Zielona energia dla zrównoważonego rozwoju

Zielona energia dla zrównoważonego rozwoju
BOŚ Bank

Zielona transformacja budzi zainteresowanie, ale i obawy przedsiębiorców. Jej koszty nie są małe i często potrafią przysłaniać przyszłe oszczędności. Na szczęście polskie firmy mogą liczyć na szerokie wsparcie sektora finansowego.

Do 2030 roku koszty zielonej transformacji w polskim sektorze energetycznym mogą wynieść nawet 600 mld złotych. Według założeń Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040) udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie 29,8 proc.

Cele PEP2040 są ambitne. Oprócz wspomnianej rewolucji w udziale OZE w zużyciu energii, są to m.in. redukcja wydobycia węgla na poziomie 55-60 proc. do 2030 roku (około 30 mln ton) oraz wzrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice do 29 GW.

Niemałym wyzwaniem finansowym jest Europejski Zielony Ład. Jego realizacja wymaga zwiększenia zaangażowania m.in. banków, ubezpieczycieli oraz funduszy inwestycyjnych na odcinku finansowania wydatków związanych z klimatem. Komisja Europejska szacuje ogólne potrzeby inwestycyjne na 520 mld euro rocznie do 2030 roku z czego 75 proc. kwoty (czyli 390 mld euro rocznie) ma być powiązana z polityką energetyczną i łagodzeniem zmian klimatu.

Koszty energii są jednym z największych obciążeń dla MŚP. Zgodnie z badaniem Beyond Fossil Fuels 71 proc. polskich MŚP uzasadnia podwyżki cen oferowanych produktów i usług koniecznością pokrycia tych kosztów. Rosnące ceny energii konwencjonalnej skłaniają MŚP do rozważenia inwestycji w OZE.

Ponad połowa przedsiębiorców rozważa instalację paneli słonecznych w ciągu roku lub oszczędzanie energii za pomocą innych inteligentnych rozwiązań. Natomiast prawie 80 proc. byłoby skłonnych do inwestycji w OZE w przypadku wprowadzenia zachęt lub uproszczenia procedur administracyjnych.

Wykorzystanie nowych technologii i energooszczędnych rozwiązań przełoży się w dłuższym okresie na redukcję zużycia energii, a w konsekwencji na jej niższe koszty. Kluczowym jest zwiększenie efektywności energetycznej, zmniejszenie zapotrzebowania i obniżenie kosztów energii. Co ważne dla MŚP – technologie OZE umożliwiają nowe formy rozliczeń za energię, często ograniczając jej koszty jedynie do kosztów obsługi (np. linie bezpośrednie).

BOŚ rozwija ekologiczny portfel

Z pomocą przedsiębiorcom przychodzi Bank Ochrony Środowiska, który tworzy proekologiczne produkty finansowe i konsekwentnie rozwija ekologiczny portfel. Klientom oferuje kompleksowe finansowanie zarówno inwestycyjne, jak i przeznaczone na potrzeby bieżące firm, które można przeznaczyć na finansowanie przedsięwzięć zwiększających wartość majątku trwałego firmy, również tych, mających na celu realizację potrzeb, związanych z ochroną środowiska, np. kredyt OZE przeznaczony jest na finansowanie budowy elektrowni fotowoltaicznych o mocy do 1 MW (włącznie).

Z kolei kredyt ekologiczny z FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki) w połączeniu z refundacją części kosztów grantem ELENA, może być przeznaczony na finansowanie inwestycji mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw poprzez termomodernizację posiadanych budynków produkcyjnych lub usługowych oraz modernizację infrastruktury, w tym zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego.

BOŚ chce na bieżąco przygotowywać klientów do nadchodzących wyzwań związanych z wymogami ESG. Opublikował właśnie „Zasady zrównoważonego finansowania. Przewodnik dla MŚP”. Jest to m.in. zbiór ważnych, przydatnych i aktualnych informacji na temat zmian legislacyjnych, czy trendów rynkowych z zakresu ochrony środowiska. MŚP to większa część klientów banku – wspomniana publikacja ma im pomóc w poruszaniu się w meandrach zrównoważonego finansowania związanego z transformacją energetyczną.

 

Bank Ochrony Środowiska – materiał sponsorowany