Polsko-niemiecki projekt ciepłowniczy coraz bliżej realizacji
Zgorzelec i Görlitz planują realizację wspólnego projektu UNITED HEAT. Ostatnio przyznano mu wsparcie w ramach instrumentu finansowego „Łącząc Europę” – Connecting Europe Facility (CEF).
Transgraniczny projekt UNITED HEAT zakłada ścisłą współpracę polsko-niemiecką w celu dekarbonizacji dostaw ciepła w Zgorzelcu i Görlitz. Docelowo ma ona doprowadzić do osiągnięcia neutralności klimatycznej sieci ciepłowniczych po obu stronach Nysy.
W lutym br. do Komisji Europejskiej trafił wniosek o dofinansowanie tego przedsięwzięcia z unijnego programu CEF Cross Border Renewable Energy. Dokumenty zostały złożone przez spółki SEC Zgorzelec z grupy SEC (część koncernu energetycznego E.ON) oraz Stadtwerke Görlitz.
Ponad 19 mln euro na dekarbonizację ciepłownictwa
W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) wybrała UNITED HEAT jako jeden z projektów transgranicznych, które uzyskają wsparcie finansowe. Jak wskazano na stronach Komisji Europejskiej, w tym wypadku dofinansowanie CEF obejmie dwa różne działania:
- 4,8 mln euro – przygotowanie i badania techniczne, w tym projektowanie i uzyskiwanie pozwoleń na budowę poszczególnych elektrowni OZE, nowych tras sieciowych (w tym gazociągów transgranicznych) oraz magazynów energii cieplnej, a także opracowanie ostatecznych umów dotyczących przesyłu i dostawy ciepła pomiędzy zaangażowanymi firmami;
- 14,5 mln euro – prace budowlane i uruchomienie ciepłowni na biomasę w Zgorzelcu oraz sieci ciepłowniczej łączącej obszar ciepłowniczy Königshufen z oczyszczalnią ścieków w Görlitz, a także integrację i rozbudowę magazynów gazu ściekowego.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z zatwierdzenia tych funduszy przez Komisję Europejską. Jest to wyraźny znak, że UE docenia znaczenie i ponadregionalną atrakcyjność naszego projektu, otwierając tym samym drogę do dalszych kroków w ścisłej współpracy transgranicznej pomiędzy Görlitz i Zgorzelcem – skomentował Octavian Ursu, burmistrz Görlitz.
– Kiedy cztery lata temu przedstawiliśmy deklarację intencji w sprawie transgranicznej, neutralnej dla klimatu dostawy ciepła, wiele osób było sceptycznych, ale wola i zaangażowanie wszystkich pracujących przy projekcie opłaciły się i widzimy, że jest to możliwe! – dodał Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca.
Polsko-niemiecka grupa robocza
Na potrzeby projektu powstała polsko-niemiecka grupa robocza, do której należą eksperci z SEC Zgorzelec i Stadtwerke Görlitz. Przy przedsięwzięciu UNITED HEAT intensywnie pracuje ponad 30 specjalistów z Polski i Niemiec.
– Takiego projektu nie realizuje się codziennie, dlatego cieszymy się, że możemy polegać na doświadczeniu Grupy E.ON i Veolia. Jesteśmy aktywnie wspierani przez naszych kolegów – podkreślił Matthias Block, prezes zarządu Stadtwerke Görlitz.
UNITED HEAT to pierwszy projekt dotyczący neutralnych klimatycznie sieci ciepłowniczych zakwalifikowany do finansowania w ramach programu „Łącząc Europę” (CEF). Ten instrument finansowy UE ma na celu wspieranie wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i konkurencyjności poprzez inwestycje infrastrukturalne na poziomie europejskim.
Środki na farmy wiatrowe i wodór
Obok polsko-niemieckiego projektu transgranicznego do dofinansowania CEF wybrano także kilka innych projektów. Jednym z nich jest estońska inicjatywa SLOWP. Ma ona na celu budowę do 2030 r. morskiej farmy wiatrowej w Estonii. Wsparcie w tym wypadku wyniesie 10 mln euro. Przeznaczone zostanie na przeprowadzenie badań technicznych, takich jak ocena oddziaływania na środowisko, badania geotechniczne i geofizyczne oraz prace przygotowawcze do uzyskania pozwoleń.
Kolejny dofinansowany projekt to ULP-RES: Utilitas Lode-Penuja RES Wind Park (ULP-RES). Jego celem jest utworzenie transgranicznej lądowej farmy wiatrowej o łącznej mocy do 200 MW na obszarach przygranicznych Estonii i Łotwy. Deweloperzy uzyskają z CEF 26,6 mln euro na przeprowadzenie prac budowlanych w pierwszej fazie rozwoju inwestycji.
Z kolei projekt CICERONE-Ammonia, także wybrany do dofinansowania, otrzyma 11,6 mln euro na przeprowadzenie wstępnych działań niezbędnych do opracowania terminalu importowego amoniaku oraz instalacji do krakingu amoniaku w porcie w Rotterdamie. Będzie ona przekształcać (krakować) większość odnawialnego amoniaku produkowanego przez hiszpańskie OZE z powrotem w wodór. CICERONE-Ammonia jest bowiem częścią szerszego przedsięwzięcia CICERONE, którego ogólny cel to stworzenie zintegrowanego transgranicznego łańcucha wartości wodoru odnawialnego w Europie przy jednoczesnej integracji odnawialnych źródeł energii z Hiszpanii.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.