Ogromne pieniądze dla spółdzielni energetycznych w USA
Amerykański rząd zamierza dofinansować elektryfikację obszarów wiejskich w USA. Twierdzi, że będzie to największa inwestycja w tym obszarze od czasów Nowego Ładu (New Deal) wprowadzonego w latach 30. ubiegłego wieku.
Administracja Biden-Harris ogłosiła przeznaczenie środków w wysokości 7,3 mld dolarów na inwestycje w czystą energię w ramach programu Investing in America. Program elektryfikacji obejmie projekty 16 wybranych wiejskich spółdzielni energetycznych realizowane w 23 stanach USA.
Potężne finansowanie zostało ogłoszone podczas wizyty prezydenta Joe Bidena w Wisconsin. Program New Empowering Rural America (New ERA) przedstawił sekretarz Departamentu Rolnictwa USA (USDA) Tom Vilsack.
– Administracja Biden-Harris wspiera przyszłość społeczności wiejskich, przyspieszając przejście na czystą energię przy jednoczesnym utrzymaniu niskich rachunków i inwestowaniu w amerykańską siłę roboczą poprzez oferowanie nowych miejsc pracy i praktyk – powiedział Vilsack.
– Jeden na pięciu Amerykanów mieszkających na wsi skorzysta z tych inwestycji w czystą energię dzięki partnerstwom z wiejskimi spółdzielniami elektrycznymi, takimi jak Dairyland [Dairyland Power Cooperative w Wisconsin, Iowa, Illinois i Minnesocie jest jedną ze spółdzielni-beneficjentów projektu – red.] – dodał przedstawiciel rządu.
Cel: czysta energia ze źródeł o mocy 10 GW
W ramach programu New ERA spółdzielnie energetyczne otrzymają łącznie 7,3 mld dolarów na budowę źródeł czystej energii dla społeczności wiejskich w całym kraju. Łącznie do wsparcia wybrano 16 takich spółdzielni.
Rządowe dofinansowanie ma się przyczynić – według wyliczeń amerykańskiej administracji – do realizacji inwestycji o łącznej wartości ponad 29 mld dolarów. Nowe źródła czystej energii dla terenów wiejskich w całym kraju mają osiągnąć ponad 10 GW mocy, z czego ponad 3,7 GW ma być zainstalowane w elektrowniach wiatrowych, 4,7 GW w fotowoltaice, 0,8 GW w energetyce jądrowej i 357 MW w źródłach wodnych. Ponadto w planach jest budowa magazynów energii o łącznej pojemności prawie 1,9 GWh oraz inwestycje w sieci przesyłowe, stacje i oprogramowanie do zarządzania rozproszonymi zasobami energii.
Według amerykańskiego rządu realizacja programu zapewni czystszą i tańszą energię elektrycznej dla około 5 mln gospodarstw domowych w 23 stanach USA, tj. dla 20 proc. wiejskich gospodarstw domowych i rolnych oraz wiejskich firm i szkół w całym kraju. Ponadto ma wygenerować ponad 4,5 tys. stałych miejsc pracy i 16 tys. miejsc pracy podczas budowy OZE.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.