Miejskie Kontrakty Klimatyczne w pięciu polskich miastach

Miejskie Kontrakty Klimatyczne w pięciu polskich miastach
Urszula Zielińska. Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podpisało listy intencyjne dotyczące wdrożenia tzw. Miejskich Kontraktów Klimatycznych z przedstawicielami pięciu miast.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podpisała listy poparcia na rzecz wdrożenia Miejskich Kontraktów Klimatycznych w pięciu polskich miastach: Krakowie, Rzeszowie, Łodzi, Wrocławiu i Warszawie. Przedstawiciele miast oraz szefowa MKiŚ podpisali także memorandum na rzecz współpracy w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Jak tłumaczy resort klimatu, Miejski Kontrakt Klimatyczny to dokument, w którym wskazane zostaną ścieżki szybszego dojścia miast lub wybranych obszarów do neutralności klimatycznej do 2030 r., pozwalające na realizację ambitniejszego scenariusza 80-proc. redukcji emisji.

REKLAMA

Przedstawiciele Krakowa, Rzeszowa, Łodzi, Wrocławia i Warszawy zadeklarowali wspólnie dążenie do neutralności klimatycznej Polski, a także podejmowanie działań wpisanych w priorytety polityki klimatycznej, zapewniające zrównoważony rozwój miast.

REKLAMA

– Realizacja Miejskiego Kontraktu Klimatycznego, która będzie wspierać przyspieszoną redukcję gazów cieplarnianych, przyniesie miastu szereg korzyści, takich jak: większa odporność na skutki zmiany klimatu, większa niezależność energetyczna, poprawa jakości powietrza i zdrowia mieszkańców, poprawa komfortu życia i bezpieczeństwa mieszkańców, ułatwienie pozyskiwania finansowania ze źródeł zewnętrznych na działania miasta i interesariuszy, zwiększenie udziału terenów zieleni i różnorodności biologicznej, zwiększenie dostępności i jakości przestrzeni publicznych – komentuje Paulina Hennig-Kloska.

Pilotażowe rozwiązania

Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska podkreśla, że rozwiązania wypracowane w pięciu miastach będą mogły być powielane w procesie planowania i wdrażania Miejskich Kontraktów Klimatycznych w pozostałych miastach w Polsce. Przyspieszy to realizację założeń dekarbonizacji kraju.

Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu pokazuje nam, że możemy obniżyć ceny energii nawet o 13 proc. do 2030 r. i nawet o 30 proc. do 2040 r., jeżeli przeprowadzimy proces transformacji, zmienimy ciepłownictwo w miastach na zielone i na koniec poprawimy jakość życia w miastach – komentuje Urszula Zielińska.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.