Rząd chce przyspieszyć z OZE. Zmiany dla prosumentów po wakacjach

Rząd chce przyspieszyć z OZE. Zmiany dla prosumentów po wakacjach
Paulina Hennig-Kloska. Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Dotychczas nowemu kierownictwu Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie udało się skierować do parlamentu żadnego z ważnych dla energetyki odnawialnej projektów ustaw. Teraz ma się to zmienić. – Maszyna legislacyjna ruszyła, wakacje będą w ministerstwie bardzo pracowite – zapewnia minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.

Rynek energetyki odnawialnej czeka od kilku miesięcy przede wszystkim na opracowanie przepisów liberalizujących budowę farm wiatrowych na lądzie, a także na zmiany w ustawie o OZE zapewniające lepsze zasady rozliczeń prosumentów w net-billingu (kolejnym problemem dla rynku prosumenckiego jest zwłoka w ogłoszeniu nowych zasad Mojego Prądu i wdrożeniu tegorocznego naboru wniosków o dotacje w tym programie).

Mimo że obecne kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska pracuje już ponad pół roku, resortowi do tej pory nie udało się przeforsować i skierować do prac w parlamencie regulacji w tych obszarach. Teraz ma się to zmienić.

REKLAMA

Pod koniec zeszłego tygodnia minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała przyspieszenie prac w obszarze regulacji dla energetyki odnawialnej. Minister zapewniła, że po wakacjach do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy o OZE zawierający przede wszystkim korzystniejsze zasady rozliczeń prosumentów objętych net-billingiem.

Net-billing na lepszych warunkach

Jak niedawno przekazało nam Ministerstwo Klimatu, prosumenci w net-billingu, którzy rozpoczęli wytwarzanie energii przed 1 lipca, po wdrożeniu zmian w ustawie o OZE wrócą do rozliczeń według ceny miesięcznej RCEm. Nowa ustawa ma im dawać prawo do przejścia na stosowaną od 1 lipca cenę RCE, a ta decyzja ma być wynagradzana wyższym zwrotem niewykorzystanego po roku depozytu prosumenckiego (30 proc. zamiast dotychczasowych 20 proc.).

– Nowelizacja ustawy o OZE wprowadza zmiany w systemie rozliczeń net-billing. Dzięki nim prosumenci będą mogli indywidualnie wybrać, w jakim systemie rozliczyć produkowaną przez siebie energię elektryczną – potwierdziła Paulina Hennig-Kloska.

Ponadto wartość energii oddawanej do sieci przez prosumentów w net-billingu ma być wyższa o 23 proc., co odpowiada wysokości podatku VAT płaconego przy zakupie energii z sieci.

Ministerstwo tłumaczy, że ostatnie zmiany w net-billingu i przejście na godzinowe ceny RCE dają impuls do rozwoju magazynowania nadwyżek energii generowanej w godzinach o największym nasłonecznieniu i jej wykorzystania w godzinach zwiększonego zapotrzebowania. Wykorzystanie magazynów przełoży się na zmniejszenie konieczności zakupu energii elektrycznej od sprzedawcy, a tym samym na obniżenie rachunków za prąd.

Rozwojowi rynku prosumenckiego powinno sprzyjać zapowiedziane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomienie nowego naboru wniosków o dotacje w programie Mój Prąd. Ostatnio dowiedzieliśmy się, co zmieni się w najbliższym naborze. Resort klimatu potwierdził, że przyjmowanie wniosków ruszy we wrześniu. Więcej na ten temat w artykule: Mój Prąd czekają spore zmiany. Poznaliśmy szczegóły.

Liberalizacja zasady 10H i cena dla offshore

Także po wakacjach do Sejmu ma trafić rządowa nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza plany liberalizacji zasad lokalizowania elektrowni wiatrowych na lądzie poprzez zniesienie generalnej zasady odległościowej (10H) i wprowadzenie w jej miejsce minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań mieszkalnych na poziomie 500 m (przy spełnieniu innych warunków, takich jak zapisanie inwestycji w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i ich uproszczonej formie – zintegrowanych planach inwestycyjnych). Więcej na ten temat w artykule: Projekt ustawy liberalizującej 10H miał być w czerwcu. Teraz rząd podał założenia.

REKLAMA

Branża wiatrowa czeka też na nowe decyzje resortu klimatu w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, a zwłaszcza na maksymalnej ceny energii, której sprzedaż będą mogli zakontraktować inwestorzy startujący w drugim etapie wsparcia projektów polegających na budowie farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego (aukcje w tym zakresie mają się odbyć w latach 2025-2027).

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka zapewnił, że decyzje w sprawie maksymalnej ceny energii dla offshore zostaną ogłoszone w najbliższych tygodniach. Ministerstwo zapowiedziało też więcej zmian dla sektora offshore, które chce uwzględnić w planowanej nowelizacji ustawy dla morskiej energetyki wiatrowej. Resort chce się tym zająć po zakończeniu prac nad ustawą dla lądowej energetyki wiatrowej oraz nowelizacją ustawy o OZE z kluczowymi zmianami dla prosumentów.

Ogromne fundusze na sieci

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało jednocześnie zwiększenie inwestycji w inteligentne sieci elektroenergetyczne. Takim inwestycjom mają sprzyjać ogromne unijne fundusze, które rząd chce przeznaczyć na ten cel.

Ostatnio ministerstwo podpisało trzy kolejne umowy na dofinansowanie rozwoju inteligentnych sieci elektroenergetycznych z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. Całkowita wartość tych inwestycji to ponad 221,5 mln zł, z czego ponad 134 mln zł to fundusze unijne. Pieniądze trafią m.in. do operatorów sieci PGE Dystrybucja i Tauron Dystrybucja.

 

 

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o