Spalony silnik wstrzymał drążenie odwiertu geotermalnego na Podhalu

Spalony silnik wstrzymał drążenie odwiertu geotermalnego na Podhalu
Fot. PAP

W Szaflarach koło Zakopanego znów wstrzymano wiercenie najgłębszego otworu geotermalnego na świecie. 

W ubiegłym roku ruszyły prace związane z odwiertem geotermalnym w Szaflarach, który ma być najgłębszym odwiertem geotermalnym na świecie. Jednak po miesiącach systematycznych prac znów pojawiły się pewne problemy. Otwór Bańska PGP-4 ma obecnie głębokość 6050 m i na tej głębokości stanęły prace.

Jak podaje PAP, podczas prac spalił się silnik górnego napędu urządzenia wiertniczego. Konieczna będzie wymiana silnika napędzającego świder, a prace mają być wznowione po naprawie urządzenia – 20 sierpnia.

REKLAMA

Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie

Powstający w Szaflarach odwiert geotermalny ma być najgłębszy na świecie. Ma mieć głębokość 7 km, a temperatura wody na dnie ma osiągać ponad 150 st. C. Docelowo pozyskana pod ziemią gorąca woda ma być wykorzystana do ogrzewania domów w Szaflarach i w Nowym Targu. Już na głębokości około 3000 m natrafiono na pokłady gorących źródeł o temperaturze około 85 st. C, a na 5000 m – 120 st. C.

Projekt w  Szaflarach powstaje po niemal 35 latach od realizacji ostatniego tak głębokiego otworu, tj. odwiertu Kuźmina 1 o głębokości 7541 m. Był on otworem poszukiwawczym, powstałym w celu zbadania możliwości występowania węglowodorów. Z kolei odwiert w Szaflarach ma pomóc w ustaleniu zasobów wód termalnych.

REKLAMA

Resort klimatu od początku podkreślał, że prace badawcze przy odwiercie w Szaflarach będą interesujące szczególnie w kontekście budowy geologicznej terenu na głębokości poniżej 5 tys. m. Właśnie po przekroczeniu tego poziomu już w kwietniu br. pojawiły się problemy. Na początku postępy w wierceniu odwiertu w Szaflarach wynosiły 40-50 m na dobę. Na głębokości 5900 m natrafiono na bardzo twarde skały, dodatkowo zaczęły się obsypywać ścianki odwiertu. Aby je ustabilizować wykonano tzw. korek cementowy, który później przewiercono. Prace wstrzymano po pobraniu próbek skał. Więcej na ten temat w artykule: Geotermia w Szaflarach pod znakiem zapytania. Odwiert wstrzymano.

Środki na wykonanie odwiertu geotermalnego w gminie Szaflary pochodzą z realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu „Geologia i górnictwo”, część 1) „Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych”. NFOŚiGW zobowiązał się do całkowitego pokrycia kosztu inwestycji o wartości 132 mln zł.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.