REKLAMA
 
REKLAMA

Amazon przeszedł na OZE szybciej, niż planował

Amazon przeszedł na OZE szybciej, niż planował
Amazon

Właściciel największego na świecie sklepu internetowego pochwalił się osiągnięciem celu 100-procentowego zasilania działalności energią ze źródeł odnawialnych. Dużo wcześniej, niż zakładał. 

Centra danych, budynki korporacyjne, sklepy spożywcze i centra logistyczne Amazona na całym świecie już w 2023 r. były w pełni zasilane z OZE. To siedem lat wcześniej, niż zakładały plany koncernu, które wyznaczały taki cel na rok 2030.

Amazon w 2019 r. w ramach Deklaracji Klimatycznej zadeklarował osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2040 r. W tym celu rozpoczął budowę własnych źródeł OZE oraz kontraktowanie energii w ramach korporacyjnych umów PPA (corporate Power Purchase Agreement).

REKLAMA

Przez cztery lata z rzędu koncern był największym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej na świecie. Globalnie zainwestował miliardy dolarów w ponad 500 projektów solarnych i wiatrowych. Jak wylicza, łącznie mogą one wygenerować energię w ilości wystarczającej do zasilenia 21,9 mln domów w Unii Europejskiej.

Mimo osiągnięcia tak ważnego dla nas celu Amazon nadal będzie intensywnie inwestować w projekty związane z energią słoneczną i wiatrową, badając jednocześnie inne bezemisyjne źródła, jak energia jądrowa, magazynowanie energii w akumulatorach i nowe technologie, które mogą pomóc w zasilaniu działalności przez nadchodzące dziesięciolecia – mówi Kara Hurst, wiceprezeska ds. ogólnoświatowego zrównoważonego rozwoju Amazona.

Amazon w Polsce – umowy PPA

W Polsce zaangażowanie Amazona w odnawialne źródła energii obejmuje zakup energii w ramach cPPA z jednej farmy fotowoltaicznej i dwóch farm wiatrowych.

W tym roku koncern ogłosił podpisanie z Vortex Energy Polska umowy na zakup energii z farm wiatrowych w Jastrowiu i Okonku (powiat złotowski, województwo wielkopolskie). Kontrakt ten przewiduje dostawy z elektrowni o łącznej mocy 53 MW. Zawarta umowa była pierwszą inicjatywa Amazona w obszarze energetyki wiatrowej nad Wisłą. Łącznie farmy w Jastrowiu i Okonku mają generować około 113 GWh energii rocznie.

REKLAMA

Amazon inwestuje i rozwija się w Polsce od ponad 10 lat. Budujemy cyfrową gospodarkę przyszłości, która jest solidna i zrównoważona. Odnawialne źródła energii są jednym z najszybszych i najbardziej opłacalnych sposobów na przyspieszenie transformacji energetycznej w naszym kraju. Jednocześnie – jako największy na świecie nabywca energii odnawialnej – jesteśmy dumni, że umożliwiając budowę tych dwóch farm wiatrowych, jesteśmy bliżej osiągnięcia naszych celów, a także wspierania ambitnych planów polskiego rządu w zakresie ekologizacji sieci – komentuje Sławomir Płonka, dyrektor regionalny ds. operacji Amazona w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z kolei we wrześniu 2022 r. Amazon podpisał jedną z największych wówczas w Polsce umów PPA na zakup energii z farmy PV w Miłkowicach. Ta ogromna farma fotowoltaiczna na Dolnym Śląsku, o mocy 113 MWp, uruchomiona została we wrześniu 2023 r. To jedna z największych nad Wisłą farm PV – ma wytwarzać ponad 120 GWh energii elektrycznej rocznie. Inwestycja należy do hiszpańskiej spółki Qualitas Energy (Q-Energy).

Panele na dachu centrum logistycznego

Działalność Amazona w obszarze odnawialnych źródeł energii obejmuje także instalacje na własnych obiektach koncernu. W 2021 r. uruchomił on zrobotyzowane centrum logistyczne w Świebodzinie, wyposażone w instalację fotowoltaiczną. Na dachu obiektu znalazło się 3,9 tys. paneli PV o powierzchni ponad 8,6 tys. m2. Łączna ich moc wynosi 1,75 MW. Produkowana przez nie energia pozwala na częściowe zasilanie obiektu.

Amazon podaje, że redukcja śladu węglowego w jego działalności ma obejmować cały łańcuch dostaw. W swoich obiektach produkcyjnych firma ogranicza zużycie paliw kopalnych dzięki generatorom akumulatorowo-elektrycznym i wykorzystaniu energii słonecznej, a także pojazdów elektrycznych do obsługi planów filmowych. Centra Amazon Web Services (AWS) natomiast mają pomagać klientom w minimalizowaniu ich wpływu na środowisko poprzez oferowanie m.in. centrów danych i przetwarzania danych w chmurze.

W latach 2012-2022 Amazon zainwestował w infrastrukturę w Polsce ponad 20 mld zł. Objęło to m.in. centra logistyczne, biura korporacyjne i zaplecze technologiczne, jak również wynagrodzenia i rozwój usług dla klientów.

Część inwestycji Amazona w energię odnawialną obejmuje też prace nad modernizacją sieci elektroenergetycznej. Koncern deklaruje, że jego zespoły robocze współpracują z organami regulacyjnymi ds. energetyki w celu znalezienia nowych sposobów wspierania modernizacji sieci elektroenergetycznej, usuwania przeszkód w uzyskiwaniu pozwoleń i wdrażania technologii ulepszających sieć. Amazon jest współzałożycielem Emissions First Partnership. To koalicja nabywców energii, która ma zachęcać do inwestycji w energię odnawialną w regionach zasilanych głównie paliwami kopalnymi.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA