W Ukrainie przybywa prosumentów

W Ukrainie przybywa prosumentów
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Mimo wojny w Ukrainie w ostatnich dwóch latach prowadzone były inwestycje w odnawialne źródła energii. Kluczową rolę w tym zakresie odegrali ukraińscy prosumenci.

Do rozpoczęcia rosyjskiego ataku na Ukrainę ten kraj był jednym z europejskich liderów w zakresie wzrostu mocy w energetyce odnawialnej. Rozwój ten był napędzany przede wszystkim przez system wsparcia dla producentów zielonej energii, którzy otrzymywali gwarancje sprzedaży energii po relatywnie wysokich stawkach.

Inwestycje w OZE w Ukrainie zahamowała jednak rosyjska agresja. Wiele z wybudowanych instalacji znalazło się w strefie rosyjskiej okupacji.

REKLAMA

Prosumenci nadal inwestują

Rozwój energetyki odnawialnej w Ukrainie nie został jednak zatrzymany całkowicie przez wojnę. Wzrost zainstalowanych mocy w OZE w tym kraju po ataku Rosji był możliwy przede wszystkim dzięki inwestycjom prosumentów.

Potwierdzają to liczby podane przez rząd Ukrainy. Oszacował on, że w latach 2022-2023 w tym kraju powstały odnawialne źródła energii o mocy ponad 650 MW.

Duży udział w tym wzroście miały inwestycje zrealizowane przez prosumentów. Według szacunków ukraińskich władz w latach 2022-2023 w Ukrainie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 371 MW, z czego 287 MW to instalacje należące do gospodarstw domowych.

Ponadto w ostatnich dwóch latach u wschodniego sąsiada Polski miały powstać elektrownie wiatrowe o mocy 227 MW, instalacje biomasowe i biogazowe o mocy około 50 MW oraz małe elektrownie wodne o łącznej mocy 1 MW.

REKLAMA

Ile jest odnawialnych źródeł energii w Ukrainie?

Według szacunków ukraińskich władz na początku 2024 r. w Ukrainie działały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 7,32 GW, elektrownie wiatrowe o mocy 0,51 GW, a także elektrownie biogamosowe i biogazowe o mocy 0,32 GW (nie licząc instalacji znajdujących się na terenach okupowanych przez wojska rosyjskie). Do tego należy doliczyć elektrownie wodne, które jednak w dużej mierze zostały uszkodzone w wyniku rosyjskich ataków.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) całkowita moc odnawialnych źródeł energii w Ukrainie na koniec zeszłego roku wynosiła 14,6 GW i wzrosła w ciągu dekady o około 8,6 GW. W tym zainstalowana moc w ukraińskiej energetyce wodnej wynosiła 6,3 GW.

Nowe otwarcie dla OZE

Rząd Ukrainy ogłosił ostatnio nową krajową strategię energetyczną, która zakłada istotny wzrost udziału zielonej energii w krajowym miksie energetycznym. We wzroście ukraińskiego potencjału OZE ma pomóc system aukcyjny. Pierwsza, pilotażowa aukcja ma się odbyć jeszcze w tym roku. Więcej na ten temat w artykule: Ukraina wprowadza nowy system wsparcia OZE.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.