Ukraina wprowadza nowy system wsparcia OZE

Ukraina wprowadza nowy system wsparcia OZE
kmu.gov.ua / cc 4.0

Ukraiński rząd podjął decyzję o przeprowadzeniu pilotażowej aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Kijów podał już maksymalne stawki za energię, które będą mogli zaoferować inwestorzy.

Rząd Ukrainy zatwierdził program aukcji dla odnawialnych źródeł energii, który opracowało ukraińskie ministerstwo energii. Pierwsza aukcja ma się odbyć w ostatnim kwartale tego roku i zakłada objęcie wsparciem – w postaci gwarantowanej stawki za energię – instalacji OZE o łącznej mocy 110 MW.

W komunikacie na ten temat ukraiński rząd przyznaje, że jest to stosunkowo niewielki wolumen. Uzasadnia go pilotażowym charakterem pierwszej aukcji.

REKLAMA

Do aukcji będą mogli przystąpić inwestorzy planujący budowę instalacji fotowoltaicznych, wiatrowych, biomasowych, biogazowych i wodnych.

Kijów zakłada, że największy wolumen wsparcia trafi do inwestorów planujących budowę farm wiatrowych (88 MW). Do systemu aukcyjnego mają wejść ponadto elektrownie fotowoltaiczne o mocy 11 MW oraz źródła OZE w innych technologiach o łącznej mocy wynoszącej również 11 MW.

Maksymalna stawka za energię

Podobnie jak w polskim systemie aukcyjnym, w aukcji planowanej w Ukrainie przyjęta zostanie maksymalna stawka za energię, którą będą mogli zaoferować inwestorzy. Co istotne, została ona podana w euro. Maksymalna cena energii dla elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych została ustalona na takim samym poziomie 9 eurocentów/kWh. W przypadku pozostałych technologii OZE wyniesie ona 12 eurocentów/kWh.

Natomiast w komunikacie ukraińskiego rządu brakuje informacji, na jaki okres zostanie przyznane wsparcie w systemie aukcyjnym i czy zagwarantowana przez inwestorów stawka za energię będzie w kolejnych latach indeksowana inflacją.

Ukraińskie władze nie podały jeszcze dokładnej daty pilotażowej aukcji, informując jedynie, że powinna się ona odbyć w październiku lub listopadzie.

– Biorąc pod uwagę ogromną skalę zniszczeń naszych mocy wytwórczych – sięgających 9 GW – rozwój generacji rozproszonej jest jednym z najważniejszych priorytetów. Obiekty wytwarzające energię odnawialną mogą odegrać znaczącą rolę w zwiększeniu wytwarzania w naszym systemie elektroenergetycznym – komentuje ukraiński minister energetyki German Galushchenko.

Przede wszystkim zapewnimy przejrzystość tego procesu. Po drugie, ułatwi to przejście na nowy model wsparcia OZE i przyciągnie inwestycje w tym sektorze gospodarki. Inwestorzy otrzymają długoterminowe, gwarantowane wsparcie, które pozwoli im pozyskać finansowanie, stworzyć miejsca pracy i nowe moce wytwórcze w celu wsparcia ukraińskich przedsiębiorstw – dodaje ukraińska minister gospodarki Julia Svyrydenko.

Aukcja elektroniczna

Aukcja będzie prowadzona za pomocą elektronicznej platformy, którą zapewni firma ProZorro.Sale. W systemie uruchomiono odrębny moduł aukcyjny pozwalający na podział zatwierdzonej kwoty wsparcia pomiędzy uczestnikami aukcji zgodnie z zasadą od najniższej ceny do najwyższej.

Techniczne wdrożenie platformy zostało przeprowadzone przy wsparciu Projektu Bezpieczeństwa Energetycznego USAID i system jest gotowy do uruchomienia – deklaruje Serhii But, CEO firmy Prozorro.Sale.

REKLAMA

Ukraiński rząd liczy, że pierwsza energia odnawialna z instalacji powstałych dzięki najbliższej aukcji trafi do sieci już w 2025 r.

Kijów zaznacza, że tegoroczny pilotaż jest wstępem do kolejnych aukcji dla OZE, które mają się odbywać w Ukrainie co roku.

– Testujemy system zielonych aukcji, aby w 2025 r. uruchomić go z pełną mocą – zapewnia ukraiński premier Denys Shmyhal.

Nowe cele w OZE

W tym miesiącu ukraiński rząd przyjął strategię energetyczną do roku 2030 r. Miała ona zostać opracowana zgodnie ze standardami unijnych planów na rzecz energii i klimatu. Obowiązek przygotowania takich planów, z uwzględnieniem w nich perspektywy do końca tej dekady, ma każdy kraj Unii Europejskiej.

Najnowsza ukraińska strategia zakłada, że udział OZE w krajowym zużyciu energii brutto do 2030 r. wzrośnie do 27,1 proc. z planowanych na przyszły rok 17,3 proc. W tym udział OZE w elektroenergetyce ma wzrosnąć z 20,9 proc. do 29,4 proc., w ciepłownictwie i chłodnictwie ma się zwiększyć z 20,8 proc. do 32,5 proc., a w transporcie – z 4,9 proc. do 17,2 proc.

Kijów zakłada, że do tego czasu zainstalowana moc fotowoltaiki wzrośnie z 7,3 GW do 12,2 GW, z czego 5 GW przypadnie na prosumentów. Ponadto moc elektrowni wiatrowych ma wzrosnąć z 0,5 GW do 6,2 GW, a moc elektrowni biomasowych i biogazowych powinna się zwiększyć z 0,3 GW do 0,87 GW.

Planowane jest także uruchomienie elektrowni geotermalnych o mocy 40 MW, a nawet morskich farm wiatrowych, ale o stosunkowo niewielkiej mocy 100 MW.

Aby zapewnić bezpieczeństwo ukraińskiego systemu energetycznego, który ma w coraz większym stopniu opierać się na zależnych pogodowo źródłach odnawialnych, Kijów planuje uruchomienie elastycznych źródeł wytwórczych – głównie szczytowych elektrowni gazowych – o mocy 0,9 GW, a także magazynów energii o mocy około 0,65 GW.

Ukraińska strategia energetyczna zakłada także zwiększenie potencjału produkcji biometanu (do 21,8 mld m3 rocznie), a także zielonego wodoru (do 44,9 mln ton rocznie).

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.