70 miliardów złotych na sieci, OZE i magazyny energii

70 miliardów złotych na sieci, OZE i magazyny energii
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Polski sektor energetyczny zostanie zasilony ogromnymi środkami na modernizację sieci, inwestycje w OZE i magazyny energii. Pieniądze pochodzić będą z Funduszu Transformacji Energetyki. – To największa pula pieniędzy dystrybuowana jednorazowo w historii obecności Polski w Unii Europejskiej – podkreśla minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Firmy z rynku energetycznego w Polsce uzyskają dostęp do dofinansowania wartego 70 mld zł w ramach Funduszu Wsparcia Energetyki, utworzonego ze środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Ma to zapewnić umowa podpisana wczoraj przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Fundusz Wsparcia Energetyki – rodzaje przedsięwzięć

Fundusz Wsparcia Energetyki ma finansować przede wszystkim inwestycje związane z rozbudową i modernizacją sieci elektroenergetycznych. Część pieniędzy z funduszu ma jednak trafić także do inwestorów planujących budowę OZE i magazynów energii, a także infrastruktury do produkcji biometanu, biopaliw i odnawialnego wodoru.

REKLAMA

Finansowanie z Fundusz Wsparcia Energetyki będzie można przeznaczyć na projekty z zakresu:

  • budowy i modernizacji sieci elektroenergetycznych, ciepłowniczych i gazowych (wyłącznie dla gazów zdekarbonizowanych),
  • budowy odnawialnych źródeł energii (wraz z instalacjami do produkcji odnawialnego wodoru i magazynami energii) w sektorze elektroenergetyki i ciepłownictwa,
  • budowy magazynów energii elektrycznej sprzyjających integracji OZE z systemem elektroenergetycznym,
  • zwiększenia efektywności energetycznej przedsiębiorstw wraz z instalacją OZE i systemów magazynowania energii,
  • instalacji zmniejszających emisyjność i energochłonność przedsiębiorstw,
  • budowy infrastruktury do produkcji biometanu, biopaliw II generacji i odnawialnego wodoru na cele transportowe.
Fundusz Transformacji Energetyki
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Warunki finansowania

Finansowanie z Funduszu Transformacji Energetyki ma być udostępniane przez BGK w formie preferencyjnych pożyczek. Oprocentowanie w przypadku inwestycji sieciowych ma wynosić 0,5 proc. w skali roku. Finansowanie będzie przyznawane nawet na 25 lat, ale nie dłużej niż do 2053 r.

W przypadku pozostałych projektów związanych z transformacją energetyczną mają zostać udostępnione preferencyjne pożyczki z oprocentowaniem na poziomie nie mniejszym niż WIBOR minus 250 bps –  lub rynkowe ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem, przy czym oprocentowanie nie może być niższe niż 1 proc.

Dopuszczona ma być karencja w spłacie kapitału pożyczki maksymalnie do 9 lat od daty pierwszego uruchomienia w przypadku inwestycji sieciowych oraz do 7 lat w przypadku pozostałych projektów, ale nie dłużej niż 5 lat od zakończenia realizacji przedsięwzięcia w przypadku sieci i nie dłużej niż 3 lata w przypadku pozostałych przedsięwzięć.

Firmy ubiegające się o finansowanie z Fundusz Wsparcia Energetyki będą musiały zapewnić stosunkowo niewielki wkład własny. Finansowanie z funduszu ma pokrywać nawet 95 proc. kosztów inwestycji związanych z sieciami i do 90 proc. w przypadku pozostałych projektów.

Oba rodzaje pożyczek będą udzielane według zapotrzebowania. Nie przewiduje się podziału alokacji na poszczególne rodzaje pożyczek.

Barierą dla potencjalnych beneficjentów Funduszu Transformacji Energetyki może być przyjęta minimalna wartość finansowania. W obu przypadkach bowiem minimalna kwota pożyczki w została ustalona na poziomie 200 mln zł na projekt. O finansowanie mogą się ubiegać zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne.

REKLAMA

Kiedy nabór wniosków?

Nabór wniosków na środki z Fundusz Wsparcia Energetyki dla inwestorów planujących realizację projektów w obszarze sieci elektroenergetycznych został już uruchomiony. Natomiast nabór wniosków na pożyczki dla projektów związanych z transformacją energetyczną planowany jest w pierwszym kwartale 2025 r.

Są to unikatowe pożyczki, w koszcie niedostępnym dzisiaj nawet dla największych przedsiębiorstw na rynku. 0,5 proc. oprocentowania rocznego w 25-letniej perspektywie to jest w standardowych warunkach niedostępna cena dla przedsiębiorstw energetycznych, nie mówiąc o tym, że w czasach, kiedy mamy nadal wysokie stopy procentowe, w okresie po kryzysie inflacyjnym, to stanowi ogromne wzmocnienie całego procesu transformacji energetycznej i obniżenie jego kosztu – oceniła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
.

.
Minister klimatu podkreśliła, że inwestycje związane z modernizacją energetyki będą „głównym kołem zamachowym polskiej gospodarki”.

- To jest niezwykle ważny moment dla przyszłości i bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, ponieważ przyspieszamy z modernizacją systemu energetycznego, która ma doprowadzić [do tego], że będziemy mogli finalnie zwiększyć efektywność instalacji odnawialnych źródeł energii. Produkują one obecnie w szczytach energię, której nie jesteśmy w stanie całości odbierać - powiedziała minister klimatu.

 

 

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.