Pierwszy agregator na polskim rynku energii trafił do wykazu URE

Pierwszy agregator na polskim rynku energii trafił do wykazu URE
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W wykazie agregatorów URE jest pierwszy wpis. Tego rodzaju podmioty mają zarządzać za odpowiednim wynagrodzeniem zdolnościami wytwórczymi i magazynowymi mniejszych podmiotów działających na rynku energii.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) wpisał do wykazu agregatorów pierwszy podmiot. Jest nim spółka Photon Energy Trading PL Sp. z o.o. z Poznania. Zobowiązała się ona do rozpoczęcia działalności polegającej na agregacji od 1 grudnia br. na obszarze działania następujących operatorów: Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Enea Operator, Energa-Operator, PGE Dystrybucja, Stoen Operator oraz Tauron Dystrybucja.

Instytucja agregatora została wpisana do Prawa energetycznego w ramach zeszłorocznej nowelizacji tej ustawy. Zgodnie z art. 3 ust. 6f i 6e Prawa energetycznego agregator to uczestnik rynku energii zajmujący się łączeniem wielkości mocy lub energii elektrycznej oferowanej przez odbiorców, wytwórców energii elektrycznej lub posiadaczy magazynów energii elektrycznej, z uwzględnieniem zdolności technicznych sieci, do której są przyłączeni, w celu sprzedaży energii elektrycznej, świadczenia usług systemowych lub usług elastyczności na rynkach energii elektrycznej.

REKLAMA

Agregacja ma się odbywać na podstawie umowy zawartej między odbiorcą końcowym energii elektrycznej, wytwórcą energii elektrycznej lub posiadaczem magazynu energii elektrycznej a agregatorem.

Obowiązki przyszłych agregatorów

Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że podmioty ubiegające się o wpis do wykazu agregatorów muszą wskazać operatorów systemu elektroenergetycznego, na których obszarze będzie prowadzona agregacja, określić planowaną datę rozpoczęcia agregacji, a także wskazać, czy zamierzają prowadzić działalność również przy użyciu platformy partnerskiego handlu energią z odnawialnych źródeł energii. Photon Energy Trading PL w swoim zgłoszeniu  wskazał, że nie zamierza prowadzić działalności z wykorzystaniem takiej platformy.

Prawo energetyczne umożliwia rozpoczęcie działalności polegającej na agregacji po dokonaniu wpisu do wykazu prowadzonego przez Prezesa URE.

REKLAMA

Wykaz agregatorów zawiera następujące informacje: oznaczenie wnioskodawcy, jego imię i nazwisko oraz firmę (nazwę) wraz z oznaczeniem formy prawnej; adres miejsca zamieszkania albo siedziby wnioskodawcy; numer NIP (jeżeli wnioskodawca  go posiada); wskazanie operatorów systemu elektroenergetycznego, na których obszarze działania będzie prowadzona agregacja; wskazanie planowanej daty rozpoczęcia agregacji; wskazanie, czy agregator zamierza prowadzić działalność również przy użyciu platformy partnerskiego handlu energią z odnawialnych źródeł energii; numer i datę wpisu.

Wykaz agregatorów jest jawny. Ma postać elektroniczną i zamieszczany jest na stronie podmiotowej urzędu obsługującego Prezesa URE. Wyłączenie jawności dotyczy informacji podlegających ochronie danych osobowych.

Warunki rozpoczęcia agregacji

Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że zgodnie z Prawem energetycznym warunkiem rozpoczęcia i wykonywania agregacji jest nie tylko wpis do wykazu agregatorów, ale również zawarcie umowy agregacji między odbiorcą końcowym energii elektrycznej, wytwórcą energii elektrycznej lub posiadaczem magazynu energii elektrycznej a agregatorem.

W celu potwierdzenia rozpoczęcia takiej działalności agregator powinien przedłożyć stosowną informację wraz z kopią zawartej umowy agregacji z odbiorcą końcowym energii elektrycznej, wytwórcą energii elektrycznej lub posiadaczem magazynu energii elektrycznej. Prezes URE został bowiem zobowiązany do wykreślenia agregatora z wykazu w przypadku niepodjęcia agregacji w terminie sześciu miesięcy od dnia wpisu do wykazu.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.