Unijny miks elektroenergetyczny: po raz pierwszy ponad 50 proc. energii z OZE
Według danych Eurostatu w ubiegłym roku odnawialne źródła energii zdecydowanie dominowały w unijnym koszyku elektroenergetycznym. Ich udział wówczas nie osiągnął jeszcze 50 proc., co jednak miało nastąpić już w pierwszej połowie 2024 r., zgodnie z informacjami federacji Eurelectric.
Wstępne dane Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostatu) pokazują, że w 2023 r. odnawialne źródła energii odpowiadały za 44,7 proc. produkcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Wygenerowały 1,21 tys. TWh energii, co oznacza wzrost o 12,4 proc. w porównaniu z rokiem 2022.
Jednocześnie Eurostat odnotował w 2023 r. historyczny spadek udziału paliw kopalnych w unijnym miksie elektroenergetycznym – o 19,7 proc. w stosunku do roku wcześniejszego. Źródła te odpowiadały za produkcję 0,88 tys. TWh energii (32,5 proc. całkowitego wolumenu).
Elektrownie jądrowe z kolei wytworzyły w zeszłym roku 0,62 tys. TWh energii elektrycznej. Stanowiło to 22,8 proc. całkowitej produkcji energii w UE (+1,2 proc. w stosunku do 2022).
Według danych Eurostatu podaż energii z OZE w 2023 r. wzrosła o 4,4 proc. w porównaniu z rokiem 2022, osiągając poziom około 10,9 mln TJ.
Jeszcze więcej energii z OZE w 2024
Federacja europejskiego przemysłu elektroenergetycznego Eurelectric, zrzeszająca ponad 4,5 tys. firm z sektora energetycznego, dostawców usług komunalnych i stowarzyszeń branżowych, przedstawiła zestawienia dotyczące produkcji energii elektrycznej w pierwszej połowie 2024 r. Według jej informacji w okresie tym po raz pierwszy udział energii elektrycznej w miksie przekroczył 50 proc. (w Niemczech było to 65 proc.).
OZE w połączeniu z energią jądrową dają łączny udział źródeł bezemisyjnych i niskoemisyjnych na poziomie 74 proc., podczas gdy w analogicznym okresie 2023 r. było to 68 proc.
Źródłami OZE o największym udziale w produkcji energią są lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne.
Jednocześnie przedstawiciel Eurelectric zwrócił uwagę na spadające zapotrzebowanie na energię elektryczną. W pierwszej połowie 2023 r. było ono niższe o 5,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2022 r., a w pierwszej połowie 2024 r. – o 4,8 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2022 r.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Jaka energia jest najtańsza ?
Odp. Ta, której nie zużyliśmy.
Polska powinna jak najszybciej odchodzić od węgla i zamykać kopalnie. Musimy przeciwdziałać ociepleniu klimatu świata, bo inaczej wszyscy będziemy cierpieć z powodu suszy, pożarów, tornad, huraganów i innych zmian klimatycznych.
To teraz jeszcze zróbcie zestawienie średnich cen za energię oraz tego, o ile spadł eksport europejskiego przemyslu w tym czasie….