Drugi klaster energii w rejestrze URE

Drugi klaster energii w rejestrze URE
fot. Gramwzielone.pl (C)

Prowadzony przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) Rejestr Klastrów Energii wzbogacił się o kolejny wpis. To drugi w tym roku zarejestrowany klaster.

Od 1 stycznia br. Prezes URE prowadzi Rejestr Klastrów Energii. Taki obowiązek nałożyła na niego znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jednocześnie wprowadziła ona nową definicję klastra energii.

Wpis do rejestru jest dobrowolny, ale jego dokonanie umożliwia klastrom skorzystanie z systemu wsparcia. Przewiduje on np. zwolnienie z opłaty OZE i opłaty kogeneracyjnej (o szczegółach zmian opowiadał w rozmowie z Gramwzielone.pl Albert Gryszczuk, prezes Krajowej Izby Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii: Zmiany w prawie dla klastrów energii]).

REKLAMA

Gliwicki klaster energii

Ostatnio (30 lipca) do Rejestru Klastrów Energii wpisany został Klaster Energii w Gliwicach. Utworzyło go 10 członków, którzy wnieśli do niego 26 instalacji OZE:

  • Smart EPC Sp. z o.o.
  • Gliwice – miasto na prawach powiatu
  • Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Podstrefa Gliwice
  • Śląskie Centrum Logistyki SA
  • Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej-Gliwice Sp. z o.o.
  • Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o.
  • Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
  • Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o.
  • Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o.
  • ZPBE Energopomiar Sp. z o.o.

Jest to drugi podmiot w rejestrze. Pierwszy został wpisany 7 marca 2024 r. i był to Ciechanowski Klaster Energii. Tworzą go Gmina Miejska Ciechanów oraz Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o., a operatorem sieci jest Energa-Operator.

REKLAMA

Jak dokonać wpisu do rejestru?

O wpis do Rejestru Klastrów Energii może się ubiegać klaster działający na obszarze powiatu lub maksymalnie pięciu sąsiadujących ze sobą gmin. Musi w nim uczestniczyć co najmniej jeden reprezentant samorządu terytorialnego.

W maju tego roku Prezes URE przygotował nowy wzór wniosku dla podmiotów, które chcą uzyskać wpis do rejestru. Obecny kształt wniosku jest – jak zapewnia URE – wynikiem kilku miesięcy doświadczeń funkcjonowania rejestru i licznych błędów w dokumentach składanych przez podmioty zainteresowane wpisem. Teraz procedura ma być łatwiejsza.

Prezes URE przypomina jednocześnie, że klastry wpisane do Rejestru Klastrów Energii będą musiały składać sprawozdania z działalności. Mają on one obejmować okres roczny. Po raz pierwszy sprawozdanie trzeba będzie złożyć w 2025 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.