REKLAMA
 
REKLAMA

Nowa inwestycja Orlenu pomoże w optymalizacji sieci elektroenergetycznych

Nowa inwestycja Orlenu pomoże w optymalizacji sieci elektroenergetycznych
Fot. Energa

Fundusz venture capital z Grupy Orlen zainwestował w norweską spółkę Heimdall Power, producenta rozwiązań do optymalizacji sieci elektroenergetycznych. To jedenasta inwestycja funduszu.

Fundusz korporacyjny Orlen VC powstał, aby uzyskiwać dostęp do nowych rozwiązań i technologii oraz wdrażać je zarówno w swojej podstawowej działalności, jak i biznesach pokrewnych, z zachowaniem pozytywnych zwrotów finansowych. Orlen VC wspiera spółki technologiczne na początkowym etapie rozwoju oraz we wczesnej fazie ekspansji. W kręgu jego zainteresowań są firmy pracujące nad nowoczesnymi produktami lub usługami wpisującymi się w strategię Orlen2030. Fundusz przeznaczy na ich wsparcie ponad pół miliarda zł.

W ciągu dwóch lat działalności fundusz dołączył, jak podaje, do grona największych i najbardziej aktywnych funduszy venture capital w Europie Środkowej. W swoim portfelu ma także dwa zagraniczne fundusze venture capital. Zgodnie z przyjętymi założeniami Orlen VC planuje około pięciu inwestycji rocznie. Chce wspierać najbardziej perspektywiczne spółki, posiadające innowacyjne i gotowe do komercjalizacji technologie, które będą zgodne z celami strategii Orlen2030.

REKLAMA

Monitorowanie parametrów pracy linii energetycznych

Teraz fundusz Orlen VC zainwestował w norweską spółkę Heimdall Power, jednego ze światowych liderów optymalizacji sieci elektroenergetycznych. Założona w 2016 r. firma dostarcza oprogramowanie i czujniki do monitorowania napowietrznych linii elektroenergetycznych. Technologia ta umożliwia operatorom zwiększanie mocy w sieciach średniego i wysokiego napięcia, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo pracy sieci. Pozwala zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną przy jednoczesnym ograniczeniu konieczności przeprowadzenia kosztownych modernizacji infrastruktury.

REKLAMA

Bezpośrednie monitorowanie parametrów pracy linii energetycznych umożliwia ocenę aktualnego obciążenia linii oraz wykrywanie takich  zdarzeń, jak awarie, oblodzenia, pożary, wysoki poziom wibracji. Dane z sensorów służą także do modelowania stanu sieci oraz planowania rozwoju infrastruktury przesyłowej. Rozwijana przez partnera Orlen VC technologia pozwala zwiększyć przepustowość sieci elektroenergetycznych aż o 40 proc.. To przekłada się na wzrost bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców.

Elastyczne i efektywne zarządzanie sieciami elektroenergetycznymi jest jednym z kluczowych wyzwań związanych z transformacją energetyczną. W obliczu nieuniknionej, fundamentalnej zmiany w kierunku rozproszonych źródeł wytwarzania, rola infrastruktury sieciowej będzie stale rosła. Już dzisiaj, jako Grupa zarządzająca ponad 200 tys. km sieci, aktywnie poszukujemy najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które pozwolą nam budować trwałe przewagi konkurencyjne. Inwestycja w norweską spółkę Heimdall Power, jednego ze światowych liderów innowacji w elektroenergetyce, to szansa na zwiększenie wykorzystania naszego systemu – mówi Ireneusz Fąfara, prezes zarządu Orlenu.

Heimdall Power od kilku lat konsekwentnie buduje swoją pozycję w Europie. We wrześniu 2023 r. spółka podpisała pierwszą na świecie umowę na wdrożenie systemu do pełnego monitoringu całej sieci z największym operatorem w Norwegii – Elvia. Od 2023 r. firma rozpoczęła również ekspansję w USA. Klientami Heimdall Power jest ponad 40 spółek dystrybucyjnych w Europie, USA i Azji.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

NIE: dla zlodziei 22-07-2024 19:39

W Polsce również są takie technologie. To jakiś brak szacunku. To tak nowy Zarząd wyprowadza teraz pieniądze? W najdroższym kraju w Europie? Przecież ma spółkę dystrybucyjną i w Polsce są firmy/startuoy które nawet lepiej rozwijają te technologie Gratulacje nowemy CEO – dałeś temu twarz.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA