Tauron włączył się w budowę społeczności energetycznej
Władze jednego z dolnośląskich powiatów we współpracy z lokalną strefą ekonomiczną przygotowują się do uruchomienia społeczności energetycznej. W projekt włączył się Tauron.
Z inicjatywy Powiatu Kamiennogórskiego oraz Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości (SSEMP) odbyło się pierwsze spotkanie w celu wypracowania koncepcji rozwoju społeczności energetycznej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele spółki Tauron Ciepło.
Starostwo Kamiennej Góry planuje w ciągu 4 miesięcy przedstawić koncepcję działania społeczności energetycznej z uwzględnieniem aspektów technicznych, ekonomicznych oraz formalno-prawnych. W najbliższych miesiącach planowane są kolejne spotkania podmiotów zainteresowanych utworzeniem lokalnej społeczności energetycznej w Kamiennej Górze.
Tauron przypomina, że zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo energetyczne przez społeczność energetyczną rozumiemy podmiot posiadający zdolność prawną, który działa na zasadzie dobrowolnego i otwartego uczestnictwa. Społeczności energetyczne to różne formy organizacji, które wspierają rozwój energetyki rozproszonej i angażują mieszkańców danych terenów.
Wsparcie ministerstwa
Projekt rozwoju społeczności energetycznych jest realizowany w ramach Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Ma on pomóc w rozwoju OZE w Polsce poprzez promocję lokalnych inicjatyw. Wspierane będą klastry energii, spółdzielnie energetyczne i działania prosumentów, którzy mają potencjał do odegrania znaczącej roli w polskiej transformacji energetycznej.
Po zaakceptowaniu przez MKiŚ koncepcji funkcjonowania społeczności energetycznej możliwe będzie uzyskanie wsparcia inwestycyjnego na realizację konkretnych projektów. Ma ono objąć między innymi opracowanie modelu prawno-organizacyjnego i biznesowego.
Tauron z ofertą ciepłowni zasilanej w 100 proc. OZE
Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej oraz Cieszynie. Obejmuje ona również obszar ciepłowni lokalnych, w skład których wchodzą główne ciepłownie w Olkuszu, Zawierciu i Kamiennej Górze.
Łączna moc cieplna w elektrociepłowniach w spółce Tauron Ciepło – pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych – wynosi 1243 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie Taurona Ciepła wynosi 1,1 tys. km. Poprzez ponad 5 tys. węzłów cieplnych spółka dostarcza ciepło do 280 tys. gospodarstw domowych, czyli ponad 840 tys. mieszkańców. Tauron Ciepło obsługuje łącznie około 4 tys. klientów i ogrzewa ponad 10 tys. budynków.
Ostatnio Tauron Ciepło złożył ofertę władzom Jaworzna. Spółka ogłosiła chęć przejęcia wszystkich udziałów w firmie SCE Jaworzno, deklarując pełną odpowiedzialność za kontynuację nieprzerwanych dostaw ciepła dla tego miasta. Jednocześnie Tauron zasygnalizował gotowość do wybudowania nowego źródła ciepła opartego w 100 proc. na energii odnawialnej.
Rozwój energetyki rozproszonej, efektywna energetyka w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła i energii w przystępnych cenach to również nasze cele na najbliższe lata. Liczymy na zaangażowanie lokalnych społeczności w działania zmierzające do obniżenia kosztów wytwarzania i dostawy energii oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – mówi Ireneusz Perkowski, wiceprezes zarządu spółki Tauron Ciepło.
Prekursor społeczności energetycznych
Wiceprezes zarządu spółki Tauron Ciepło Ireneusz Perkowski to jeden z twórców pierwszej w naszym kraju spółdzielni energetycznej. O doświadczeniach związanych z jej utworzeniem opowiedział w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl: Doświadczenia twórców pierwszej spółdzielni energetycznej w Polsce.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.