarów infrastruktury energetycznej. Po uzyskaniu statusu figurują one na liście unijnej. Docelowo inwestycje te mają na celu dokończenie budowy europejskiego wewnętrznego rynku energii i pomoc w osiągnięciu unijnych celów polityki energetycznej i klimatycznej.

REKLAMA

Z kolei PMI (Projects of Mutual Interest) to projekty wzajemnego zainteresowania Unii Europejskiej. Oznacza to inwestycje  znajdujące się na unijnej liście promowane przez UE we współpracy z państwami trzecimi.

Terminy naborów i warunki kwalifikacji

Nabór dla kategorii energii elektrycznej, wodoru i elektrolizerów trwa od 18 września do 18 listopada 2024 r. Z kolei nabór wniosków w kategorii inteligentnych sieci elektroenergetycznych, inteligentnych sieci gazowych i CO2 prowadzony jest od 18 września do 18 grudnia 2024 r.

Jak wyjaśnia Komisja Europejska, aby kwalifikować się do umieszczenia na unijnej liście PCI i PMI, projekty dotyczące energii elektrycznej i wodoru muszą być uwzględnione w 10-letnich planach rozwoju sieci (TYNDP) na 2024 r. opracowanych przez Europejską Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E) lub Gazu (ENTSOG).

Promotorzy projektów zainteresowani uzyskaniem statusu PCI lub PMI mogą składać wnioski za pośrednictwem platform internetowych wskazanych na tej stronie.

Co dalej z wnioskami?

Projekty zostaną ocenione pod kątem kryteriów ustalonych w rozporządzeniu TEN-E w celu określenia ich wkładu w realizację odpowiedniego priorytetowego korytarza infrastruktury energetycznej. Projekty spełniające wszystkie wymogi rozporządzenia zostaną ocenione i sklasyfikowane przez regionalne grupy TEN-E, a następnie mogą zostać zaproponowane do umieszczenia na unijnej liście projektów PCI i PMI.

Ostateczna lista zostanie przyjęta przez Komisję do końca 2025 r. i wejdzie w życie na początku 2026 r., jeśli sprzeciwu nie wyrażą Parlament Europejski lub Rada.

REKLAMA

Poniżej znajduje się przegląd głównych etapów procesu PCI/PMI.

 

Schematy pokazujące przegląd głównych etapów drugiego procesu PCI/PMI
Przegląd głównych etapów drugiego procesu PCI/PMI. Źródło: Komisja Europejska

Udogodnienia dla projektów PCI i PMI

Obie kategorie projektów – PCI i PMI – mogą korzystać z zagwarantowanych prawnie korzyści. Należą do nich m.in.:

  • przyspieszona procedura wydawania pozwoleń i decyzji administracyjnych (do 3,5 roku);
  • wsparcie jednego właściwego organu krajowego, który będzie działał jako punkt kompleksowej obsługi wniosków o pozwolenia i decyzje oraz rozpatrywania przez organy regulacyjne podziału kosztów transgranicznych w zależności od korzyści netto dla poszczególnych państw członkowskich;
  • możliwość uzyskania transgranicznej alokacji kosztów i zachęt regulacyjnych;
  • możliwość otrzymania wsparcia finansowego w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility, CEF) w formie bezzwrotnych dotacji lub innowacyjnych instrumentów finansowych (budżet CEF na dofinansowanie prac projektowych i budowlanych infrastruktury energetycznej w latach 2021–2027 w formie bezzwrotnych dotacji wynosi około 5,8 mld euro).

Obecna lista PCI

Lista PCI jest aktualizowana w perspektywie dwuletniej w celu uwzględnienia nowych projektów oraz usunięcia projektów mniej istotnych i nieaktualnych. Według informacji na stronach rządowych obecnie obowiązuje V lista PCI z 19 listopada 2021 r. Obejmuje łącznie 98 projektów, z czego 68 dotyczy infrastruktury energii elektrycznej i magazynowania, 20 – gazu ziemnego, 6 – sieci transportu dwutlenku węgla, 5 – inteligentnej sieci.

Projekty planowane i realizowane na terenie Polski to:

  • połączenia gazowe z Danią (Baltic Pipe);
  • budowa terminalu LNG w Gdańsku;
  • wzmocnienie sieci wewnętrznej na potrzeby połączeń elektroenergetycznych z Niemcami (GerPol Power Bridge) – linie wewnętrzne pomiędzy stacjami: Krajnik-Baczyna, Mikułowa-Świebodzice, Baczyna-Plewiska, Stanisławów-Ostrołęka;
  • wzmocnienie sieci wewnętrznej na potrzeby połączeń elektroenergetycznych z Litwą (Harmony Link) – linie wewnętrzne pomiędzy stacjami: Dunowo-Żydowo Kierzkowo, Piła Krzewina-Żydowo Kierzkowo, Krajnik-Morzyczyn, Morzyczyn–Dunowo–Słupsk–Żarnowiec, Żarnowiec–Gdańsk/Gdańsk Przyjaźń–Gdańsk Błonia;
  • sieci transportu dwutlenku węgla – połączenie międzysystemowe CCS Polska-UE.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.