REKLAMA
 
REKLAMA

Polskie Sieci Elektroenergetyczne testowały odbudowę systemu po blackoucie

Polskie Sieci Elektroenergetyczne testowały odbudowę systemu po blackoucie
fot. WiR_Pixs/Pixabay

Operatorzy sieci z Polski i Słowacji testowali odbudowę systemów elektroenergetycznych po takiej awarii jak blackout. Przyjęli strategię zakładającą wsparcie sąsiedniego operatora systemu przesyłowego.

Testy prowadzone przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) oraz Slovenská Elektrizačná Prenosová Sústava (SEPS) odbyły się dwukrotnie – 14 i 24 czerwca br. Teraz PSE poinformowało o ich wynikach.

Próby systemowe dotyczyły odbudowy systemów elektroenergetycznych po awarii typu blackout. PSE informuje, że przyjęto strategię Top-Down, która przewiduje wsparcie w takiej sytuacji sąsiedniego operatora systemu przesyłowego.

REKLAMA

Odbudowa systemu – procedury

Przeprowadzone testy miały zweryfikować możliwości sprawnej i szybkiej realizacji procedur odbudowy zasilania systemu elektroenergetycznego po blackoucie. Ponadto pozwoliły one dyspozytorom Krajowej Dyspozycji Mocy oraz Obszarowych Dyspozycji Mocy przećwiczyć procedury związane z odbudową systemu.

Jak podaje PSE, próby odbyły się w ramach dwóch scenariuszy. 14 czerwca 2024 r. funkcję operatora wspierającego pełniły PSE, które zasilały wydzielony obszar systemu słowackiego. Umożliwiło to dostarczenie energii elektrycznej do 14 tys. odbiorców przyłączonych do sieci dystrybucyjnej i umożliwiło uruchomienie potrzeb własnych elektrociepłowni Koszyce.

REKLAMA

Z kolei 24 czerwca 2024 r. operatorem wspierającym był słowacki SEPS. Zapewnił on zasilanie jednej z polskich elektrowni systemowych, co pozwoliło na jej uruchomienie oraz zsynchronizowanie z całym systemem Europy kontynentalnej.

Aktualizacja umów

PSE informuje, że oba testy odbudowy systemów elektroenergetycznych po blackoucie zrealizowano z sukcesem. Wszystkie działania zostały przeprowadzone zgodnie z przygotowanymi wcześniej procedurami. Wnioski opracowane na podstawie zarejestrowanych pomiarów mają być uwzględnione w aktualizacji umów dwustronnych i zawartych w nich procedur wsparcia na wypadek wystąpienia stanu zagrożenia lub zaniku zasilania.

PSE wyjaśnia, że współpraca z innymi operatorami w celu zapewnienia niezawodności połączonych systemów jest jednym z obowiązków operatorów sieci przesyłowych. Wynika to z przepisów prawa krajowego i europejskiego. Aby zapewnić gotowość do odbudowy systemu po wystąpieniu awarii, PSE ma podpisane m.in. dwustronne umowy z operatorami systemów przesyłowego krajów sąsiednich, zawierające szczegółowe plany i warunki wzajemnej pomocy.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

W teorii wygląda pięknie, ale w praktyce wystarczy że wichura lub jakiś bezzałogowiec położy jeden słup w newralgicznym miejscu sieci i nie będzie możliwości w krótkim czasie przywrócić zasilania. Wiele linii już w tej chwili pracuje na blisko maksimum swoich możliwości, więc przekierowanie obciążenia na inne linie może okazać się niewykonalne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA