REKLAMA
 
REKLAMA

Miliony z EBI na ekologiczne ogrzewanie Kowna

Miliony z EBI na ekologiczne ogrzewanie Kowna
fot. Kauno Energija

Litewskie miasto Kowno szykuje się do modernizacji sieci ciepłowniczej i dystrybucyjnej. Zamierza zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej do wytwarzania ciepła. Projekt uzyskał wsparcie od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.  

Finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) dla litewskiego projektu w ramach planu InvestEU wyniesie 35 mln euro. Efektem ma być nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie w Kownie, drugim co do wielkości mieście Litwy.

Spółka Kauno Energija, przedsiębiorstwo użyteczności publicznej w Kownie, dzięki środkom z EBI zmodernizuje i rozbuduje swój system ciepłowniczy i system zaopatrzenia w ciepłą wodę. Projekt obejmuje renowację i rozbudowę sieci rurociągów, dodanie zbiorników do magazynowania ciepła oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak biomasa do produkcji ciepła i ciepłej wody oraz energia słoneczna do wytwarzania energii elektrycznej.

REKLAMA

Ciepło dla 400 tys. mieszkańców i firm

Projekt realizowany przez Kauno Energija ma wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii oraz zależności od importowanego gazu ziemnego dzięki zwiększeniu udziału OZE w koszyku energetycznym. W efekcie przyczyni się do przyspieszenia transformacji Litwy w gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

Z projektu skorzysta około 400 tys. osób mieszkających w Kownie, okręgu kowieńskim i Jurborku, a także tysiące lokalnych małych i średnich przedsiębiorstw. Kauno Energija ma około 20 proc. udziału w litewskim rynku dostaw ciepła. Łączna moc wytwórcza spółki wynosi 590 MW, a długość rurociągów, którymi dostarcza ciepło, przekracza 450 km.

Ten projekt to bardzo dobra wiadomość dla Kowna, Litwy i UE. Standardy życia w Kownie poprawią się dzięki wydajnej, niezawodnej i bardziej zrównoważonej sieci ciepłowniczej. Operacje takie jak ta stanowią również ważny krok w kierunku uniezależnienia energetycznego UE – powiedział Thomas Östros, wiceprezes EBI.

Jakie projekty finansuje EBI?

Inwestycja EBI w Kownie ma się przyczynić do zwiększenia niezależności sektora energetycznego UE i realizacji priorytetów unii energetycznej. To jeden z kluczowych celów planu InvestEU Komisji Europejskiej.

REKLAMA

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych. Jej właścicielami są państwa członkowskie UE. Finansuje ona projekty, które przyczyniają się do realizacji celów polityki UE. Inwestycje EBI mają zwiększać konkurencyjność, napędzać innowacje, promować zrównoważony rozwój, zwiększać spójność społeczną i terytorialną oraz wspierać transformację w kierunku neutralności klimatycznej.

Grupa EBI, w skład której wchodzi również Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), w 2023 r. podpisała umowy na łączną kwotę 88 mld euro na finansowanie ponad 900 projektów. Środki te według oczekiwań zmobilizują około 320 mld euro inwestycji, wesprą 400 tys. firm i pozwolą utworzyć 5,4 mln miejsc pracy.

Europejski Bank Inwestycyjny koordynuje m.in. wydawanie unijnych pieniędzy z Funduszu Modernizacyjnego, którego głównym beneficjentem jest Polska i z którego środki można przeznaczyć na transformację energetyczną. W naszym kraju z Funduszu Modernizacyjnego będą finansowane programy związane m.in. z modernizacją sieci elektroenergetycznych, kogeneracją, elektromobilnością i magazynowaniem energii. W tym ostatnim przypadku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje dwa programy dofinansowania związane z magazynowaniem energii elektrycznej i cieplnej. Więcej na ten temat w artykule: NFOŚiGW szykuje dwa programy dofinansowania na magazyny energii i ciepła.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA