REKLAMA
 
REKLAMA

Rusza pierwszy w Polsce zakład recyklingu betonu na dużą skalę

Rusza pierwszy w Polsce zakład recyklingu betonu na dużą skalę
Heidelberg Materials Polska

Na Śląsku powstał pierwszy w Polsce zakład, który podejmie się recyklingu odpadów betonowych na skalę przemysłową. Działalność zakładu przyczyni się do redukcji emisji CO2.

Jak poinformowała spółka Heidelberg Materials Polska, dawniej Grupa Górażdże, nowy zakład recyklingu betonu w Dąbrowie Górniczej jest już w fazie zaawansowanego rozruchu. Będzie miał wydajność do 100 ton odpadów betonowych na godzinę.

Zakład ma zapewnić możliwości separacji niezbędne do pełnego recyklingu odpadów betonowych i zastąpienia nimi pierwotnych materiałów na etapie produkcji cementów. W procesie ReConcrete odpady betonowe są rozdzielane i wyodrębnia się z nich pierwotne składniki. Pozwala to uzyskać piasek, żwir oraz stwardniały zaczyn cementowy z recyklingu.

REKLAMA

Proces recyklingu betonu (ReConcrete) realizowany przez Heidelberg Materials łączy w sobie elementy gospodarki obiegu zamkniętego oraz dekarbonizacji, dzięki odzyskiwaniu zaczynu cementowego (RCP). Proces pozwala zmniejszyć zawartość klinkieru w produkcji cementu, prowadząc do dalszej redukcji emisji CO2, m.in. poprzez zastosowanie materiału z recyklingu i zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych.

Dla całej naszej Grupy to kolejny etap realizacji strategii związanej z dekarbonizacją i niskoemisyjnością. Zgodnie z jej założeniami do 2030 r. 50 proc. produktów betonowych Heidelberg Materials będzie zawierało produkty z recyklingu. To także kolejny kluczowy projekt realizowany właśnie w Polsce, przy udziale polskiej myśli technologicznej i z wykorzystaniem olbrzymiego doświadczenia polskich inżynierów – podkreśla Andrzej Reclik, prezes zarządu Heidelberg Materials Polska.

Inwestycja w Dąbrowie Górniczej jest nie tylko pierwszym tego typu obiektem w Polsce, ale również w całym regionie.

REKLAMA

Patent na recycling betonu

Heidelberg Materials dysponuje opatentowanym przez firmę procesem ReConcrete, który rozdziela odpady betonowe i wyodrębnia z nich pierwotne składniki. Pozwala to uzyskać nie tylko piasek i żwir, ale także stwardniały zaczyn cementowy z recyklingu. Może on być ponownie wykorzystany jako niskoemisyjny surowiec w produkcji klinkieru i cementu, zastępując naturalny wapień jako surowiec.

Dodatkowo w innym projekcie w zakładzie spółki w Górażdżach powstaje instalacja pilotażowa, w której stwardniały zaczyn cementowy z Dąbrowy Górniczej ma być nasycany dwutlenkiem węgla z gazów spalinowych z pieca, co pozwoli w znacznym stopniu zredukować emisję tego gazu do atmosfery.

Karbonatyzowany RCP (cRCP) działa bowiem jak pochłaniacz dwutlenku węgla i może zastąpić klinkier w nowych, niskoemisyjnych rodzajach cementu. Jak podaje Heidelberg Materials, w instalacji można zmineralizować około 150 kg dwutlenku węgla na tonę RCP.

Na tę inwestycję spółka otrzymała dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horyzont Europa. Planowane zakończenie budowy tej pilotażowej instalacji to koniec 2024 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A metal nie oddzielają, bo jakoś nie piszą 🙂

Tuska pstrokacizna do wybierania metalu

Nowak by się załamał co by zrobił z kruszywem ceglanym

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA