Bosch przejmie aktywa od znanych firm. Transakcja na kwotę 8 mld dolarów
Bosch przejmie biznes grzewczy, klimatyzacyjny i wentylacyjny dla budynków mieszkalnych i mniejszych obiektów komercyjnych od Johnson Controls i Hitachi.
Spółka przejmie globalną jednostkę biznesową HVAC oferującą rozwiązania dla budynków mieszkalnych i mniejszych obiektów komercyjnych od Johnson Controls oraz 100 proc. udziałów w joint venture Johnson Controls-Hitachi Air Conditioning (JCH), w tym 40-proc. udział Hitachi.
Zakup aktywów amerykańskiej firmy produkującej systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne za 8 mld dolarów (7,4 mld euro) to największa umowa w historii spółki Bosch. Transakcja została zatwierdzona przez akcjonariuszy i radę nadzorczą Bosch, a strony podpisały już wiążące umowy. Przejęcie ma zostać sfinalizowane w ciągu około 12 miesięcy.
To największa transakcja w historii Bosch i ważny kamień milowy w realizacji naszej strategii korporacyjnej do 2030 r. Dynamicznie rozwijamy swoją działalność i dzięki temu przejęciu staniemy się globalnym liderem na obiecującym rynku HVAC. Robiąc ten krok, wzmocnimy także naszą obecność w USA i Azji – powiedział dr Stefan Hartung, prezes zarządu Robert Bosch GmbH.
Przejęcie 16 fabryk
Firmy, które przejmie Bosch, na całym świecie zatrudniają niemal 12 tys. osób i w 2023 r. osiągnęły przychody na poziomie około 4 mld euro. Bosch stanie się właścicielem 16 fabryk i 12 centrów inżynieryjnych w ponad 30 krajach. Portfolio obejmie rozwiązania HVAC dla budynków mieszkalnych i mniejszych obiektów komercyjnych, m.in. marki York i Coleman w USA oraz Hitachi w Azji. Bosch uzyska długoterminową licencję na ich użytkowanie.
– Przejęte firmy staną się częścią podstawowej działalności naszego koncernu – a to przyniesie korzyści naszym klientom, partnerom i pracownikom – powiedział Christian Fischer, wiceprezes zarządu Robert Bosch GmbH odpowiedzialny za strategiczne inicjatywy wzrostu.
Christian Fischer szacuje, że dzięki temu przejęciu Bosch przyspieszy swój wzrost i niemal podwoi przychody ze sprzedaży na rynku HVAC, osiągając roczny wynik około 9 mld euro. Firma szacuje, że dzięki postępowi technologicznemu, działaniom na rzecz ochrony klimatu i nowym regulacjom globalny rynek HVAC do 2030 r. wzrośnie o 40 proc.
Szerokie portfolio uznanych marek
Bosch zamierza zintegrować przejęte firmy ze swoją jednostką biznesową Home Comfort Group, która zatrudnia obecnie 14,6 tys. pracowników, a jej sprzedaż w 2023 r. osiągnęła poziom około 5 mld euro. Home Comfort zajmuje czołową pozycję w głównych segmentach rynku grzewczego: pomp ciepła i rozwiązań hybrydowych łączących pompę ciepła z kotłem na paliwa kopalne. Po transakcji w Bosch Home Comfort Group zatrudnionych będzie ponad 26 tys. pracowników, a w portfolio znajdzie się jeszcze szersza gama produktów z zakresu ogrzewania i chłodzenia.
Jan Brockmann, prezes grupy Bosch Home Comfort, spodziewa się, że w USA Bosch zanotuje do końca dekady wzrost o ponad 50 proc., a w Europie – o blisko 30 proc.
Made in Poland
Przypomnijmy, że także w Polsce Bosch planuje wybudować fabrykę pomp ciepła. Zakład powstanie w Dobromierzu koło Świdnicy, w województwie dolnośląskim, i będzie wytwarzał zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, głównie na rynek europejski. Produkcja ma wystartować na przełomie 2025 i 2026 r., a do 2027 r. zakład ma zatrudniać około 500 pracowników. W uruchomienie produkcji pomp ciepła na Dolnym Śląsku Bosch zainwestuje 1,2 mld zł. Szerzej o tym pisaliśmy w artykule: W Polsce powstanie kolejna duża fabryka pomp ciepła.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.