REKLAMA
 
REKLAMA

W Portugalii będą pozyskiwać energię z fal przybrzeżnych

W Portugalii będą pozyskiwać energię z fal przybrzeżnych
fot. YouTube/EcoWavePower

Ruszył komercyjny projekt Eco Wave Power w Porto. Firma opracowała technologię wykorzystania fal oceanicznych i morskich do produkcji energii elektrycznej. Inwestycja w Portugalii ma być pierwszą realizowaną na skalę megawatów.

Eco Wave Power to firma założona przez Szwedów w Izraelu w 2011 r. Jest autorem opatentowanej technologii przekształcania ruchu fal oceanicznych i morskich w zieloną energię elektryczną. Technologia według spółki jest nie tylko innowacyjna, ale też ekonomicznie opłacalna.

Firma niedawno ogłosiła rozpoczęcie projektu w Portugalii na mocy umowy koncesyjnej, w której zakontraktowano docelową moc instalacji 20 MW. Projekt Eco Wave Power w Porto będzie pierwszym o takiej skali. W jego ramach ma powstać również podwodne „muzeum energii fal morskich”.

REKLAMA

Z wizytą na Półwyspie Iberyjskim

W lipcu br. dyrektor generalna Eco Wave Power Inna Braverman i zespół inżynierów spółki spotkali się w Porto z przedstawicielami lokalnej administracji i portu (APDL Port Authority), żeby oficjalnie ogłosić rozpoczęcie swojego pierwszego projektu. Przy okazji inżynierowie firmy sprawdzali m.in. falochron, który zostanie wykorzystany w ramach projektu. W pomieszczeniu pod falochronem mają być zainstalowane urządzenia Eco Wave Power, a w późniejszym etapie ma ono zostać otwarte dla zwiedzających jako pierwsze w swoim rodzaju muzeum energii fal i centrum edukacyjne.

Podczas wizyty zespół Eco Wave Power spotkał się też z lokalnymi podwykonawcami i producentami, spośród których wybierze współpracowników do realizacji projektu.

Władze portowe ADPL w marcu br. wyraziły ostateczną zgodę niezbędną do rozpoczęcia prac budowlanych przez Eco Wave Power. Firma zobowiązała się, że ruszy z budową w ciągu dwóch lat.

Projekt Eco Wave Power ma się przyczynić do realizacji planu rządu Portugalii w zakresie energii odnawialnej. W zeszłym miesiącu ogłosił on, że Portugalia będzie do 2030 r. zapewniać 85 proc. rocznej produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (w 2023 r. było to 61 proc., co stanowi jeden z najwyższych wskaźników w Europie).

Projekty Eco Wave Power

Opracowany przez Eco Wave Power system energii fal morskich wykorzystuje wznoszenie się i opadanie fal. Pływaki przymocowane do infrastruktury przybrzeżnej (falochronów, pomostów itp.) unoszą się i opadają wraz z falami i ten ruch powoduje sprężanie tłoka hydraulicznego, który dostarcza ciśnienie do akumulatorów na lądzie. Tam wytwarza ono energię powodującą obrót silnika hydraulicznego, który z kolei jest odpowiedzialny za obroty generatora. Czysta energia dostarczana jest do sieci za pośrednictwem falownika.

System zaprojektowano do pracy ciągłej. Firma zapewnia, że pływaki są dostosowane do pracy także w trudnych warunkach.

REKLAMA

Eco Wave Power podaje, że koszty produkcji energii będą konkurencyjne. Prognozowany uśredniony koszt energii (LCOE) dla instalacji na skalę komercyjną ma wynieść około 42 euro/MWh. 

Technologia jest udoskonalana od 2012 r., kiedy firma zaprezentowała wczesne prototypy systemu testowane w specjalnych zbiornikach. Pierwsza konfiguracja w warunkach naturalnych systemu podłączonego do sieci nastąpiła w 2016 r. na Gibraltarze. System ten działał przez sześć lat,  po czym jego komponenty zostały poddane recyklingowi lub zmodernizowane i wysłane do portu w Los Angeles na potrzeby projektu demonstracyjnego.

Obecnie Eco Wave Power jest właścicielem i operatorem systemu energii fal morskich EWP-EDF One w porcie Jaffa w Izraelu. Został on zrealizowany przy finansowym udziale EDF Renewables IL i izraelskiego Ministerstwa Energii, które uznało technologię firmy za „pionierską”.

 

 

System Eco Wave w Izraelu podłączono do sieci pod koniec 2023 r. Ostatnio spółka poinformowała, że oficjalna ceremonia otwarcia ma się odbyć w grudniu 2024 r.

Eco Wave Power wkrótce rozpocznie instalację kolejnych swoich układów w porcie Los Angeles (współinwestorem jest w tym wypadku Shell International Exploration and Production Inc.) i właśnie w Portugalii. Firma ma obecnie rozwijać projekty o łącznej mocy prawie 405 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady