REKLAMA
 
REKLAMA

Electrum finalizuje nowatorski projekt. Cyfrowe narzędzia zoptymalizują zużycie prądu

Electrum finalizuje nowatorski projekt. Cyfrowe narzędzia zoptymalizują zużycie prądu
Fot. Pixabay - Jonathan

Electrum oraz Politechnika Warszawska we współpracy z czołowymi ośrodkami naukowymi i przedsiębiorstwami z Niemiec, Austrii i Izraela finalizują międzynarodowy projekt DIEGO. Nowoczesne rozwiązania mają podnieść bezpieczeństwo zasilania przedsiębiorstw i zmniejszyć koszty operacyjne.

Pięcioetapowy projekt DIEGO (Digital Pathway for Planning and Operating Sustainable Power Networks, Products and Communities) ruszył w 2022 r. Jego celem jest opracowywanie cyfrowych rozwiązań do planowania infrastruktury energetycznej i zarządzania nią. Przygotowane rozwiązania uruchomiono już w pięciu instalacjach pilotażowych w czterech krajach z uwzględnieniem lokalnych wymagań technicznych, regulacyjnych i środowiskowych.

W Polsce koncepcje platformy łączącej infrastrukturę energetyczną (OZE, odbiory, magazyny energii) z elementami elektronicznymi w sieciach AC i DC zakładu przemysłowego są rozwijane i testowane w rzeczywistym środowisku w zakładzie Alu-frost, który produkuje m.in. akcesoria samochodowe. Za opracowanie koncepcji architektury teleinformatycznej i elektrycznej oraz algorytmów, a także testy terenowe i wdrożenie opracowanych rozwiązań w naszym kraju odpowiada firma Electrum. Jest ona podmiotem kierującym konsorcjum krajowym.

REKLAMA

Projekt jest realizowany przy współfinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zakończyły się już prace nad stworzeniem instalacji demonstracyjnej.

Produkcja efektywna energetycznie

Katarzyna Śliwa, projektant i pracownik badawczy w Electrum, wyjaśnia, że firma zaprojektowała kompleksową architekturę teleinformatyczną, która umożliwi sterowanie przemysłowymi systemami inteligentnej energetyki. Umożliwi także monitorowanie zużycia energii i optymalizację jej bilansowania zgodnie z zaimplementowanym modelem predykcyjnym. Badaczka podkreśliła, że praca w międzynarodowym środowisku pozwoliła na wzajemną wymianę wiedzy i konsultacje naukowe wyników projektu.

Celem projektu DIEGO jest zrównoważona, efektywna energetycznie i opłacalna ekonomicznie produkcja. W szerszej perspektywie jego realizacja przyczyni się do przyspieszenia procesu dekarbonizacji. Wyniki projektu mogą być bowiem podstawą do wdrażania w przedsiębiorstwach rozwiązań w koncepcji Net-Zero Energy i oferowania „zielonych” produktów.

Piotr Świrko, właściciel Alu-frost, wyjaśnia, że dzięki inicjatywie udało się wypracować optymalne metody wykorzystywania energii elektrycznej do procesu produkcji w zakładzie przemysłowym Alu-Frost. Oznacza to, że w praktyce, mając do dyspozycji instalację OZE wraz z magazynem energii i systemem predykcji dostępności zielonej energii, można w dużym stopniu ograniczyć korzystanie z energii elektrycznej z sieci i maksymalizować proces produkcyjny w okresach dużej generacji ze słońca lub wiatru.

Zastosowane w ramach inicjatywy DIEGO uniwersalne metody optymalizacji na podstawie przewidywania dostępności zielonej energii mogą mieć zastosowanie w dowolnym zakładzie przemysłowym, co wielu przedsiębiorstwom może przynieść realny zysk.

REKLAMA

Optymalizacja wykorzystania energii z OZE

W przedsięwzięciu uczestniczą czołowe ośrodki naukowe i przedsiębiorstwa z  Polski, Niemiec, Austrii i Izraela.  Ten międzynarodowy projekt ma na celu opracowanie narzędzi cyfrowych, które znajdą zastosowanie w planowaniu i eksploatacji systemów energetycznych – od małych modułów fotowoltaicznych przez złożone systemy multienergetyczne po duże parki przemysłowe. Łączenie sektorów różnych infrastruktur i form energii (elektryczność, ciepło, gaz, transport) wymaga jednak zarządzania konwersją energii oraz koordynacją holistycznego systemu.

Dr inż. Łukasz Rokicki z Politechniki Warszawskiej zwraca uwagę, że firmy produkcyjne, gminy i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej mają odmienną strukturę zapotrzebowania na energię. Znajdują się też na różnych etapach postępu cyfryzacji. Większość z nich jest podłączona do centralnych systemów elektroenergetycznych i grzewczych, choć wiele posiada już własne źródła energii.

Opracowanie specjalnej architektury teleinformatycznej umożliwi rozwijanie systemu zarządzania energią (EMS – Energy Management System). System ten służy do monitorowania zużycia energii, przetwarzania danych pomiarowych oraz prognozowania generacji – celem jest optymalizacja wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych – dodaje Łukasz Rokicki.

Działalność Electrum

Grupa Electrum to polski biznes Climate Tech z siedzibą w Białymstoku. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu najnowszych technologii rozwoju, budowy i zarządzania projektami w obszarze energii i informacji. Dostarcza produkty i usługi, które są odpowiedzią na potrzeby przemysłu i biznesu ­zmieniające się wraz z postępującą transformacją energetyczną.

Wśród rozwiązań, jakie dostarcza Grupa Electrum, możemy znaleźć m.in. systemy do zarządzania obiektami OZE – EMACS i Renedium. Regulator Renedium w połączeniu z platformą EMACS to uniwersalne rozwiązanie do kontroli i monitoringu procesów związanych z wytwarzaniem, magazynowaniem oraz wykorzystaniem energii odnawialnej.

O farmie fotowoltaicznej, w której Electrum zainstalowało swój autorski system EMACS umożliwiający integrowanie, przetwarzanie i prezentowanie danych z wielu źródeł, pisaliśmy w artykule: Duża farma fotowoltaiczna w Wielkopolsce w pełni uruchomiona.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA